Umieścił podsłuch w kurtce syna, został skazany. Kiedy nagrywanie jest legalne?

238A2522
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy nagrywanie rozmów jest legalne?
Czy nagrywanie rozmów jest legalne?
Gadżety do nagrywania
Gadżety do nagrywania
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Chcesz nagrać kogoś, by udowodnić mu jego czyny? W Polsce istnieją surowe przepisy regulujące stosowanie kamer i podsłuchów ze względu na potencjalne naruszenie prywatności. Kiedy możesz zrobić to legalnie, a w jakich przypadkach grozi ci za to surowa kara? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

Czy nagrywanie kogoś jest legalne?

Nagrywanie osób może pomóc nam udowodnić wypowiedziane przez nie słowa lub ich zachowania. Niestety, może też na nas sprowadzić kłopoty. W studiu Dzień Dobry TVN prawniczka specjalizująca się w sprawach o nagrywanie mec. Małgorzata Stanek oraz Jakub Stanek, skazany za umieszczenie kamery w misiu, opowiedzieli, w jakich sytuacjach nagrywanie drugiej osoby jest legalne, a w jakich grozi nam konsekwencjami.

Dlaczego Jakub Stanek został skazany? - Pewne zdarzenia w historii mojej i mojego syna doprowadziły mnie do obaw, jeśli chodzi o jego bezpieczeństwo. Tak naprawdę decyzja podłożenia urządzenia nagrywającego, rejestrującego lokalizacje była właśnie tym spowodowana. Włożyłem je do kurtki syna. Sprawa się wydała, trafiła na policję, później do sądu, gdzie zostałem skazany prawomocnym wyrokiem. Dostałem grzywnę, sto stawek po czterdzieści złotych - tłumaczył nasz gość.

- Urządzenie nagrywające nie zdołało jeszcze nic nagrać, dlatego Jakub został skazany za próbę użycia podsłuchu. Mówię o tym, bo kara może wydać się mało dotkliwa. To kara za podłożenie sprzętu. Nielegalny podsłuch to nagrywanie dźwięku czy obrazu osoby, która nie wyraziła na to zgody albo wykorzystujemy jej stan psychofizyczny czy jakąś słabość do tego, by nagrać to, co mówi, co chce zrobić i użycie tego. Wówczas grozi nam za to nawet 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności - zaznaczyła mec. Małgorzata Stanek.

Legalnie możemy nagrać np. wykład na użytek własny, policję, straż pożarną bez publikacji, telemarketera na użytek własny czy wszystkie osoby po uprzedzeniu o nagrywaniu.

Czy prawo chroni osoby, które doświadczają przemocy? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Gadżety do nagrywania

W studiu Dzień Dobry TVN pojawił się również Zbigniew Urbański, specjalista od nowinek technicznych w TVN Turbo i były policjant. Wiemy już, kogo i jak możemy nagrywać. Jakie sprzęty sprawdzą się podczas rejestrowania obrazu i dźwięku? - Dziś mówimy o gadżetach do nagrywania, ale w celach pamiątkowych, towarzyskich - tłumaczył nasz gość.

Zdaniem eksperta świetnie sprawdzą się tu kamery sportowe. Model zaprezentowany przez Zbigniewa Urbańskiego ma mikroport w zestawie, nagrywa obraz w pionie i w poziomie, co jest ważne w przypadku osób publikujących treści w mediach społecznościowych.

Jakim sprzętem możemy nagrać wykład? Pomocny może okazać się smartfon z unikalną możliwością transkrypcji. Dzięki AI nagrany dźwięk przetwarzany jest na tekst z podziałem na poszczególnych rozmówców.

Więcej gadżetów w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości