Jak działa szpieg? "Chęć zaspokojenia swoich potrzeb, także innych niż pieniądze"

Jak działa szpieg?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak działa szpieg?
Jak działa szpieg?
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomasz Szmydt, wystąpił do władz Białorusi o azyl polityczny. Podejrzewa się, że jest szpiegiem. Myśląc o szpiegach, od razu mamy w głowie bohaterów filmów sensacyjnych. A jak jest naprawdę? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Piotr Niemczyk - ekspert z zakresu bezpieczeństwa, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa oraz Vincent V. Severski, pisarz i były oficer Agencji Wywiadu.

Działalność szpiega

Jak to możliwe, że Tomasz Szmyt uciekł na Białoruś?

- Dla mnie takim absolutnie krytycznym momentem w jego życiu to jest wizyta w 2023 roku na Białorusi, która nie została zauważona, chociaż mnie to zdumiewa. Bo wiadomo, po co polski sędzia, człowiek z dostępem do informacji różnych i do różnych decyzji jedzie na Białoruś. Ta jest objęta sankcjami, o których wszyscy wiemy, że tego rodzaju kontakty są niepokojące. Nie zostało to w ogóle zauważone - podkreśla Piotr Niemczyk, ekspert z zakresu bezpieczeństwa.

- Mam takie wrażenie, że niestety on jest takim typem człowieka, o którym się w Polsce mówi "agent wpływu". Czyli to nie jest aż takie ważne, jakie on informacje zdobywa, chociaż niewątpliwie miał dostęp do różnych cennych informacji. W jego najważniejszym zadaniu było kontynuowanie tak zwanej wojny hybrydowej, czyli tego, żeby destabilizować kraj, w którym żyje, żeby uczestniczyć w różnego rodzaju działaniach, które ten kraj osłabiają, osłabiają jego reputację, osłabiają jego możliwości wiarygodnego działania na forum międzynarodowym - dodaje gość Dzień Dobry TVN.  

Jak werbuje się szpiegów?

Czy trzeba mieć konkretne predyspozycje do tego, żeby zostać szpiegiem?

- Ilu ludzi, tyle możliwości - zaznacza Vincent V. Severski, pisarz i były oficer Agencji Wywiadu. Jak wskazuje, do każdego dostosowuje się inną metodę.

- Albo się szpiega werbuje do współpracy, czyli mówiąc krótko, po procesie opracowania stawia mu się propozycję. Propozycję stawia się komuś, do kogo mamy uzasadnione informacje, że taką propozycję może przyjąć. Lub są osoby, które same zgłaszają się do współpracy z wywiadem, to są tak zwani oferenci, ludzie, którzy mają jakąś określoną wiedzę lub często im się wydaje, że mają wartościową wiedzę, którą chcieliby zamienić na jakieś korzyści - wyjaśnia nasz rozmówca.

Jakie to korzyści? - Zawsze pieniądze, one odgrywają dużą rolę, ale musiałbym jasno sobie powiedzieć, że jeżeli się ryzykuje życiem często, bo to bywa taki zawód, więc czasami te pieniądze mają względne znaczenie. Z mojego doświadczenia wynika, że częściej takim motywem jest chęć zaspokojenia swoich potrzeb, także innych niż pieniądze, ambicji, chęci władzy, pokazania sobie, komuś, czegoś, możliwości wpływania na otoczenie, bardzo głęboko rozbudzone ego i ambicje, wręcz bym powiedział do stanów bliskich patologii. I to są ludzie, którzy są celem każdego wywiadu - podsumowuje Vincent V. Severski.

Jak rozpoznać szpiega? Obejrzyj materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości