Kiedy zaczynają opowiadać swoje historie, okazuje się, że ich życie i praca niewiele różniła się od przygód słynnego agenta 007. Adrenalina i niebezpieczeństwo to codzienność. Kim są polscy agenci wywiadu, czym się konkretnie zajmują i jak rozpracowują szpiegów? O tym opowiedzieli nam podpułkownik Marcin Faliński, były oficer Agencji Wywiadu oraz major Anna Grabowska – Siwiec, emerytowana oficer Kontrwywiadu ABW.
Eksperci wyjaśniają, jacy ludzie są celem każdego wywiadu.
"Celem miał być wpływ na wybory".
Vincent V. Severski opowiadał o książce "Dystopia".
W kinach można już oglądać film "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości, ale przede wszystkim o kulisach zawodu szpiega. W rolę ojca głównego bohatera wciela się Andrzej Seweryn, z którym w trakcie premiery rozmawiała reporterka dziendobry.tvn.pl, Daria Pacańska.
Działalność takich osób od zawsze fascynowała społeczeństwo, dlatego też niektóre z nich są niezwykle popularne w popkulturze. O najsłynniejszych asach wywiadu w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka i autorka bloga "Zwierz popkulturalny", Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.
John Pomfret to nominowany do nagrody Pulitzera dziennikarz, który napisał książkę o tym, jak u kresu zimnej wojny rozpoczęła się współpraca polskich tajnych służb z CIA. O szczegółach tych działań opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.
Zaufanie to podstawa w zawodzie agenta FBI. Robin Dreeke opowiedział o swojej pracy oraz o tym, jak zdobyte doświadczenie zawodowe przełożył na życie rodzinne. Można się zdziwić.
Vincent S. Severski to były oficer wywiadu PRL i RP, który przez 26 lat działał pod przybraną tożsamością. Teraz pisze książki. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o czym jest jego najnowsza powieść sensacyjna zatytułowana Zamęt. Czy w swoich książkach zdradza jakieś tajemnice szpiegowskie? Co będzie tematem jego następnej powieści? Jakie ma zdanie na temat otrucia byłego rosyjskiego agenta wywiadu Siergieja Skripala i jego córki?
Łukasz Radwan: "Ciężko jest zrobić reportaż o osobie, która nie żyje, wszystkie zdjęcia z jej wizerunkiem zostały celowo spalone, a wszelkie tropy skrzętnie zatarte". Przez długi czas życie i działalność Wandy Kronenberg owiane były tajemnicą. Jej historię opowiedział światu pisarz Michał Wójcik. Jak udało mu się wpaść na jej trop i jak córka barona, została szpiegiem? Zobaczcie.
Na początku marca podwójny agent Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci na terenie Wielkiej Brytanii. Według władz tego kraju za atak odpowiedzialna jest Rosja, a substancja, której użyto to nowiczok. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Prezesa Międzynarodowego Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego Krzysztofa Patureja, aby zapytać, co to jest nowiczok, czy to prawda, że mają go tylko Rosjanie, jak działa na organizm, w jakiej postaci mógł być podany ofiarom, jak się pozbyć tej trucizny. Czy Skripal i jego córka mają szansę na przeżycie i odzyskanie zdrowia?
Włodzimierz Sokołowski był oficerem wywiadu PRL i RP. Działał przez 26 lat pod przybraną tożsamością. Po zakończeniu służby - już jako Vincent V. Severski - zaczął pisać książki. Jest jednym z najbardziej poczytnych autorów kryminałów. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o pracę w wywiadzie. Czy kiedy patrzy na świat, to myśli, że kierują nim spiski? Czy według niego rosyjski wywiad mógł mieć wpływ na to co działo się podczas kampanii prezydenckiej w USA? Który wywiad w jego ocenie jest najlepszy na świecie? Czy obcy wywiad próbował go zwerbować? Rodzina wiedziała, czym się zajmował?
Jakie cechy musi posiadać szpieg i jak wygląda praca tajnego agenta w dzisiejszych czasach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Charlesa Cumminga, autora książek o tematyce szpiegowskiej, który ma za sobą udział w rekrutacji do MI6, czyli brytyjskiego wywiadu. Kiedy możemy spodziewać się ekranizacji jego najnowszego dzieła "Obcy kraj"?
"Jeżeli tak to odczytujecie to znaczy, że się wybroniłem... w otoczeniu pułkownika Kuklińskiego dzięki Bogu mieliśmy takie osoby, o takich cechach charakteru" powiedział Zbigniew Zamachowski, któremu w filmie "Jack Strong" przyszło zagrać czarny charakter - pułkownika Genderę. O najnowszym polskim thrillerze politycznym rozmawialiśmy z Agnieszka Odorowicz i Zbigniewem Zamachowskim.
Thriller „Szpieg” już został okrzyknięty wydarzeniem roku, a grający główną rolę Gary Oldman jest pewnym kandydatem do Oskara. W filmie obok wielkich gwiazd - Oldmana i Firtha - wystąpił polski aktor Tomasz Kowalski, który wcielił się w postać rosyjskiego szpiega. Tomasza Kowalskiego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.