Na czym polega praca oficerów wywiadu?
Stres, niebezpieczeństwo i tajemnice, tak opisać można pracę agentów. Jak przyznają członkowie wywiadu i kontrwywiadu, jest to również zawód satysfakcjonujący. Czym różnią się stanowiska naszych gości? Wywiad to są co do zasady działania za granią i pozyskiwanie informacji za granicą od źródeł osobowych z wykorzystaniem techniki operacyjnej, ale i również cyberprzestrzeni.
- Kontrwywiad to ta służba, która zajmuje się szukaniem znamion i działalności obecnego wywiadu na terenie swojego kraju. To służba, która działa wewnątrz państwa i w ramach przepisów prawnych tego państwa - dodała major Anna Grabowska – Siwiec.
Osoby, które pracują w tego typu służbach, muszą wykazywać się szczególnymi umiejętnościami. Cechy, na jakie zwraca się uwagę, to przede wszystkim osobowość: Wskazana jest otwartość, komunikatywność, kreatywność, wyobraźnia.
- Obcy wywiad szuka różnych, skomplikowanych sposobów do tego, aby żeby swoje zainteresowania w Polsce realizować. My próbujemy być odpowiedzią na tę kreatywność obcego wywiadu i myśleć jak oficerowie obcego wywiadu. Musimy znać warsztat – powiedziała major Anna Grabowska – Siwiec.
Życie prywatne agenta - bliscy i rodzina
Prywatne życie agenta to bardzo trudny temat. Jednak jak przyznali nasi goście, jeśli się kogoś kocha, wszystko można pogodzić.
- Relacje rodzinne, towarzyskie wymagają codziennej pracy i to powoduj, że oficer wywiadu, który pracuje operacyjnie, jest non stop w pracy. Tak jak ja przez 25 lat służby byłem 24/7 w pracy. Rodzina nie zna miejsc wyjazdu. Obciążenia psychiczne są duże. Człowiek o tym myśli, śni, budzi się z tym i z tym zasypia – powiedział podpułkownik.
Major Anna Grabowska – Siwiec dodała zaś: To jest środowisko bardzo hermetyczne, gównie pracujemy na materiałach niejawnych. Jeśli mąż czy zona nie jest związany z sektorem, to nie możemy opowiadać. Ta osoba nie rozumie więc, dlaczego jesteśmy spięci.
Praca ta wiąże się także z niebezpieczeństwem. O ile major Anna Grabowska – Siwiec, przyznała, że w kontrwywiadzie ma narzędzia, żeby "być opersyjną, żeby złapać, zatrzymać. Oficerowie wywiadu chronią się przed takimi rzeczami".
- Udało mi się uniknąć zamachu, bo ktoś zadecydował, żebym akurat nie jechał w konwoju. Szybciej pojechał samochód, impet wybuchu był mniejszy. Oprócz tego przeciwnicy cały czas na nas polują – podsumował podpułkownik Marcin Faliński.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Już nie 4, a 7 tys. złotych. Ten zasiłek może wzrosnąć od lipca 2024
- Na basenie dziewczynka zniknęła pod wodą, pomógł jej 10-latek. "Wołałem do ratowników, nie reagowali"
- Miejski autobus wpadł do rzeki. Nagranie mrozi krew w żyłach
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News