20-lecie TVN24. Tymi reportażami żyła cała Polska

studio TVN24
Dzień Dobry TVN

Stacja TVN24 świętuje właśnie 20. urodziny. Przez ten czas pokazała niezliczoną liczbę materiałów, a w nich ludzkie historie, które wzruszały, szokowały i oburzały. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 najlepszych reportaży, które można było zobaczyć na antenie stacji TVN24 i TVN.

Jakie reportaże można było obejrzeć na antenie TVN24?

"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"

Kardynał Stanisław Dziwisz to jeden z najbardziej szanowanych duchownych. Był przyjacielem i wieloletnim sekretarzem papieża Jana Pawła II. Marcin Gutowski, autor reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" dotarł do osób, które poznały kapłana z zupełnie innej strony. W rozmowie z dziennikarzem mówią, że jest on potężnym hierarchą, szarą eminencją, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.

Reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" można obejrzeć tutaj.

"Niech toną"

Europa jest dla wielu uchodźców "Ziemią Obiecaną". Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to jeden z najczęściej wybieranych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych szlaków migracyjnych świata. Wojciech Bojanowski, reporter "Faktów", przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje morze i próbuje ratować tych, którym grozi śmierć. Wielokrotnie nagradzany reportaż "Niech toną" można było obejrzeć m.in. w programie "Superwizjer".

Reportaż "Niech toną" można obejrzeć tutaj.

Sprawa Tomasza Komendy

Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Wznowione po latach śledztwo wykazało, że mężczyzna nie miał nic wspólnego z brutalnym morderstwem. Jak to się stało, że trafił do więzienia za zbrodnię, której nie popełnił? Odpowiedzi na to pytanie szukał dziennikarz "Superwizjera" TVN Grzegorz Głuszak.

Dzięki jego pracy cała Polska poznała nie tylko historię niesłusznie skazanego Tomasza Komendy, ale także Remigiusza Korejwo, byłego pogranicznika i agenta Centralnego Biura Śledczego Policji, który jako jedyny postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie Komendy.

Reportaż o sprawie Tomasza Komendy można obejrzeć tutaj.

"29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza" i "Przemilczane miliony dla ojca Rydzyka"

Ksiądz Tadeusz Rydzyk od lat budzi skrajne emocje. Jedni widzą w nim wielkiego człowieka, inni hochsztaplera. Prawdziwe oblicze duchownego postanowił odkryć Rafał Stangreciak. W swoim reportażu "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza" szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego zakonnik przez tyle lat, odkąd stanął na czele Radia Maryja, wielokrotnie budząc swoim zachowaniem i decyzjami kontrowersje oraz społeczne oburzenie, nie poniósł żadnych konsekwencji. Reportaż można obejrzeć tutaj.

Osobie księdza Tadeusza Rydzyka przyglądał się także Łukasz Karusty. Dziennikarz w swoim materiale "Przemilczane miliony dla ojca Rydzyka" opowiedział o 60 milionach złotych przekazanych pod koniec 2020 roku z budżetu państwa na muzeum "Pamięć i i Tożsamość" imienia świętego Jana Pawła II, które redemptorysta buduje w Toruniu.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

"Polscy naziści"

Czy w kraju tak mocno dotkniętym przez II wojną światową mogą się pojawić ludzie, którzy czczą jednego z największych zbrodniarzy XX wieku? Okazuje się, że tak. Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski przeniknęli do środowiska polskich nazistów i prowadzonego przez nich stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Dziennikarze wzięli udział m.in. w zorganizowanych w lesie w Wodzisławiu Śląskim obchodach urodzin Adolfa Hitlera. Dotarli także na festiwal muzyczny "Orle gniazdo", którego uczestnicy wykrzykiwali hitlerowskie pozdrowienia i unosili ręce w charakterystycznym geście. Efekty ich pracy można było zobaczyć w reportażu "Polscy naziści". Materiał został wyemitowany w 2018 roku na antenie TVN24.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Tymi historiami żyła cała Polska

"Tak rodził się Gostynin"

Mariusz Trynkiewicz jest jednym z najgroźniejszych polskich przestępów. Pedofil i morderca czterech chłopców początkowo został skazany na śmierć, jednak po latach, w wyniku zmian w prawie, karę zmieniono na 25 lat pozbawienia wolności. Groźny przestępca miał wyjść na wolność w 2013 roku. Tuż przed zwolnieniem pedofila zrodził się pomysł stworzenia specjalnego ośrodka dla wyjątkowo groźnych przestępców w Gostyninie. Wraz z planami stworzenia takiej placówki pojawiły się pytania: czy przestępcom seksualnym należy dać drugą szansę, czy może jednak należy ich przekreślić i już zawsze mieć pod kontrolą? O ośrodku i ustawie, która skazywałaby przestępców na pobyt w ośrodku, opowiada reportaż Anny Kubickiej "Tak rodził się Gostynin".

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Historia Madzi z Sosnowca

Sprawą porwania półrocznej Madzi z Sosnowca żyła cała Polska. Katarzyna W., matka dziewczynki, podtrzymywała, że ktoś zaatakował ją podczas spaceru z córką. Kiedy się ocknęła dziecka już przy niej nie było. Finał poszukiwań, pracy policji i detektywa Krzysztofa Rutkowskiego okazał się tragiczny. Wyszło bowiem na jaw, że to matka zabiła własne dziecko. W 2013 roku ruszył proces w tej sprawie. Do aktu oskarżenia, liczącego 180 stron, dotarł reporter "Czarno na białym". Matka Madzi z Sosnowca została skazana na 25 lat pozbawienia wolności. Reportaż został wyemitowany w styczniu 2013 roku.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Kradzież stulecia

Wyniesienie przez złodzieja obrazu "Plaża w Pourville" Claude'a Moneta z Muzeum Narodowego w Poznaniu określono kradzieżą stulecia. Doszło do niej w 2000 roku. W tamtym czasie śledczy nie zdołali nic ustalić i sprawa została umorzona. Gdy po 10 latach, przez przypadek, znaleziono sprawcę, okazało się, że historia tej kradzieży to scenariusz na film sensacyjny, choć główny bohater to postać bardzo niepozorna. Mężczyzna nie był kolekcjonerem, nie był też w żaden sposób związany ze sztuką. Policjantom tłumaczył, że ukradł obraz z miłości do Moneta. Skradzione płótno przez lata trzymał w szafie. Po jednym dniu procesu został skazany, ale szybko wyszedł na wolność. W 2013 roku Wojciech Bojanowski dotarł do niego i świadków w tej sprawie, która do dziś budzi wątpliwości.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

"Bez litości"

Dziecko pani Agnieszki było poważnie chore i po porodzie nie miałoby żadnych szans na przeżycie. Mimo że usunięcie ciąży wydawało się najlepszym rozwiązaniem, to prof. Bogdan Chazan odmówił przeprowadzenia zabiegu. W rezultacie kobieta zmuszona była urodzić dziecko z poważnymi wadami, wobec których medycyna jest bezradna.

W 2016 roku, dwa lata po tych tragicznych wydarzeniach pani Agnieszka zdecydowała się opowiedzieć swoją historię i udzieliła wywiadu Darii Górce.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Pancerny Marian i pokoje na godziny

Marian Banaś jest prezesem Najwyższej Izby Kontroli, wcześniej polityk pełnił funkcję ministra finansów, był także szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Na tych stanowiskach mogą zasiadać tylko osoby o nieskazitelnej i nieposzlakowanej opinii. Dziennikarz "Superwizjera" Bertold Kittel przyjrzał się jego oświadczeniom majątkowym. Reporter ustalił, że w należącej do Mariana Banasia kamienicy wynajmowano gościom pokoje na godziny. Tego typu działalność to niszowa część seksbiznesu.

Reportaż można obejrzeć tutaj.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Anita Werner oprowadza po studiu TVN24

Dzień Dobry TVN

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: tvn24.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie