"Rozmowy na 20-lecie" w TVN24. Wywiad z Madeleine Albright, pierwszą w historii kobietą na stanowisku sekretarza stanu USA

Projekt bez tytułu - 2021-06-26T192424.637_Easy-Resize.com.jpg
Projekt bez tytułu - 2021-06-26T192424.637_Easy-Resize.com.jpg
Z okazji 20-lecia stacji, na antenie TVN24 ukaże się cykl rozmów z wybitnymi postaciami światowej polityki, kultury, nauki i sportu. Pierwszym gościem programu będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona, pierwsza w historii kobieta - szefowa amerykańskiej dyplomacji. Premiera "Rozmów na 20-lecie" już w poniedziałek 28 czerwca o godzinie 20:30.

Madeleine Albright w premierowym odcinku "Rozmów na 20-lecie"

Do cyklu "Rozmowy na 20-lecie" zaproszone zostały wielkie osobowości światowej polityki, kultury, nauki i sportu, które rzadko udzielają wywiadów. Celem jest zastanowienie się, z jakimi wyzwaniami mierzy się współczesny świat, co się zmieniło w Polsce i na świecie od czasu, kiedy telewizja TVN24 zaczęła nadawanie. Gdzie dziś jesteśmy i dokąd zmierzamy jako ludzie, jako społeczeństwa, państwa, jako wspólnota europejska i wreszcie, patrząc globalnie, jako świat.

Jubileusz 20-lecia TVN24 to okazja, żeby się zatrzymać i spojrzeć na bieżące sprawy i wyzwania z innej perspektywy i w szerszym kontekście. W premierowym odcinku gościć będzie Madeleine Albright. Wywiad przeprowadził Piotr Marciniak, który już raz spotkał się z panią sekretarz w 2005 r. Teraz zobaczyli się ponownie.

- To okazja do porównań, jak od tego czasu zmieniła się Polska i świat. Rozmawialiśmy o problemach liberalnej demokracji; o populizmie i autokracji, naruszaniu praworządności i wolności mediów – mówi Marciniak.

"Podziwiam to, co robi TVN" - powiedziała Madeleine Albright

Madeleine Albright wspomniała m.in. wejście Polski do NATO. I postawiła diagnozy na temat obecnej sytuacji politycznej na świecie, ale również w Polsce. - NATO nie jest po prostu najsilniejszym sojuszem wojskowym świata, jest to też sojusz demokracji, co stanowi jeden z jego fundamentów. Dlatego jestem bardzo rozczarowana tym, co widzę, że rozwija się w Polsce, (…) mam nadzieję, że ludzie widzą i są świadomi tego, co się dzieje, tych prób podkopania wiary w demokrację - mówi w wywiadzie.

- Chciałabym powiedzieć, że bardzo podziwiam to, co robi TVN, jako że bardzo ważną częścią demokracji jest informacja, to, aby ludzie wiedzieli, jakie są fakty - to jest częścią składową tego zjawiska i wszyscy bardzo, bardzo dobrze sobie radzicie z punktu widzenia tego, jak przekazać ludziom prawdę - dodaje.

W "Rozmowach na 20-lecie" Madeleine Albright skomentowała najbardziej palące kwestie obecnej polityki międzynarodowej. Odpowiedziała na pytania o największe zagrożenia dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie, o odpowiedzialnych za nie liderów, o teorie spiskowe i prognozy na przyszłość. Czy Władimir Putin jest mordercą? Czy można powstrzymać Rosję? Czy Ukraina będzie mogła kiedyś wstąpić do NATO? Czy Chiny to wróg Zachodu, czy tylko konkurent? I co by to oznaczało dla sytuacji międzynarodowej, gdyby się okazało, że COVID-19 pochodzi z chińskiego laboratorium?

Odpowiedzi na te pytania już w poniedziałek o 20:30 w TVN24.

Zobacz także:

Sąd wyznaczył karę za zabójstwo George'a Floyda. Matka byłego policjanta: "Skazując mojego syna, skażecie także mnie"

Znani aktorzy w roli prezydentów. Filmowy przegląd Anny Wendzikowskiej

Strategia demograficzna 2040. Szykują się wielkie zmiany w polityce rodzinnej: ochrona przed zwolnieniami z pracy i nowa polityka mieszkaniowa

Zobacz wideo: D. Trump na pierwszym wiecu po przegranych wyborach zasugerował, że zamierza startować w 2024 roku

x-news

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: TVN 24

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!