Literatura szpiegowska daje nam możliwość wejścia za kulisy świata, z którym w realnym życiu stykają się nieliczni, szczególnie gdy twórcami takich powieści są byli zawodowi oficerowie wywiadu. Vincent V. Severski zaserwował czytelnikom wielki finał swoich dwóch historii ze szpiegami w rolach głównych. O czym jest książka "Dystopia"? O tym autor mówił w Dzień Dobry TVN.
Dezinformacja - w co możemy wierzyć, a w co nie?
Fake newsy i kłamstwa towarzyszą nam od zarania dziejów. W zawodzie szpiega mówi się jednak o dezinformacji i inspiracji. Celowe kształtowanie opinii publiczności i wprowadzanie w błąd z pełną premedytacją to standard. Nic nie dzieje się przypadkowo, wszystko jest zaplanowane, przygotowane wedle określonego algorytmu.
- Rosja jest największym producentem fake newsów oraz działania dezinformacyjnego i inspiracyjnego. Oba pojęcia trzeba rozpatrywać łącznie. Po to się kogoś dezinformuje, żeby go zainspirować do określonego działania. Żeby osiągnąć efekt - tłumaczył ekspert.
Jak wygląda prawdziwa praca szpiega? Ile prawdy jest w hollywoodzkich filmach, a ile w książkach? O tym opowiedział Vincent V. Severski w swojej książce. Opisał doświadczenia, jakie zdobył przez 30 lat pracy w zawodzie.
- Jest to książka zbudowana na podstawie moich obserwacji i emocji. Ile jest w niej fikcji i prawdy, to czytelnicy sami mogą ocenić - stwierdził gość Dzień Dobry TVN.
Kobiety w zawodzie szpiega
W wywiadzie pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak w zawodzie tym radzą sobie panie?
- To jest książka o szpiegach kobietach, bo to one rozwiązują cały problem rosyjskiej agentury w Polsce. Kobiety zwyciężają. W mojej ocenie mają większe predyspozycje do tego zawodu. Są bardziej odpowiedzialne, sprawne, szybkiej wyczuwają zagrożenie, nie działają raptownie - wyjaśniał Vincent V. Severski .
A co z grożącym niebezpieczeństwem? Zobacz materiał wideo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Powstawanie alertów RCB. "Są wydawane wtedy, kiedy sytuacja naprawdę jest bardzo groźna"
- Jak rozmawiać z dzieckiem o alertach RCB? Psycholożka: "Nie ma co udawać, że takie problemy nas omijają"
- Oszuści stworzyli kolejną fałszywą stronę banku. Na co uważać?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News