Działania antyterrorystyczne na terenie Polski
Przez trzy dni (17-19 kwietnia br.) użytkownicy telefonów komórkowych otrzymywali alerty RCB o ćwiczeniach polskiej policji we współpracy z FBI. Jako pierwsi informację dostali mieszkańcy stolicy:
Uwaga! Dziś wieczorem 17.04 w Warszawie ćwiczenia antyterrorystyczne Policji. Możliwe utrudnienia w komunikacji. Zachowaj spokój. Stosuj się do poleceń służb
Następnie komunikat o podobnej treści został wystosowany do odbiorców na terenie Łodzi i Poznania. Natomiast 19 kwietnia otrzymali go przebywający w następujących województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, wielkopolskim i zachodniopomorskim:
UWAGA! 19.04 na terenie kraju odbędą się ćwiczenia służb. Działania antyterrorystyczne i pościgowe, możliwe utrudnienia w ruchu, stosuj się do poleceń. Alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie części 8 województw
Jak rozmawiać z dziećmi o alertach RCB?
SMS-y z ostrzeżeniami dostali nie tylko dorośli, lecz i dzieci, dla których słowa "działania antyterrorystyczne" mogą budzić obawy, niezrozumienie czy lęk. Dlatego - jak przyznaje psycholożka - nie wolno rodzicom przejść obok tego obojętnie.
- Obowiązkiem dorosłych jest dowiedzieć się, czy na numer telefonu dziecka także przyszedł komunikat i należy wyjaśnić, na czym polegają ćwiczenia i dlaczego są niezbędne - podkreśla dr Aleksandra Piotrowska w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
- Myślę, że prędzej czy później doczekamy się także w szkołach próbnych alarmów związanych z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym. To się niestety dzieje i nie ma, co udawać, że takie problemy nas omijają. Dzieci też muszą być do tego przyuczane - dodaje specjalistka. Jej zdaniem na razie nie ma potrzeby organizowania w szkołach specjalnych zajęć poświęconych alertom RCB.
- Wystarczą trzy zdania, które nauczyciel, wychowawca skieruje do swojej klasy. To w ogóle powinno być regułą, że jeśli cokolwiek wydarza się w naszym życiu społecznym, o czym jest mowa w mediach, to koniecznie szkoła powinna podnosić ten temat w normalnej rozmowie z uczniami. Niekoniecznie musi być od razu przywoływany specjalista i organizowana specjalna lekcja. Na co dzień trzeba z dziećmi rozmawiać i komentować to wszystko, co się dzieje - podsumowuje psycholożka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rozmowa z kilkulatkiem o wojnie. Psycholożka zwraca uwagę, czego unikać
- Niebezpieczne wyzwania w sieci. Co zagraża dzieciom? "Może skończyć się operacją, a nawet zgonem"
- Wyróżnił cztery typy rodziców. Do którego z nich należysz?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Keiko Iwabuchi/Getty Images/Twitter.com