Dzieci przeżywają wojnę w Ukrainie
Od przeszło dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę, a pytanie: "Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?" -zadaje sobie wielu rodziców.
- Przeogromna większość z nas, ludzi dorosłych wyposażonych w wiedzę i informacje potrzebne do zrozumienia, odczuwa niepokój. My gorzej śpimy, gorzej skupiamy się, gorzej koncentrujemy na pracy, a teraz, co powiedzieć o takich małych robalkach? Nawet jeśli rodzice starają się ograniczać dopływ tych strasznych obrazów, to żyją w tym świecie - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska w Dzień Dobry TVN.
Ponadto - jak zauważyła nasza rozmówczyni - najmłodsi nie tylko słyszą i widzą komunikaty o wojnie, ale przejmują też stany emocjonalne rodziców. - Nie można sądzić, że specjaliści, czyli psychologowie załatwią sprawę. To przede wszystkim rodzice, ci, którzy są z dziećmi na co dzień, muszą dzisiaj myśleć o tym, jak ułatwić im przetrwanie - podkreśliła psycholożka dziecięca.
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?
Aleksandra Piotrowska podała konkretne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie. - Po pierwsze, nie wolno udawać, że tematu nie ma i nie wolno zamiatać tego problemu pod dywan. Nawet jeśli nie wiemy, jak rozmawiać i boimy się, że możemy coś zrobić niezręcznie - proszę mi uwierzyć - najgorsze, co mogłoby być, to pomijanie tematu. Po drugie, dostosowywać język do wieku dziecka. (...) Jak rozmawiasz z 3-4-latkiem, to używaj słów: "Zły pan", "Źli ludzie wywołali walkę" - wyjaśniła specjalistka.
Nie wszystkie dzieci przeżywają wojnę, ale są i takie, które bardzo odczuwają sytuację u naszych sąsiadów. Należy więc obserwować swoją pociechę.
- Narastający lęk znajduje swoje ujście w wersji łagodniejszej: w marudzeniu albo w wersji ostrzejszej: wyraźnie narasta w dziecku agresja. Jeśli to są zachowania, których przed 24 lutego nie było, to mamy podstawy sądzić, że ten niepokój jest tego przyczyną. W miarę możliwości dbajmy o natężenie poczucia bezpieczeństwa dziecka, czyli pewną stałość, regularny rytm dnia. Uspokójmy to dziecko, mówiąc: "Teraz robimy to, a przed pójściem najpierw się myjemy, a potem sobie czytamy, a później się obejmujemy bardzo mocno i Ty wtedy dobrze zasypiasz" - podpowiedziała psycholożka.
Co jeszcze możemy zrobić, żeby obniżyć poziom lęku u dziecka? Jak postępować, gdy maluch znów zaczął się moczyć? Posłuchaj całej rozmowy z Aleksandrą Piotrowską w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jaką pierwszą damą jest Ołena Zełenska? "Nie będę panikować i płakać"
- Rosjanie przeprowadzili nalot na instytut z materiałami promieniotwórczymi. Wybuchł pożar
- Jak podarować posiłek uchodźcom z Ukrainy? Restauratorzy ruszyli z pomocą
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN