Niebezpieczne wyzwania w sieci. Co zagraża dzieciom? "Może skończyć się operacją, a nawet zgonem"

Niebezpieczne wyzwania w sieci. Co zagraża dzieciom?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niebezpieczne wyzwania w sieci
Niebezpieczne wyzwania w sieci
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
"Oddech smoka", "śpiący kurczak", "sód i lód" to tylko jedne z wielu z niebezpiecznych wyzwań na TikToku, które, zdobywają coraz większą popularność wśród dzieci i młodzieży. Jak wpływają na zdrowie? Czy z pozoru niewinna zabawa może mieć tragiczne konsekwencje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Bartosz Fijałek, lekarz, specjalista reumatologii.

Zagrożenia w Internecie

Chęć zdobycia popularności, lajków i nowych obserwatorów w mediach społecznościowych sprawia, że młode osoby biorą udział w wielu różnych wyzwaniach. Niektóre z nich mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

- Media społecznościowe działają tak, że tam się pojawiają trendy, zachowania, które są naśladowane. Układy choreograficzne, sposób, w jaki wyglądamy, to, co mówimy, zazwyczaj to jest bezpieczne, nie jest zagrażające, ale zdarza się, że jest jakieś zachowanie, które może narazić na niebezpieczeństwo zdrowia, a nawet i życia. Najbardziej zagrożone są te najmłodsze dzieci, bo mają najmniej tego krytycznego myślenia i często nie są w stanie przewidzieć konsekwencji - powiedział Łukadz Wojtasik. - Problem polega przede wszystkim na tym, że media społecznościowe są regulaminowo dostępne od 13. roku życia i to jest faktycznie granica bezpieczeństwa, którą my też uznajemy za zasadną. Tymczasem powszechnie korzystają z TikToka, Instagrama i innych mediów społecznościowych młodsze dzieci, nawet w 1-2 klasie podstawowej - dodał przedstawiciel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wyzwanie "oddech smoka" polega na spożywaniu ciekłego azotu. Jakie mogą być tego skutki?

- Zdarza się, że mamy takie napoje z ciekłym azotem lub cukierki. Ciekły azot, kiedy nie wyparuje, czyli kiedy ta mgiełka jeszcze z niego nie zniknie, to wówczas może być bardzo niebezpieczny. Może dojść do sytuacji, w której go połkniemy. On parując w naszych narządach wewnętrznych, może je uszkodzić. Wiemy, że z powodu tego wyzwania ucierpiało już około 25 dzieci. Doszło do uszkodzenia narządów jamy brzusznej, przede wszystkim żołądka, przedziurawienia go. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pęka nam żołądek. Cała treść żołądkowa, jelitowa wylewa się do środka. W konsekwencji może dojść do zapalenia otrzewnej. Nieleczone zapalenie otrzewnej jest bezpośrednim stanem zagrożenia zdrowia. Ludzie mogą stracić życie. Niewinne wyzwanie, jak mogłoby się wydawać, może skończyć się operacją, a nawet zgonem, stąd jest tak niebezpieczne - podkreślił lekarz Bartosz Fijałek.

Niebezpieczne trendy w sieci. Jak uchronić przed nimi dziecko?

Kolejnym niepokojącym trendem w mediach społecznościowych jest tzw. "śpiący kurczak".

- To jest nieprawdopodobne. Zazwyczaj robi się panierkę z bułki tartej i mleka, natomiast w tym wyzwaniu marynata jest z syropu na kaszel. Zalewa się pierś kurczaka syropem, który zawiera pochodne morfiny, paracetamolu i doksylaminy, czyli leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i lek uspokajający. Jak weźmiemy 5 ml takiego syropu, to nic się nie stanie. Zahamujemy ośrodek kaszlowy i nie będziemy kasłać. Jak zalejemy kurczaka całą butelką syropu, to podczas obróbki termicznej, te substancje parują. Może dojść do wystąpienia zaburzeń neurologicznych, senności, a nawet utraty przytomności. Kiedy zjemy takiego kurczaka, to przedawkujemy te leki, które są w syropie. Może dojść do zatrucia pokarmowego, do uszkodzenia płuc i wtórnie również do zgonu. To nieprawdopodobnie niebezpiecznie - zaznaczył Fijałek.

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazał, jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi, by przestrzec je przed udziałem w niebezpiecznych wyzwaniach w Internecie.

- Przede wszystkim musimy przygotować dzieci do korzystania z Internetu i musimy być też świadomi tego, co dzieci robią w Internecie. One często korzystają z mediów społecznościowych, a my o tym nie wiemy, nie interesujemy się tym. To przygotowanie musi polegać na tym, że powiemy dzieciom, że w mediach społecznościowych jest dużo treści, większość z nich jest pozytywnych, niezagrażających, ale są treści, które są nieodpowiednie. Musimy mówić o tym, że nie należy naśladować tych zachowań, które mogą być zagrażające i mówić na czym te zagrożenia polegają. Warto odczarować to poczucie, że największą wartością jest popularność - powiedział Łukasz Wojtasik.

Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości