Niebezpieczne wyzwania w sieci. Co zagraża dzieciom? "Może skończyć się operacją, a nawet zgonem"

Autor:
Justyna
Piąsta
Niebezpieczne wyzwania w sieci
Niebezpieczne wyzwania w sieciDzień Dobry TVN
wideo 2/8

"Oddech smoka", "śpiący kurczak", "sód i lód" to tylko jedne z wielu z niebezpiecznych wyzwań na TikToku, które, zdobywają coraz większą popularność wśród dzieci i młodzieży. Jak wpływają na zdrowie? Czy z pozoru niewinna zabawa może mieć tragiczne konsekwencje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Bartosz Fijałek, lekarz, specjalista reumatologii.

Zagrożenia w Internecie

Chęć zdobycia popularności, lajków i nowych obserwatorów w mediach społecznościowych sprawia, że młode osoby biorą udział w wielu różnych wyzwaniach. Niektóre z nich mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Media społecznościowe działają tak, że tam się pojawiają trendy, zachowania, które są naśladowane. Układy choreograficzne, sposób, w jaki wyglądamy, to, co mówimy, zazwyczaj to jest bezpieczne, nie jest zagrażające, ale zdarza się, że jest jakieś zachowanie, które może narazić na niebezpieczeństwo zdrowia, a nawet i życia. Najbardziej zagrożone są te najmłodsze dzieci, bo mają najmniej tego krytycznego myślenia i często nie są w stanie przewidzieć konsekwencji - powiedział Łukadz Wojtasik. - Problem polega przede wszystkim na tym, że media społecznościowe są regulaminowo dostępne od 13. roku życia i to jest faktycznie granica bezpieczeństwa, którą my też uznajemy za zasadną. Tymczasem powszechnie korzystają z TikToka, Instagrama i innych mediów społecznościowych młodsze dzieci, nawet w 1-2 klasie podstawowej - dodał przedstawiciel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wyzwanie "oddech smoka" polega na spożywaniu ciekłego azotu. Jakie mogą być tego skutki?

- Zdarza się, że mamy takie napoje z ciekłym azotem lub cukierki. Ciekły azot, kiedy nie wyparuje, czyli kiedy ta mgiełka jeszcze z niego nie zniknie, to wówczas może być bardzo niebezpieczny. Może dojść do sytuacji, w której go połkniemy. On parując w naszych narządach wewnętrznych, może je uszkodzić. Wiemy, że z powodu tego wyzwania ucierpiało już około 25 dzieci. Doszło do uszkodzenia narządów jamy brzusznej, przede wszystkim żołądka, przedziurawienia go. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pęka nam żołądek. Cała treść żołądkowa, jelitowa wylewa się do środka. W konsekwencji może dojść do zapalenia otrzewnej. Nieleczone zapalenie otrzewnej jest bezpośrednim stanem zagrożenia zdrowia. Ludzie mogą stracić życie. Niewinne wyzwanie, jak mogłoby się wydawać, może skończyć się operacją, a nawet zgonem, stąd jest tak niebezpieczne - podkreślił lekarz Bartosz Fijałek.

Niebezpieczne trendy w sieci. Jak uchronić przed nimi dziecko?

Kolejnym niepokojącym trendem w mediach społecznościowych jest tzw. "śpiący kurczak".

- To jest nieprawdopodobne. Zazwyczaj robi się panierkę z bułki tartej i mleka, natomiast w tym wyzwaniu marynata jest z syropu na kaszel. Zalewa się pierś kurczaka syropem, który zawiera pochodne morfiny, paracetamolu i doksylaminy, czyli leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe i lek uspokajający. Jak weźmiemy 5 ml takiego syropu, to nic się nie stanie. Zahamujemy ośrodek kaszlowy i nie będziemy kasłać. Jak zalejemy kurczaka całą butelką syropu, to podczas obróbki termicznej, te substancje parują. Może dojść do wystąpienia zaburzeń neurologicznych, senności, a nawet utraty przytomności. Kiedy zjemy takiego kurczaka, to przedawkujemy te leki, które są w syropie. Może dojść do zatrucia pokarmowego, do uszkodzenia płuc i wtórnie również do zgonu. To nieprawdopodobnie niebezpiecznie - zaznaczył Fijałek.

Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazał, jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi, by przestrzec je przed udziałem w niebezpiecznych wyzwaniach w Internecie.

- Przede wszystkim musimy przygotować dzieci do korzystania z Internetu i musimy być też świadomi tego, co dzieci robią w Internecie. One często korzystają z mediów społecznościowych, a my o tym nie wiemy, nie interesujemy się tym. To przygotowanie musi polegać na tym, że powiemy dzieciom, że w mediach społecznościowych jest dużo treści, większość z nich jest pozytywnych, niezagrażających, ale są treści, które są nieodpowiednie. Musimy mówić o tym, że nie należy naśladować tych zachowań, które mogą być zagrażające i mówić na czym te zagrożenia polegają. Warto odczarować to poczucie, że największą wartością jest popularność - powiedział Łukasz Wojtasik.

Całą rozmowę znajdziesz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości