Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że w najbliższych dniach Polacy dowiedzą się, jaka była realna skala inwigilacji Pegasusem. Więcej na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Jedliński, dziennikarz TVN24.
Afera Pegasusa
Pegasus to program do elektronicznej inwigilacji smartfonów i komputerów. Może przechwycić każdą zawartość szpiegowanego urządzenia i ma także dostęp do szyfrowanych komunikatorów, jak WhatsApp czy Signal.
W polityce wciąż głośno jest o aferze związanej z Pegasusem. Okazuje się, że nie tylko politycy byli na podsłuchu.
- Do tej pory prokuratura wysłała wezwania do siebie do 31 osób. To jest realizacja zapowiedzi, którą złożył minister Bodnar. To są ludzie, którzy według śledczych mogli być inwigilowani Pegasusem. I oni teraz zostaną wezwani do prokuratury na świadków. Minister przekazał, że w grupie inwigilowanych były też osoby publiczne - powiedział Łukasz Jedliński.
Pegasus - nowe informacje w sprawie
Czy opinia publiczna dowie się, kto był sprawdzany przez systemem szpiegowski?
- Te osoby mogą ujawnić, że dostały wezwanie od prokuratury, ale nie muszą. Dlatego że oni będą występować w prokuraturze w charakterze świadków w sprawie, więc to do nich teraz należy decyzja, czy o tym powiedzą, czy nie - wskazał dziennikarz TVN24. - My poznamy na przykład skalę, czyli np. jakiej liczby osób dotyczyła inwigilacja, ale Adam Bodnar nie wyjdzie na konferencji prasowej i nie powie, że to był pan Kowalski, pan Nowak i tak dalej - dodał Jedliński.
O kim wiemy do tej pory?
- Krzysztof Brejza, czyli ówczesny szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej był najmocniej, najbardziej intensywnie inwigilowany tym oprogramowaniem. Roman Giertych, czyli mecenas opozycji. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, czyli związku, który był krytyczny wobec władzy. Prokuratorka Ewa Wrzosek, która też wobec władzy była krytyczna. Jacek Karnowski, ówczesny prezydent Sopotu. Adam Bodnar mówi, że te 31 osób, które otrzymały zawiadomienia, to nie jest koniec. (...) Tych ludzi może być znacznie więcej - przekazał dziennikarz.
Informacje na ten temat można znaleźć w materiale wideo oraz na stronie TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kto może otrzymać "babciowe"? Zasady pobierania świadczenia. "To się opłaca"
- In vitro w Polsce - Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"
- Rewolucja w szkole. Nowy przedmiot ma pomóc młodym: "Nie rozumieją, po co są wybory"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News