Miłość na "dożycie". Seniorzy też chcą się jeszcze zakochać

Miłość seniorów
Miłość na dożycie
Źródło: David Gregg/Getty Images

Wielu seniorów nie chce żyć samotnie. Pragną otaczać się zaufaną osobą, która będzie dla nich wsparciem i pomocą. Jeszcze niedawno panowało przeświadczenie, że w podeszłym wieku ochota na romantyczne uniesienia po prostu odchodzi. Fakty są takie, że miłość seniorów, choć jest inna niż ta młodzieńcza, wnosi do ich życia wiele dobrego.

Miłość w starszym wieku

Miłość była, jest i będzie zagadką. Nigdy nie wiemy, kiedy uderzy w nas strzała amora, a kiedy obudzimy się pewnego ranka i stwierdzimy, że w dalszą drogę ruszamy w pojedynkę. Uczucia są nieprzewidywalne i dzięki temu zapewniają nam ciekawe i pełne doświadczeń życie.

Miłość

Miłość

DD_20211230_Skrzypek_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?

Kochać możemy w każdym wieku i na własnych zasadach. Teraz to, ile mamy lat, nie wpływa na to, co nam wypada a czego nam nie wolno. Świetnym przykładem są seniorzy, którzy chcą poznać kogoś, z kim będą mogli przeżyć tzw. drugą młodość. Starsze, samotne osoby też pragną miłości, a świadczyć może o tym fakt, że liczba portali randkowych przeznaczonych dla tej grupy wiekowej rośnie.

Miłość na dożycie?

Pani Gabriela całe życie poświęciła rodzinie. Koło pięćdziesiątki rozwiodła się z mężem. Jak twierdzi, zrobiłaby to wcześniej, gdyby nie fakt, że nie chciała tym sposobem rozbijać swojej rodziny i ranić dzieci. Wolała poczekać, aż wszystkie dorosną i zrozumieją, że zrobiła wszystko, co mogła, by to uratować. 

Tym sposobem w wieku 48 lat została singielką. - Nie szukałam nikogo, chciałam po prostu mieć święty spokój - tłumaczy. Kobieta żyła jako singielka ponad dekadę. Wszystko zmieniło się, gdy jej córki przeprowadziły się do Londynu. - Byłam tu sama, nie miałam kogo odwiedzić, a byłego męża nie chciałam oglądać - zaznacza.

- Stwierdziłam, że warto poznać kogoś, z kim obejrzę ulubiony serial, pójdę na spacer. Nadeszła wyczekiwana emerytura, ale kompletnie nie miałam z kim jej spędzić - opowiada. Marek pojawił się w jej życiu za sprawą jednego z portali dla seniorów. - Trochę się tego wstydziłam, ale nie było innej szansy na poznanie kogoś - wyjaśnia.

Marek jest wdowcem, często wspominał o swojej zmarłej żonie, ale Gabrysi to nie przeszkadzało. Sama chętnie dzieliła się tym, co jej w życiu wyszło i tym, co na samą myśl do dziś ją kłuje w sercu. Para zamieszkała ze sobą w jej mieszkaniu i po prostu cieszyła się tym, że udało im się spotkać się dokładnie w tym momencie życia.

- To było miłe. Wiedzieliśmy, że chcemy jeszcze poczuć się ważni dla kogoś, bo nie wiadomo, ile jeszcze dni przed nami. Może dożyjemy razem setki? Wtedy staż związku byłby całkiem imponujący - śmieje się nasza bohaterka. 

Seniorzy, którzy chcą kochać

Psycholog Jessica Kmieć wyjaśnia, że miłość seniorów jest znacznie dojrzalsza od tej, którą przeżywamy w młodzieńczym wieku. - Jest mniej emocjonalna, charakteryzuje się większą stabilnością. Seniorzy bardziej doceniają życie, niejednokrotnie są szczęśliwsi, wynikać to może z tego, że zdają sobie sprawę z upływającego czasu i chcemy go jak najlepiej wykorzystać - tłumaczy.

- Oczekują więcej spokoju, więcej błogości, pogody ducha. Nie dążą do intensywnych wrażeń, ekscytacji. Dla seniorów istotna jest zatem jakość bliskich relacji, obopólne wsparcie i obecność partnera, na którym rzeczywiście można polegać - dodaje ekspertka.

Według niej w społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że wraz z wiekiem obniżają się funkcje fizyczne oraz poznawcze i jednocześnie maleje zainteresowanie miłością romantyczną. - Fakty są takie, że zmienia się charakter potrzeb seksualnych. Mogą one jednak przybierać inną formę - podkreśla.

Stereotyp seniorów, którzy nie mają potrzeb, tak mocno wdarł się w ich świadomość, że wielu z nich zaczęło wycofywać się z próby ich realizacji. Jak tłumaczy Jessica Kmieć, ważne jest normalizowanie i mówienie o tym wprost, że osoby starsze wciąż mogą pozostawać aktywne seksualnie.

Miłość a zdrowie psychiczne seniorów

Jakie są zalety wpływu miłości na zdrowie psychiczne seniorów? Okazuje się, że otaczając się bliską osobą, mamy świadomość, że możemy liczyć na wsparcie i pomoc. - To niezwykle ważne, aby w późnym wieku mieć świadomość, że obok nas jest ktoś, kto otacza nas troską i miłością, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie - podsumowuje psycholog. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości