"Wszyscy jesteśmy seksualni". Dlaczego seks osób z niepełnosprawnością to wciąż temat tabu?

"Wszyscy jesteśmy seksualni". Nowa kampania SEXED.PL
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością
Lucyna Malec o córce z niepełnosprawnością
15-latek stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami
15-latek stworzył klawiaturę dla osób z niepełnosprawnościami
Osoby z niepełnosprawnością są wykluczane na wielu polach. Zapominamy, że mają swoje pragnienia, a także potrzeby seksualne. Najnowsza kampania "Wszyscy jesteśmy seksualni" ma zwrócić uwagę właśnie na ten problem. O jej szczegółach porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Anją Rubik, założycielką fundacji SEXED.PL oraz ambasadorami akcji: pływaczką Karoliną Hamer oraz influencerem Rafałem Miszkielem.

"Wszyscy jesteśmy seksualni"

Bardzo często osoby z niepełnosprawnością postrzegane są jako te, które nie mają żadnych potrzeb seksualnych.

- Problem polega na tym, że jeśli całe społeczeństwo tak postrzega osoby z niepełnosprawnością, to one również zaczynają w taki sposób siebie postrzegać. W momencie, kiedy chcą tworzyć rodzinę, tworzyć związki, mają [...] pociąg seksualny, zaczynają czuć rodzaj wstydu czy winy. Nie wiedzą, co się dzieje i jak mają sobie poukładać te emocje - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Anja Rubik, założycielka SEXED.PL.

Podejście do tej kwestii ma zmienić kampania "Wszyscy jesteśmy seksualni". W jej ramach działa specjalna infolinia. Dzwoniąc na nią, można otrzymać fachową pomoc oraz poradę.

- Każda nasza aktywność w SEXED.PL składa się z dwóch części. Jedna to edukacyjna,[...], a druga to [...] praktyczne, prawdziwe wsparcie, czyli infolinia, warsztaty - mówiła modelka. Infolinia 730 994 964 działa w każdy poniedziałek od 10.00 do 13.00.

Jak wygląda życie seksualne osób z niepełnosprawnością?

Rafał Miszkiel, ambasador akcji SEXED.PL, wspominał, że gdy wylądował na wózku, nie wiedział od czego ma zacząć.

- Składają ciebie, po szpitalu wracasz do domu i nie ma czegoś takiego, że jakiś system edukacji wdraża się z powrotem do życia w rodzinie, tylko musisz samemu wszystkiego od podstaw się nauczyć - powiedział influencer. Na początku nie czuł się atrakcyjny, nie wiedział, czy są jakieś narzędzia, które mogłyby mu ułatwić zbliżenie. - Metodą prób i błędów uczyłem się swojego życia, od innych osób z niepełnosprawnością się dowiadywałem, jak to wszystko wygląda - wyznał gość Dzień Dobry TVN.

Część z nas nie wie, jak podejść do osób z niepełnosprawnością, jak się do nich zbliżyć.

- Myślę, że to zależy od osób, od wrażliwości. Natomiast ja zawsze odpowiadam: "normalnie". Natomiast myślę o przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Kobiety z niepełnosprawnościami są trzy razy bardziej narażone na przemoc seksualną, ekonomiczną, psychiczną i fizyczną. (...) Więc kwestia świadomej zgody wydaje mi się szczególnie ważna - zaznaczyła Karolina Hamer, ambasadorka akcji SEXED.PL, pływaczka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości