Ciąża

Godzinę po cesarskim cięciu wróciła do pracy. Czy szybkie porody są bezpieczne?

Ciąża

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Po porodzie dołączyła na sesję Rady Miasta

Anna Kibortt, wiceprzeprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, tuż po porodzie dołączyła na sesję rady miasta. Czy tzw. szybki poród jest bezpieczny dla dziecka? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kibortt, Marią Konarowską, aktorką oraz dr. n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.

Od czego zależy przebieg porodu?

Anna Kibortt już kilka godzin po porodzie dołączyła do posiedzenia Rady Miasta, czym zszokowała pozostałych radnych. - Mamy teraz sesje zdalne, więc było to trochę łatwiejsze, niż gdybym urodziła i pobiegła na salę sesyjną. Rzeczywiście sesja zaczynała się o 9.00, ja urodziłam córkę 9.20 (...) Kiedy już byłam na sali, dostarczono mi moje rzeczy i mogłam się połączyć. Wysłałam wiadomość do przewodniczącego Rady Miasta, że już się połączyłam. Tak naprawdę, to miałam nadzieję, że on nikomu nie powie, bo pomyślałam, że pomyślą, że jestem trochę postrzelona, że już się łączę. Ale nie dało się tego ukryć - mówiła w Dzień Dobry TVN pani Anna.

Radna dodała, że już o 11.00 uczestniczyła w posiedzeniu rady. - Byłabym wcześniej, ale nie dostarczyli mi torebki ze sprzętem - dodała ze śmiechem. Warto wspomnieć, że nie był to pierwszy poród radnej. Ma już 13-letniego syna. Córkę urodziła przez cesarskie cięcie.

Zupełnie inne doświadczenia ma Maria Konarowska, aktorka. - Pani historia jest świetna, moja nie. (...) Rodziłam Gaję przez cesarskie cięcie i nie poszło to tak gładko, jak u Pani - mówiła w Dzień Dobry TVN aktorka.

Zobacz wideo: Gwiazdy o macierzyństwie

Gwiazdy o macierzyństwie

Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Czy szybkie porody są bezpieczne?

W ocenie dr. n. med. Grzegorza Południewskiego tzw. szybkie porody (nazywane też ulicznymi), czyli takie, które trwają mniej niż 30 minut, wcale nie są bezpieczne. Jak się okazuje - podnoszą one prawdopodobieństwo wystąpienia obrażeń zarówno u matki, jak u dziecka. - Tu mamy do czynienia z cięciem cesarskim. Mamy pośredni dowód, że przeprowadzenie bardzo poważnej operacji daje szansę na to, że już dwie godziny później Pani może uczestniczyć w sesji - mówił w Dzień Dobry TVN dr Grzegorz Południewski.

Równie niebezpieczny dla zdrowia może być poród, który trwa zbyt długo. Zarówno dla matki, jak i dziecka. Warto też pamiętać, że niepokojące objawy mogą pojawić się u kobiety, która już została wypisana ze szpitala. - Zła kondycja, złe samopoczucie to nie jest zjawisko dobre. To jest bardzo trudne, ponieważ osobie po tak ogromnym wysiłku, jakim jest poród, trudno jest ocenić swój stan zdrowia. Bardzo często dochodzi do sytuacji trudnych, wręcz dramatycznych, bo wiele rzeczy złych dzieje się w domu już po porodzie - mówił specjalista. W ocenie dr Południewskiego wciąż bardzo mało wiemy o połogu, a to jest bardzo ważny okres. - Te pierwsze tygodnie, zwłaszcza dwa pierwsze, wiążą się z bardzo niebezpiecznymi dla życia powikłaniami - dodał. W tym czasie rośnie m.in. ryzyko zakrzepowo-zatorowe.

Dlatego tak ważne jest, aby kobiety po porodzie obserwowały swój organizm. - Musiałyśmy wrócić do szpitala (...). Co jest dla mnie ważne, żeby podkreślić, że kobiety, które urodziły, bardzo słuchały swojego ciała i intuicji i wiedziały, że mają prawo powiedzieć, że muszą zostać w szpitalu, jeżeli się źle czują. Ja czułam się potwornie źle (....), ale usłyszałam, że to histeria i tak wygląda połóg. To było bardzo niebezpieczne - mówiła w Dzień Dobry TVN Maria Konarowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości