Chrapanie - przyczyny
Według danych co czwarty człowiek chrapie, a przypadłość w 80 proc. dotyczy mężczyzn. Największym czynnikiem, który powoduje zakłócenia snu i bezdech senny, jest nadwaga. To jednak nie wszystko. Przyczyną chrapania może być także krzywa przegroda nosowa, opadające i wiotkie podniebienie czy wydłużony języczek. Co więcej, problem ten dotyczy również kobiet.
Dzieje się tak dlatego, że przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe jest zaburzony, to powoduje turbulencje tego powietrza. Jeżeli mamy krzywą przegrodę nosa, przerośnięte małżowiny nosowe dolne, chore zatoki, przerośnięte migdałki, wszystko to może stanowić przeszkodę w drożność dróg oddechowych
– powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.
Zdrowie
Specjalista wyjaśniła także, że chrapanie, podczas którego dochodzi do całkowitego zamknięcia drożności dróg oddechowych, powoduje bezdech. To natomiast prowadzi do chorób ogólnoustrojowych, ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego oraz chorób metabolicznych i cukrzycy. Bezdech wpływa również na potencję u mężczyzn.
Chrapanie - leczenie
Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak walczyć z chrapaniem partnera, które nie pozwala nam spokojnie przespać całej nocy. Mamy dobrą wiadomość. Tę przypadłość można leczyć. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Specjalista, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, będzie w stanie zweryfikować, czy u pacjenta pojawiły się już pierwsze objawy świadczące o niedotlenieniu w czasie snu. Ponadto w gabinecie laryngolog wykona także badania endoskopowe.
- Badamy, jak wygląda przegroda, drożność nosa, czy nie ma przerośniętych małżowin. Wykonywane są również badania obiektywne. Do nich należy również tomografia komputerowa, która dokładnie pokaże nam miejsce przeszkody w drożności dróg oddechowych - powiedziała dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska.
Po zdiagnozowaniu problemu można przejść do działania. Niestety jeżeli jego przyczyną jest przeszkoda anatomiczna, pacjent powinien zdecydować się na zabieg endoskopowy. Może to być usztywnienie podniebienia, usztywnienie języczka, usunięcie fałdów błony śluzowej, ingerencja w migdałki. Choć brzmi to przerażająco, specjalistka zapewnia, że sam przebieg jest mało inwazyjny i skuteczny.
Chrapanie to problem, z którym walczy nawet 8 milionów Polaków. Jak wygląda życie z partnerem, który zakłóca nasz sen? Zobacz wideo.
15 marca - Dzień Walki z Chrapaniem
15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Dawniej chrapanie uznawane było jako oznaka dobrego snu, obecnie jednak uważa się, że może mieć wpływ na gorszą jakość snu, a w efekcie pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. W tym dniu warto zastanowić się, czy problem ten nie dotyka także nas, a jeśli tak, to zwrócić do odpowiedniego lekarza - laryngologa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z chrapaniem? Najlepsze domowe sposoby
- Czy chrapanie u dziecka powinno zaniepokoić rodziców?
- Czy twój partner chrapie?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Ewa Owczarek
Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images