Związki i seks

Orgazm łechtaczkowy i pochwowy to mit. Fala, wulkan i lawa - wiesz, w jaki sposób szczytujesz?

Związki i seks

Autor:
Oskar
Netkowski

Kobiecy orgazm ciągle jest dla badaczy zagadką nie do rozwikłania. Pojawiły się nowe teorie, które mogą zmienić postrzeganie kobiecej przyjemności. Fala, wulkan i lawina - czego dotyczą te tajemnicze określenia?

Kobiecy orgazm zagadką dla badaczy

Orgazm łechtaczkowy i orgazm pochwowy do teraz uważane były za dwa główne jego rodzaje. Naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze stwierdzili jednak, że orgazm jest jeden, ale może przybierać różne formy. Nazwali je falą, wulkanem i lawiną.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

W celu rozpoznania rodzajów szczytowania, badacze poprosili 54 kobiety, aby podczas masturbacji użyły specjalnie zaprojektowanego wibratora. Urządzenie nazwano "Lwica". Dzięki dwóm czujnikom umożliwiało połączeni Bluetooth, co pozwoliło wykrywać siłę skurczów dna macicy. To właśnie one odpowiedzialne są za orgazm.

Naukowcy badają kobiecy orgazm. Czym są fala, lawina i wulkan?

Fala, wulkan i lawina zostały nadane przez zespół badaczy prof. James G. Pfaus’a i odpowiadają różnym typom kobiecego orgazmu. Co dokładnie oznaczają?

  • Fala — to osiąganie orgazmu dzięki napinaniu i rozluźnianiu się mięśni dna macicy. 
  • Lawina — podczas szczytowania mięśnie dna macicy są mocno napięte, a gdy dochodzi do ich rozluźnienia pojawia się orgazm. 
  • Wulkan — napięcie w mięśniach istnieje, ale jest na niezbyt wysokim poziomie. Dno miednicy dąży jednak do jego obniżenia, po czym pojawia się zwiększenie napięcia — wybuchu, co kobieta odczuwa jako orgazm, po czym mięśnie się rozluźniają. 

Najbardziej popularny kobiecy orgazm

Badania wykazały, że w przypadku orgazmu, kobiety najczęściej mają do czynienia z falą. Tak szczytowało 26 z 54 kobiet, lawinowo orgazm osiągało 17 kobiet. Najrzadziej zauważono wulkan, bo tylko 11 razy. Warto zauważyć, że to dopiero wstęp do kolejnych obserwacji.

- Prowadzimy długoterminowe badania kobiet korzystających z "Lwicy", aby zobaczyć, w jaki sposób te różne wzorce są subiektywnie doświadczane jako orgazmy, jako poziomy przyjemności i skąd w dużej mierze pochodzi stymulacja, która je wywołuje - mówił w "The Times", prof. James Pfaus

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: sirawit99/Getty Images

Pozostałe wiadomości