Życie i seks po mastektomii
W Polsce rocznie na raka piersi choruje około 18 tysięcy kobiet, a w ciągu ostatnich pięciu lat rozpoznano nowotwór sutka u 68 tysięcy. Zachorowalność wzrosła dwukrotnie na przestrzeni trzech ostatnich dekad. Dotyczy to w szczególności populacji kobiet w wieku 20–49 lat, czyli przed menopauzą i przed zakończeniem życia reprodukcyjnego.
Wygląd piersi często powoduje u kobiet problemy z akceptacją swojego ciała. Zwłaszcza, jeśli porównują swój biust ze zdjęciami modelek. Samoocenie często nie pomaga też całkowite usunięcie piersi przy chorowaniu na nowotwór. Dlatego "Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany" to jedna z tych książek, którą powinni przeczytać wszyscy, bez względu na płeć i życiowe doświadczenia.
- Ja mam jedno marzenie. Chciałabym, żeby ta książka trafiła do każdej kobiety w Polsce i do mężczyzn, którzy będą zainteresowani głębszym poznaniem kobiet. Oczywiście książkę napisałam dla każdej kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet po raku piersi, po mastektomii i tytuł też wymyśliłam tak ad hoc. Ten "Seks bez cycków", to był taki tytuł, który przełamuje tabu, nasze schematy i sprawia, że wyrazy są wyrazami, że wszystko możemy powiedzieć głośno i nie musimy się bać naszej seksualności - mówi autorka książki. - Jest to przewodnik, a ja nawet myślę, że jest to takie vademecum seksu. (...) Zaczynam od piersi, ale ja dużo piszę o orgazmach, o masturbacji, też o zaburzeniach seksualnych. Piszę o zdrowiu seksualnym jako takim, o libido, pożądaniu, także o diecie i sportach - wyjaśnia.
Piersi czy mózg? Co w seksie jest najważniejsze
Książka pomaga nie tylko pogodzić się ze stratą piersi po chorobie, ale również po prostu zaakceptować je wtedy, kiedy wydają nam się nieidealne. Autorka przekazując ogromną porcję wiedzy pokazuje, co tak naprawdę ważne jest w seksie.
- Najbardziej seksualnym organem u kobiety jest mózg. Natomiast piersi też są ważne, też o tym nie możemy zapominać, bo piersi są symbolem wszystkiego. Są symbolem kobiecości, macierzyństwa, ale to też wolność wiodąca lud na barykady - mówi autorka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Po 50 latach małżeństwa przymierzyła swoją suknię ślubną. Reakcja męża chwyta za serce
- Kto powinien płacić za antykoncepcję w związku? "Boimy się o tym mówić, czy prosić"
- Co młodzież wie o antykoncepcji? "Mają bardzo dużą wiedzę na temat technik seksualnych, ale podstawowej wiedzy już im brakuje"
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN