Dzieci potrzebują edukacji seksualnej. "To powinien być taki sam przedmiot jak język polski czy matematyka"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
"Jak rozmawiać ze swoją pociechą o seksualności?" - to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Dlatego wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom powstał przewodnik "#SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu". O edukacji seksualnej w Polsce mówiły w Dzień Dobry TVN modelka Anja Rubik, dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz pedagożka, dr Alicja Długołęcka.

Przewodnik dla rodziców

Seksualność w niejednym domu wciąż traktowana jest jako temat tabu, a jak wynika z badań, aż 81% rodziców chciałoby dowiedzieć, jak rozmawiać o niej z dzieckiem. Teraz z pomocą przychodzi im książka "SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców".

- Jej głównym zadaniem jest, by zbudować, jak najlepszą relację między rodzicem a dzieckiem. Pomóc porozmawiać rodzicom na te trudne tematy. Pamiętajmy, że edukacja seksualna u nas kuleje. To jest problem, który istnieje od wielu, wielu lat. Nasi rodzice, dziadkowie nie przeszli przez edukację seksualną z prawdziwego zdarzenia, więc naturalnie nie wiedzą, jak rozmawiać na te tematy, które są bardzo, bardzo ważne. Pamiętajmy, że seksualność i edukacja seksualna są czymś więcej niż seksem i nagością. To jest gigantyczny temat, który ma wpływ na zrozumienie naszego ciała, emocji, samoakceptacji i tożsamość - mówiła w Dzień Dobry TVN Anja Rubik, współautorka książki.

Publikacja ma pomóc dorosłym przygotować się na wszelkie rozmowy związane z rozwijającą się seksualnością ich dzieci w różnym wieku. - Przygotować te małe, wrażliwe istoty do życia bezpiecznego, szczęśliwego i zdrowego przede wszystkim - podkreśliła modelka.

Przewodnik jest zapisem rozmów znanych rodziców z wybraną specjalistką lub specjalistą. Jedną z nich odbyła Martyna Wojciechowska, mama 14-latki. Dziennikarka i podróżniczka swoją córkę edukuje od najmłodszych lat.

- Te rozmowy są ze mną od zawsze. Zaczęłam rozmawiać ze swoją córką o ciele, seksualności, przyjemności. Począwszy od najprostszych rzeczy, czyli jak nazywać organy płciowe. Niejednokrotnie nie potrafimy nawet wypowiedzieć tego słowa na głos. (...) Najważniejsze jest, by nie obarczać tych słów ani wstydem, ani zażenowaniem, aby normalnie o tym rozmawiać - zaznaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, bardzo ważne jest, by wcześniej rozmawiać z dziećmi o seksualności, a nie w momencie, kiedy rozpoczynają współżycie seksualne. - Dobra edukacja seksualna oznacza, że nasze dzieciaki podejmują czynności seksualne później. Jest mniej niechcianych ciąż. Generalnie to powinien być taki sam przedmiot jak język polski czy matematyka, a wciąż tego nie ma. Gdyby nie Anja Rubik i #SEXEDPL, to gdzie my byśmy byli? W lesie - stwierdziła Martyna Wojciechowska.

Kiedy rozmawiać z dziećmi o seksualności?

Wiemy już, że powinniśmy od najmłodszych lat edukować dziecko, a co to w praktyce oznacza?

- Okres dojrzewania to jest o wiele za późno, bo się pojawia kategoria pożądania, zmian hormonalnych i nastolatki mają już wtedy swoją granicę, intymność. Bardzo się cieszę z tego, że zostaliśmy jako zespół specjalistów zaproszeni do rozmów z rodzicami dzieciaków w każdym wieku, czyli od najmniejszych. (...) Oczywiście, w każdym przedziale wiekowym wychowanie seksualne, edukacja seksualna mają swoje zadania. To też nie jest tak, że podajemy w tej książce gotowe przepisy. Tylko te rozmowy stanowią przykład, jak można rozmawiać, o czym należałoby rozmawiać, żeby czegoś nie przeoczyć i też, jak budować relację z dzieckiem - tłumaczyła dr Alicja Długołęcka, pedagożka, doktor nauk humanistycznych i edukatorka seksualna.

Jak powinna wyglądać pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksualności? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości