Przewodnik dla rodziców
Seksualność w niejednym domu wciąż traktowana jest jako temat tabu, a jak wynika z badań, aż 81% rodziców chciałoby dowiedzieć, jak rozmawiać o niej z dzieckiem. Teraz z pomocą przychodzi im książka "SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców".
- Jej głównym zadaniem jest, by zbudować, jak najlepszą relację między rodzicem a dzieckiem. Pomóc porozmawiać rodzicom na te trudne tematy. Pamiętajmy, że edukacja seksualna u nas kuleje. To jest problem, który istnieje od wielu, wielu lat. Nasi rodzice, dziadkowie nie przeszli przez edukację seksualną z prawdziwego zdarzenia, więc naturalnie nie wiedzą, jak rozmawiać na te tematy, które są bardzo, bardzo ważne. Pamiętajmy, że seksualność i edukacja seksualna są czymś więcej niż seksem i nagością. To jest gigantyczny temat, który ma wpływ na zrozumienie naszego ciała, emocji, samoakceptacji i tożsamość - mówiła w Dzień Dobry TVN Anja Rubik, współautorka książki.
Publikacja ma pomóc dorosłym przygotować się na wszelkie rozmowy związane z rozwijającą się seksualnością ich dzieci w różnym wieku. - Przygotować te małe, wrażliwe istoty do życia bezpiecznego, szczęśliwego i zdrowego przede wszystkim - podkreśliła modelka.
Przewodnik jest zapisem rozmów znanych rodziców z wybraną specjalistką lub specjalistą. Jedną z nich odbyła Martyna Wojciechowska, mama 14-latki. Dziennikarka i podróżniczka swoją córkę edukuje od najmłodszych lat.
- Te rozmowy są ze mną od zawsze. Zaczęłam rozmawiać ze swoją córką o ciele, seksualności, przyjemności. Począwszy od najprostszych rzeczy, czyli jak nazywać organy płciowe. Niejednokrotnie nie potrafimy nawet wypowiedzieć tego słowa na głos. (...) Najważniejsze jest, by nie obarczać tych słów ani wstydem, ani zażenowaniem, aby normalnie o tym rozmawiać - zaznaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, bardzo ważne jest, by wcześniej rozmawiać z dziećmi o seksualności, a nie w momencie, kiedy rozpoczynają współżycie seksualne. - Dobra edukacja seksualna oznacza, że nasze dzieciaki podejmują czynności seksualne później. Jest mniej niechcianych ciąż. Generalnie to powinien być taki sam przedmiot jak język polski czy matematyka, a wciąż tego nie ma. Gdyby nie Anja Rubik i #SEXEDPL, to gdzie my byśmy byli? W lesie - stwierdziła Martyna Wojciechowska.
Kiedy rozmawiać z dziećmi o seksualności?
Wiemy już, że powinniśmy od najmłodszych lat edukować dziecko, a co to w praktyce oznacza?
- Okres dojrzewania to jest o wiele za późno, bo się pojawia kategoria pożądania, zmian hormonalnych i nastolatki mają już wtedy swoją granicę, intymność. Bardzo się cieszę z tego, że zostaliśmy jako zespół specjalistów zaproszeni do rozmów z rodzicami dzieciaków w każdym wieku, czyli od najmniejszych. (...) Oczywiście, w każdym przedziale wiekowym wychowanie seksualne, edukacja seksualna mają swoje zadania. To też nie jest tak, że podajemy w tej książce gotowe przepisy. Tylko te rozmowy stanowią przykład, jak można rozmawiać, o czym należałoby rozmawiać, żeby czegoś nie przeoczyć i też, jak budować relację z dzieckiem - tłumaczyła dr Alicja Długołęcka, pedagożka, doktor nauk humanistycznych i edukatorka seksualna.
Jak powinna wyglądać pierwsza rozmowa z dzieckiem o seksualności? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Dzień Dziecka 2022. Jak obchodzone jest to święto w Polsce, a jak w innych krajach?
- Rodzicielstwo zastępcze a adopcja dziecka. Jakie są różnice?
- Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Ile powinno mieć lat? Prawny i psychologiczny punktu widzenia
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News