Dzień Dziecka to jeden z najbardziej lubianych przez większość maluchów dni w roku. Na całym świecie przypada w różne dni. Obchody mają wiele elementów wspólnych, ale nie brakuje też praktyk czy tradycji występujących tylko w danym kraju. Najważniejszą misją święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, ich prawa i potrzeby. W Polsce święto to obchodzone jest 1 czerwca.
W tym roku Dzień Dziecka wypada w sobotę.
Międzynarodowy Dzień Dziecka – krótka historia
Inicjatywa Międzynarodowego Dnia Dziecka została ustanowiony w 1954r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Od początku celem tego święta jest upowszechniania ideałów i zamiarów dotyczących praw dziecka. Te z kolei zawarte są w Karcie Narodów Zjednoczonych z 1945 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabawy z dziećmi
Zabawy z dziećmi
MDD obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w wielu krajach na świecie. W Polsce i innych krajach byłego Bloku Wschodniego dzień dziecka obchodzony jest 1 czerwca od 1950 r. Po raz pierwszy został zorganizowany w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, a od 1952 na stałe wpisał się w kalendarz polskich świąt i dni wyjątkowych.
Dzień Dziecka w Polsce
Dzień Dziecka w Polsce wiąże się przede wszystkim z maksymalnym przekierowaniem na nie uwagi. W tym dniu rodzice, nauczyciele, ale też firmy i przedstawiciele władz starają się zapewnić dzieciom jak najwięcej radości i atrakcji. Poświęca się im więcej czasu. Organizowane są różne imprezy, gry terenowe, warsztaty i wiele innych. Spełniane są dziecięce marzenia. Są zabierane w wyjątkowe miejsca, na wycieczki, na lody, niekiedy otrzymują też różne prezenty.
W tym dniu w szkołach zwykle nie ma zajęć i panuje swobodna atmosfera zabawy. Często organizowane są zawody sportowe, warsztaty, pokazy, zabawy taneczne itd. Ponadto, w Polsce od 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Najmłodsi mogą zasiąść 1 czerwca w parlamencie i zwrócić uwagę na istotne z ich punktu widzenia sprawy. Aby się zgłosić, wystarczy wejść na stronę SDiM i wykonać podane tam polecenia.
Obchody dnia dziecka w innych krajach
W Francji i Włoszech dzień dziecka świętowany jest 6 stycznia jako Dzień Rodziny. 6 stycznia kościół katolicki obchodzi również święto Trzech Króli, więc data ta nie jest przypadkowa. Trzej Królowie nieśli dary dla Jezusa, który wówczas był przecież maleńkim dzieckiem. Francuzi i Włosi organizują z tej okazji obiady pełne uwielbianych przez dzieci deserów. Poza tym dzieci tradycyjnie otrzymują od rodziców papierowe korony i od tego momentu mogą liczyć na spełnianie różnych, drobnych zachcianek.
W Niemczech dzień dziecka obchodzony jest dwa razy. Jest to skutek powojennego podziału kraju na Niemcy Zachodnie i wschodnie. Część wschodnia, podobnie jak Polska i reszta państw dawniej socjalistycznych, obchodzi Dzień Dziecka 1 czerwca. Z kolei w Niemczech Zachodnich 20 września.
W Turcji Dzień Dziecka świętowany jest 23 kwietnia, w rocznicę Święta Niepodległości. W ten sposób podkreśla się, że to właśnie dzieci są przyszłością narodu. Obchody mają wyjątkowy, tradycyjny charakter. Dzieci chodzą w strojach narodowe, śpiewają, tańczą i puszczają kolorowe latawce.
W Paragwaju, jeszcze bardziej niż w Turcji, obchody Dnia Dziecka są ściśle związane z historią kraju. 16 sierpnia upamiętniane są wszystkie dzieci, które walczyły za kraj i straciły życie.
W Indiach dzieci w Dzień Dziecka wyjątkowo nie muszą zakładać do szkoły mundurków i mogą przyjść ubrane, w co chcą. Nie brakuje wówczas pomysłowych, kolorowych kreacji. Dodatkowo do stroju przypinane są róże, które dzieci mogą przekazywać dalej.
W Japonii Dzień Dziecka jest świętem narodowym obchodzonym 5 maja. Ma wyjątkowo podniosły charakter. Rodzice wywieszają na domach karpie z materiału, po jednym na każde dziecko, co ma symbolizować ich siłę i rozwój. Podawane są też słodycze w półmiskach w kształcie hełmów samurajów.
W Chinach w Dzień Dziecka obchodzony podobnie jak w Polsce - 1 czerwca - dzieci mają wolne od na co dzień wymagających, szkolnych zajęć. Tego dnia organizowane są różne zabawy, tańce, pokazy i szereg innych atrakcji dla dzieci. Niekiedy władze przygotowują również upominki dla tych poniżej 14. roku życia.
Zobacz także:
- Czy 1 czerwca jest dniem wolnym od szkoły?
- Dzień Dziecka już niebawem. Oto pomysły na ciekawe i udane prezenty, na które nie wydamy majątku
- Darmowe przejazdy pociągami w Dzień Dziecka. Skąd wziąć bezpłatny bilet?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Anatoliy Samara/Getty Images