Paznokcie Terry'ego - jak wyglądają?
Łożysko zdrowego paznokcia zwykle przybiera lekko zaróżowioną barwę. Gdy na całej powierzchni odcień płytki jest jednolity, możemy mówić o prawidłowo rosnącej i utrzymanej w dobrej kondycji osłonie palców. Problem pojawia się wtedy, gdy na paznokciu zauważymy niepokojące zmiany kolorystyczne. Jedną z nich jest matowy, biały obszar graniczący z widocznie odznaczonym wąskim, czasami nierównym pasem (0,5 do 3 mm) normalnie wyglądających tkanek, które znajdują się pod wolną płytką.
Tak prezentujące się paznokcie nazywane są paznokciami Terry'ego i choć wynikają zwykle z naturalnego procesu starzenia, ich przyspieszone pojawienie się może świadczyć o obecnych w organizmie poważnych chorobach.
Paznokcie Terry'ego zazwyczaj występują na kciuku lub palcu wskazującym. Zmatowienie i wybielenie płytki różni się u każdego rozmieszczeniem i stopniem nasilenia. Im większy obszar zajmuje, tym związane z innymi organami schorzenie jest na wyższym etapie rozwoju. Na objętych zmianami paznokciach, które zostały zbadane i opisane przez brytyjskiego lekarza dr. Richarda Terry'ego, mogą pojawić się także podłużne bruzdy.
Terry's nails
Posted by Diagnostic medicin on Friday, May 5, 2023
Choroby, których jednym z objawów są paznokcie Terry'ego
Jak podaje medonet.pl, wartość diagnostyczna paznokci Terry'ego w różnych schorzeniach jest ograniczona, jednak występowanie opisanych przez brytyjskiego naukowca zmian płytki może pomóc w potwierdzeniu rozwoju choroby, jeżeli widoczne są również inne jej objawy. Biały, matowy nalot na osłonie palców zazwyczaj kojarzony jest z marskością wątroby, bowiem pojawia się u 80% cierpiących na tę dolegliwość.
Inne powiązane z paznokciami Terry'ego przypadłości to:
- przewlekła niewydolność nerek,
- przewlekła zastoinowa niewydolność serca,
- cukrzyca typu 2,
- gruźlica,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- ostre wirusowe zapalenie wątroby,
- stwardnienie rozsiane,
- rak z przerzutami,
- HIV,
- bielactwo.
Paznokcie Terry'ego nie podlegają odrębnemu leczeniu. Zmiany na płytkach znikają samoistnie po wyeliminowaniu powodującej je choroby.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Drastyczny wzrost zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. "Nie doceniamy niebezpieczeństwa"
- "Koniec AIDS". Test na HIV możesz zrobić w domu i to za darmo
- Anna Skura o nieudanej operacji. "Miałam mieć tylko usunięty żel, a tu mam nagle dziurę w piersiach"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: medonet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kinga Krzeminska/Getty Images