W wodociągach dostarczających ciecz do 30 miejscowości w okolicach Sochaczewa (woj. mazowieckie) wykryto bakterie enterokoki. - Woda nie nadaje się do spożycia i celów sanitarno-higienicznych, z wyjątkiem spłukiwania toalet - alarmuje sanepid. Zakaz obowiązuje do wydania kolejnego komunikatu.
Sochaczew. Sanepid ostrzega przed skażoną wodą
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie 28 czerwca wydała dwa komunikaty dotyczące jakości wody w wodociągach Mokas i Janaszówek-Bogdaniec. Badania wykazały obecność enterokoków (paciorkowce kałowe), które nazywane są "bakteriami brudnych rąk".
Woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi i zwierzęta, a także do celów sanitarno-higienicznych. Wody można używać wyłącznie do spłukiwania toalet
Jak dodano, w związku z prowadzeniem działań naprawczych w obrębie wodociągu Mokas i prowadzeniu dezynfekcji urządzeń i sieci wodociągowej stosowany chlor może stanowić uciążliwość zapachową i smakową dla konsumentów.
30 miejscowości z zakazem spożywania wody
Zakazem spożycia wody objęto 30 miejscowości:
- Wodociąg Mokas: Mokas, Dzięglewo, Żelazowa Wola, Chodakówek, Nowe Mostki, Orły Cesin, Feliksów, Kożuszki Parcel;
- wodociąg Janaszówek: Janaszówek, Bogdaniec, Wymysłów, Wyjazd, Pilawice, Zosin, Chrzczany, Kożuszki Parcel, Kożuszki Kolonia, Czyste, Wójtówka, Czerwonka Parcel, Czerwonka Wieś, Ignacówka, Sochaczew Wieś, Janówek Duranowski, Andrzejów Duranowski, Duranów, Sielice, Bielice, Wyczółki, Jeżówka.
Zakaz obowiązuje do odwołania, a lokalne władzy zapewniły, że w sobotę, 29 czerwca woda pitna będzie dostarczana przez sołtysów lub Ochotniczą Straż Pożarną.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Legionella zbiera śmiertelne żniwa. Jak dochodzi do zakażenia? "Nawet w domu, kiedy bierzemy prysznic"
- Trwa epidemia bakterii E.coli. Źródłem jest łatwo dostępny produkt
- Karma dla psów źródłem niebezpiecznych bakterii. Są odporne na antybiotyki
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: sochaczew.org.pl/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: PixelsEffect/Getty Images