Na popularnych plażach nad Bałtykiem wywieszono czerwone flagi. Powodem jest pierwszy w tym sezonie zakwit sinic. Sprawdź, gdzie wprowadzono zakaz kąpieli.
Dalsza część tekstu poniżej
Bałtyk. Zamknięto trzy kąpieliska
Nad Bałtykiem pojawiły się pierwsze w tym sezonie sinice. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) z czwartku, 27 czerwca wynika, że na trzech trójmiejskich plażach pojawiły się czerwone flagi. Zakaz kąpieli obowiązuje w:
- Gdańsku - Molo w Gdańsku Brzeźnie,
- Sopocie - Łazienki Południowe I,
- Gdyni - Gdynia Śródmieście.
Gdzie zakwitły sinice? Lista kąpielisk
Sinice zakwitły nie tylko w Bałtyku, lecz i w akwenach takich, jak m.in.:
- Swobodna Kąpielisko Miejskie,
- Kąpielisko nr 1 - nad jeziorem Trzesiecko przy ul. Mickiewicza "plaża miejska",
- Kąpielisko śródlądowe w Lubczynie,
- Kąpielisko Miejskie w Środzie Wielkopolskiej,
- Kąpielisko Gminy Przemęt w Osłoninie na jeziorze Wieleńskim,
- Wrocław - Kąpielisko Królewiecka,
- Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - jezioro Paprocany,
- Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim.
Aktualne informacje na temat akwenów, w których można się bezpiecznie kąpać znajdziesz na interaktywnej mapie prowadzonej przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak przypomina GIS, sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie, któremu towarzyszy zmętnienie wody i jej zabarwienie. Niestety przewidywanie występowania zakwitów wody i jak długo będą się one utrzymywały jest bardzo trudne, ponieważ istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz.
Sinice - dlaczego są groźne?
Sinice wytwarzają toksyny, które są niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i zwierząt. Doprowadziły one w wielu krajach do śmierci trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcia ryb. Z kolei u ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody np. podczas pływania. Jak wskazuje GIS, zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli zawierających toksyny sinicowe.
Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zakwitu, należy unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu, nie poić nią zwierząt domowych oraz nie używać jej do podlewania warzyw.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sinice w Bałtyku. Jeśli znów się pojawią, będą wyjątkowo uciążliwe
- Sinice w Bałtyku – dlaczego są takie groźne?
- Chciał wpław przepłynąć Bałtyk. Zrezygnował po 115 km
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: sk.gis.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images