Sinice w Bałtyku 2019 – dlaczego są takie groźne? Lista zamkniętych kąpielisk!

Zamknięte kąpieliska nad morzem i jeziorami w 2019. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne? Sinice w Bałtyku rozwijają się przede wszystkim podczas upalnego lata. Ich dynamicznemu wzrostowi sprzyja też napływ zanieczyszczonej wody rzecznej do morza. Co ważne, sinice są groźne nie tylko dla człowieka, lecz także dla ryb. Do zatrucia może więc dojść nie tylko poprzez kontakt z wodą, ale również przez rybie mięso. Sinice wytwarzają toksyny, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu.
  • Gdzie sprawdzić czy kąpielisko jest zamknięte?
  • Sinice w Bałtyku – co to?
  • Dlaczego na Bałtyku pojawiają się sinice?
  • Sinice w Bałtyku – jak długo się utrzymują?
  • Sinice w Bałtyku – gdzie występują?
  • Dlaczego sinice na Bałtyku są niebezpieczne?
  • Objawy zatrucia sinicami w Bałtyku
  • Czy można lekceważyć ostrzeżenia o sinicach w Bałtyku?

Gdzie sprawdzić czy kąpielisko jest zamknięte?

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dostępna jest mapa polskich kąpielisk z aktualna informacją o ich dostępności. Można ją znaleźć pod adresem: Mapa kąpielisk >>> 

Sinice w Bałtyku są bardzo odporne na trudne warunki pogodowe, takie jak: długotrwałe susze, bardzo wysokie temperatury lub zakwaszone podłoże. Najlepiej rozwijają się w słonej wodzie podczas upalnego lata.

Zobacz także: Dlaczego warto pływać? Zobacz, co daje pływanie!

Sinice w Bałtyku – co to?

Sinice w Bałtyku (cyjanofity, cyjanobakterie, cyanoprokaryota, Cyanobacteria ) to samożywne organizmy formujące na powierzchni wody specyficzne, gęste kożuchy. Charakterystycznym znakiem ich obecności jest także nieprzyjemny zapach wody. Tzw. toksyny sinicowe występują przede wszystkim w silnie zanieczyszczonych wodach (morza i jeziora). Można spotkać je także w zbiornikach zaporowych, które charakteryzują się wysokim stopniem eutrofizacji (przeżyźnienia).

Dlaczego na Bałtyku pojawiają się sinice?

Sinice w Bałtyku pojawiają się jako wynik silnej eutrofizacji środowiska. Do wody dociera zbyt duża ilość składników odżywczych, takich jak azotany i fosforany. Pojawiają się one w efekcie silnego zanieczyszczenia wód. Do zanieczyszczenia Bałtyku dochodzi na dwa sposoby. Pierwszy to bezpośrednie zabrudzenie wody morskiej. Drugi wiąże się z dopływami Bałtyku, czyli napływem zanieczyszczonej wody rzecznej. W polskim morzu obecnie identyfikuje się następujące toksyny sinicowe:

  • mikrocystyny,
  • nodularynę,
  • anatoksynę.

Zobacz także: Gdzie czyhają na nas zarazki?

Sinice w Bałtyku – jak długo się utrzymują?

Sinice w Bałtyku występują w okresie letnim. Czas ich występowania jest uzależniony od warunków pogodowych. Usunięciu toksyn nie sprzyja bardzo wysoka temperatura i brak wiatru. Małe falowanie Bałtyku także wydłuża czas ich utrzymywania się. Są jednak sytuacje, w których kąpieliska mogą zostać otwarte po kilku godzinach lub dniach. Zdarza się jednak, że sinice na Bałtyku utrzymują się dłużej.

Sinice w Bałtyku – gdzie występują?

Występowanie sinic w Bałtyku wiąże się z warunkami pogodowymi w określonych częściach wybrzeża. Często występują one w linii brzegowej Trójmiasta. Pojawiają się także na Półwyspie Helskim. Zamykane są kąpieliska w Kuźnicy, Jastarni i Juracie.

Dlaczego sinice na Bałtyku są niebezpieczne?

Sinice w Bałtyku oraz wodach innych mórz i jezior są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia zagrożenie może stanowić rekreacyjne korzystanie z wód, w których stwierdzono zakwit sinic. Do zatrucia toksynami sinicowymi może dojść podczas pływania, uprawiania żeglarstwa, surfingu czy narciarstwa wodnego. W trakcie zakwitu niewskazana jest jakakolwiek forma kontaktu z wodą morską.

Mniejsze ryzyko wiąże się z zatruciem toksynami przez spożywanie mięsa ryb z Bałtyku. Zawierają one niewielkie ilości cyjanotoksyn.

Objawy zatrucia sinicami w Bałtyku

Sinice pojawiające się na Bałtyku mogą prowadzić do zatrucia organizmu. Kontakt toksyn ze skórą lub wypicie wody może powodować między innymi:

  • podrażnienie skóry,
  • nieprzyjemne skurcze żołądka,
  • nudności, biegunkę, wymioty,
  • gorączkę,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból gardła.

Zatrucie toksynami sinicowymi może prowadzić także do poważnego uszkodzenia wątroby. Efektem kontaktu z zakażoną wodą może być astma lub podrażnienie oczu. U niektórych osób występuje silna reakcja skórna objawiająca się wysypką i pęcherzami wokół ust i nosa.

Czy można lekceważyć ostrzeżenia o sinicach w Bałtyku?

Sinice na Bałtyku pojawiają się dość szybko. Jeśli więc w trakcie wejścia do wody okaże się, że jest ona mętna, ma nieprzyjemny zapach, a zobaczenie własnych stóp przez taflę wody jest problematyczne, należy natychmiast zrezygnować z dalszej kąpieli. Po powrocie z plaży należy koniecznie dokładnie się umyć i wyprać kostium kąpielowy.

Wielu plażowiczów korzystających ze sprzyjającej dla turystów pogody lekceważy ostrzeżenia stacji sanitarno-epidemiologicznych. Nie jest to rozsądne zachowanie. Zatrucie toksynami sinicowymi w negatywny sposób wpływa na zdrowie człowieka. Oczywiście bóle głowy czy nudności z pewnością ustąpią, natomiast ewentualne uszkodzenie wątroby może mieć poważne konsekwencje. Zanieczyszczonej wody powinny przede wszystkim unikać osoby ze skłonnościami do alergii i podrażnień skórnych. Trudno przewidzieć bowiem, jak silną reakcję alergiczną może wywołać kontakt z sinicami.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości