Implanty stomatologiczne. Kiedy nie można ich wszczepić?
Sytuacji, w których nie można pacjentowi wszczepić implantu, jest niewiele. - Nawet przy dużych zanikach kości jesteśmy w stanie czy ją odbudować, czy też znaleźć miejsce, gdzie ten implant jesteśmy w stanie wszczepić. Przeciwwskazaniami są na pewno choroby ogólnoustrojowe, nowotwory, rzeczy, na które my nie mamy wpływu, ale to jest bardzo mały odsetek. Przy dzisiejszej technologii cyfrowej, przy dzisiejszym zaangażowaniu jesteśmy w stanie 99 proc. pacjentów zaopiekować implantologicznie - tłumaczył lek. dent. Michał Mazurec.
Mimo że implant można wszczepić praktycznie w każdym wieku, to w przypadku dzieci bardzo często zabieg się odracza. - Tutaj jest kwestia rozwoju kostnego i wzrostu kości, często ten wiek przesuwamy ze względu na to, że młode osoby nadal rosną, może to spowodować jakieś komplikacje w późniejszym etapie, ale w okolicach 20-21 lat implanty można wszczepiać - wyjaśnił specjalista.
Czy można być uczulonym na implant?
Nie można mieć uczulenia na implant. Reakcja może się pojawić przy kontakcie z tytanem czy związkami, które znajdują się w implancie. - Mamy dzisiaj alternatywę, jaką są implanty cyrkonowe, ale przede wszystkim mocno bym nalegał na przebadanie i weryfikowanie, na co to uczulenie występuje - dodał.
Warto dodać, że zdarzają się sytuacje, gdy implant się nie przyjmuje. Na szczęście dotyczy to zaledwie 2 proc. wszystkich pacjentów. - Zazwyczaj, jeśli ten implant się nie przyjmuje, odczekujemy ok. 3 miesięcy na wygojenie się kości i ponownie przystępujemy do implantacji. W większości przypadków ten zabieg drugi, ponowny, się udaje - wyjaśnił specjalista.
Dlaczego warto zdecydować się wszczepienie implantu? Jakie korzyści niesie za sobą taki zabieg? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Powstał lek na odrastanie zębów. Badania pokazały, że jest bezpieczny
- Czy próchnicę da się wyleczyć bez bólu? "Możemy zastosować nowoczesne terapie peptydowe"
- Zęby trzeba myć przed czy po śniadaniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości
Źródło zdjęcia głównego: Peter Cade/Getty Images