Karta EKUZ – co to jest?
Zanim zaczniemy planować wakacje, warto sprawdzić ważność dowodów i paszportów, by uniknąć niespodzianek na lotniskach. To jednak nie koniec formalności. Podczas wyjazdu warto zadbać także o ubezpieczenie zdrowotne. Nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dzieci, które chorują znaczenie częściej niż dorośli.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bowiem zabezpieczeniem przed ogromnymi kosztami, jakie czekają turystów, którzy zmuszeni są korzystać z pomocy medycznej za granicą. Ten jeden dokument potwierdza nasze prawo do leczenia w większości krajów europejskich (poza Wyspami Normandzkimi i wyspą Man, Monaco, San Marino i Watykanem).
- Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30 procent honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu – czytamy na portalu gov.pl.
Karta EKUZ – jak wyrobić ją dla dziecka?
Jak zatem szybko i sprawnie załatwić dziecku kartę EKUZ? Opcje są trzy, jednak w każdym przypadku należy się spieszyć.
Pierwsza z nich zakłada osobistą wycieczkę do oddziału NFZ. Na miejscu wypełniamy wniosek i od razu go składamy w okienku. Ten sam dokument możemy wysłać także e-mailem lub tradycyjną pocztą. Opcja druga to złożenie wniosku przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP). Trzecia możliwość to wysłanie dokumentów przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP.
Warto mieć na uwadze fakt, że idąc do oddziału osobiście, kartę otrzymamy od ręki. W przypadku formularza internetowego, wyrobienie dokumentu może trwać do 5 dni. Co więcej, oddziały zastrzegają, że w okresach wakacyjnych (czerwiec-wrzesień) wyrobienie karty może przedłużyć się nawet do kilkunastu dni. Już teraz przyszli podróżni donoszą, że w placówkach stacjonarnych ustawiają się gigantyczne tłumy. Zatem nawet jeśli planujesz wakacje dopiero za kilka tygodni, nie zwlekaj z formalnościami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bolesławiec – atrakcje turystyczne i zabytki. Co warto zwiedzić w okolicy Bolesławca?
- Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"
- Hotel w Karkonoszach przyciąga romantyków i osoby spragnione ciszy. "To, czego szukamy najbardziej"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: pacjent.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/GettyImages