Finanse i Praca

"Polski Ład", czyli podatkowy chaos. "Nie każdy jest w stanie przeżyć bez tych 400-500 złotych"

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu
Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach polskiego ładuDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Podniesienie kwoty wolnej od podatku, wyższy próg podatkowy czy zmiany w zasadach płacenia składki zdrowotnej to najważniejsze zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Na czym konkretnie polegają te zmiany i jak odzyskać pieniądze z pomniejszonych wypłat wyjaśnił Maciej Samcik. 

Najważniejsze zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu"

Początek roku powitaliśmy podatkowym bałaganem. Na pierwszy ogień poszli pracownicy sektora budżetowego. W większości otrzymali niższe wynagrodzenia, choć jest i dobra wiadomość – w wielu przypadkach będzie miało to wyłącznie skutki na poziomie przepływu pieniędzy w budżecie domowym, ale nie musi oznaczać trwałych strat.  

- "Polski Ład" składa się z trzech rzeczy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Maciej Samcik. - Pierwsza, to wyższa składka zdrowotna, plus 9 proc. do podatku i to zadziałało. I są dwie części, które mają to neutralizować: wyższa kwota wolna od podatku, czyli pierwsze 30 tys., które zarabiamy w roku jest bez podatku i ulga dla klasy średniej - dodał.

Wprowadzone zmiany dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenie i przedsiębiorców. Nie obejmą one natomiast właścicieli firm korzystających z ryczałtu i karty podatkowej bądź rozliczających się podatkiem liniowym. W założeniu na "Polskim Ładzie" mają skorzystać zarabiający najmniej - drobni przedsiębiorcy, pracownicy na tzw. umowach śmieciowych i emeryci z niskimi świadczeniami. O tym, jak bardzo niekorzystna okazała się reforma przekonały się już grupy zawodowe, których pensje wypłacane są z góry.

PIT-2 i ulga dla klasy średniej

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zostanie wydane rozporządzenie umożliwiające składnie formularza PIT-2 przez cały rok. - Rząd nie uprzedził, żeby sprawdzić, czy złożyliśmy odpowiednie oświadczenia - podkreślił ekspert. - Żeby zneutralizować te dwie części, które mają neutralizować to plus 9 proc. do podatku, to trzeba zadbać, by w papierach był porządek. Tam jest załącznik PIT-2, który powoduje, że pracodawca może naliczać nam kwotę wolną od podatku. Jeśli ktoś tego nie złożył, to pracodawca dolicza mu tylko wyższą składkę zdrowotną

Ci, którzy nie złożą oświadczenia PIT-2 powinni otrzymać wyrównanie wiosną 2023 roku.

- Nie każdy jest w stanie przeżyć bez tych 400-500 złotych od pierwszego do pierwszego - zauważył Maciej Samcik. - Najgorzej będzie, kiedy ludzie będą musieli iść po chwilówki, żeby zapłacić wyższy rachunek za gaz - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości