Dzwoni numer zaczynający się od +39? Uważaj, to może być oszustwo "wangiri"

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
dobreprogramy.pl
Zuchwałe oszustwo na telefon
Zuchwałe oszustwo na telefonDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wiele osób co jakiś czas otrzymuje tajemnicze połączenie od numeru rozpoczynającego się kierunkowym z Włoch, czyli +39. Bardzo często jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Na czym polegają oszustwa określane jako "wangiri" lub tzw. "one call"?

Połączenia od zagranicznych numerów

W ostatnim czasie w Polsce znów nasiliły się głuche telefony od długich, zagranicznych numerów. Wśród nich spora część zaczyna się od +39, czyli kierunkowego z Włoch. Jeden z tych numerów, zgłaszany wielokrotnie przez internautów, to +393511020815. W samych Włoszech uznany jest on obecnie za natarczywy, stosowany przez telemarketerów. To jednak nie wszystko.

Czym jest wangiri?

Połączenia przychodzące od długich, zagranicznych numerów, w tym te z kierunkowym +39, są najczęściej wykorzystywane w oszustwach typu wangiri. Są to krótkie połączenia, których nie da się odebrać. Można odnieść wrażenie, że ktoś nam "puszcza sygnał" - wiele osób wtedy oddzwania. Jeśli trafiliśmy na wangiri, to za naszą próbę oddzwonienia możemy sporo zapłacić. Numery te najczęściej zarejestrowane są bowiem jako płatne. Zanim zdecydujesz się zadzwonić na taki numer, sprawdź go najpierw w Internecie, być może inne osoby już go zgłosiły i przed nim ostrzegają.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ezra Bailey/Getty Images

Pozostałe wiadomości