Wskazano najpopularniejszy dzień robienia zakupów. Wyniki badania zaskakują

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Kiedy sprzedawca może odmówić obsługi klienta?
Kiedy sprzedawca może odmówić obsługi klienta?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W jakie dni najchętniej robimy zakupy? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowsze badanie zachowań konsumenckich. Obserwacją objęto 1,1 mln konsumentów. Wyniki mogą wywołać zdziwienie.

Kiedy najchętniej robimy zakupy?

Badanie firmy technologicznej Proxi.cloud oraz platformy analityczno-badawczej UCE Research przeprowadzono w ponad 33 tys. sklepów, a obserwacją objęto zachowania 1,1 mln konsumentów odwiedzających dyskonty spożywcze, supermarkety, hipermarkety i sieci convenience. Dane obejmują okres od 1 stycznia do 15 maja 2023 roku.

Wyniki porównano z analogicznym okresem ubiegłego roku, wyłączając święta i niedziele handlowe. Jak czytamy w TVN24, sklepy convenience mają największy udział ruchu w ciągu dnia.

- Od stycznia do połowy maja br. był na poziomie 44,2 proc., a rok wcześniej - 45,7 proc. - podkreślono. Dla porównania "w dyskontach wynosił 28,9 proc. w ww. okresie tego roku i 27,8 proc. poprzednio, w supermarketach – odpowiednio 19,6 proc. i 18,8 proc., a w hipermarketach – 7,3 proc. i 7,6 proc."

Badacze wskazali, że przewaga sklepów convenience nad innymi formatami jest najbardziej widoczna rano, w godzinach od 6 do 9:30, natomiast hipermarkety notują największy ruch w godzinach popołudniowych i wieczornych (16:30-21:30).

Najpopularniejszy dzień na zakupy

Największy ruch w sklepach zarówno w tym, jak i w zeszłym roku odnotowano w godzinach 16-18. W supermarketach i w placówkach convenience najwięcej klientów pojawiało się o 16, w dyskontach o 17, a w hipermarketach o 18.

Analitycy wskazali, że w okresie od stycznia do połowy maja Polacy najczęściej chodzi do sklepów w piątki. To najpopularniejszy dzień na zakupy. Na drugim miejscu uplasowały się soboty.

- W piątki przeważnie odwiedzali dyskonty, supermarkety i sieci convenience. Z kolei soboty należały do hipermarketów. Identycznie wyglądało to w analogicznym okresie 2022 roku - czytamy.

- Po tygodniu pełnym pracy wielu konsumentów musi uzupełnić braki w swojej domowej przestrzeni. Ponadto rozpoczynają się przygotowania do spotkań weekendowych - wyjaśniał współautor badania z Proxi.cloud, Mateusz Chołuj.

Ekspert podkreślił, że niedziela handlowa może mieć znaczący wpływ na wybór piątku, jako najbardziej popularnego dnia na zakupy przede wszystkim ze względów psychologicznych.

- Konsumenci wychodzą z założenia, że skoro sklepy są zamknięte w niedziele, to w soboty mogą być oblegane przez osoby uzupełniające zapasy na ostatnią chwilę. Jednak, jak widać, wcale tak nie jest - podsumował.

Więcej informacji na TVN24.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Maria Korneeva

Pozostałe wiadomości