"Moją pierwszą decyzją byłoby skasowanie jej w Polsce w obecnej wersji".
Watykan zabrał głos.
Małżeństwo to jeden z sakramentów w Kościele katolickim.
Wydatki związane z pierwszą komunią świętą mogą przyprawiać o zawrót głowy. Organizacja przyjęcia i zakup stroju dla przystępującego do sakramentu dziecka to dla rodziców priorytet. Nie bez znaczenia pozostaje również zwyczaj przekazywania darów na rzecz parafii.
Niecodzienny pomysł nie spodobał się wielu rodzicom.
W sieci możemy znaleźć wiele historii rodziców żyjących w niesakramentalnym związku, którym ksiądz odmówił ochrzczenia dziecka. Co mówi o tym kościelne prawo?
"Nie można sprzedawać sakramentów"
Każda ważna uroczystość w życiu dzieci to także idealny czas na spotkania z bliskimi. Justyna Żyła na konfirmację syna zaprosiła rodzinę i znajomych. W kościele ewangelickim to bardzo ważne i podniosłe wydarzenie w życiu młodego człowieka, więc i radość mamy wielka, że wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Komunia 2021. Czy się odbędzie? A jeśli tak, to kiedy? Gdzie szukać wytycznych? Takie pytania zadają sobie rodzice dzieci, które w tym roku powinny przystąpić do tego sakramentu. Postanowiliśmy przyjść im z pomocą i zapytaliśmy o to Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
W związku z licznymi informacjami medialnymi ks. Sadowski wydał komunikat, w którym wyjaśnia zasady wykonywania utworów muzycznych w czasie mszy św. i nabożeństw w diecezji płockiej.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN razem z ukrytą kamerą udała się do kilku parafii, by sprawdzić, czy dziecko pochodzące ze związku ludzi, którzy nie mają ślubu kościelnego, otrzyma chrzest. Odpowiedzi księży były różne. Dlaczego? Czy każda parafia ma własne wytyczne w tej sprawie? W jakich wypadkach duchowny może odmówić udzielenia sakramentu? I ile to kosztuje? W Dzień Dobry TVN pallotyn ks. Przemysław Kawalec oraz adwokat kościelny Michał Pyłka powiedzieli, kto może udzielić chrztu w kryzysowej sytuacji, jakie warunki musi spełnić chrzestny i jakich formalności najczęściej nie dopełniają rodzice.
W województwie kujawsko-pomorskim ksiądz nie pozwolił na wniesienie trumny do kościoła, gdyż zmarły deklarował się za życia jako osoba niewierząca. Czy w takiej sytuacji przekonania rodziny mają znaczenie? O warunkach jakie należy spełnić aby zostać dopuszczonym do poszczególnych sakramentów porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ojcem Mieczysławem Łusiakiem.
Oficjalnie cenniki usług kościelnych nie istnieją, to za udzielone sakramenty zapłacić trzeba. Jak wycenić ślub, chrzest czy pogrzeb? Co tak naprawdę oznacza zwrot "co łaska"? Ile zwyczajem jest dawać pieniędzy? I dlaczego sakramenty nie są bezpłatne? Zapytaliśmy o to księdza Kazimierza Sowę.