Piątek, 29 marca był ostatnim dniem, w którym prezydent mógł podpisać nowelizację ustawy o antykoncepcji awaryjnej, a dokładniej - o dostępności bez recepty tzw. pigułki "dzień po" dla osób powyżej 15. roku życia. Andrzej Duda skorzystał jednak z prawa weta, ale to nie koniec sprawy, bowiem ministra zdrowia przygotowała na tę ewentualność plan B.
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"
Redaktorka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow w piątkowym wydaniu Dzień Dobry TVN informowała, że już niebawem prezydent Andrzej Duda przekaże opinii publicznej, jaką decyzję podjął odnośnie do dostępności pigułki "dzień po". Zgodnie z zapowiedziami i przewidywaniami głowa państwa zawetowała przyjęty przez Senat projekt, który umożliwiał zakup tabletki bez recepty.
- Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci. Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców. W trakcie prac nad ustawą nie padły przekonujące argumenty przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia - podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna jakiś czas temu sugerowała, że przygotowała się na taką ewentualność i ma zamiar wdrożyć w życie plan B, który pozwoli na to, by wspomniane tabletki były dostępne w aptekach bez recepty już od 1 maja. Pomóc w tym miałaby tzw. recepta farmaceutyczna. Czym ona jest? Sprawdź w naszym artykule.
Coraz mniej przypadków zachorowań na demencję
Dagmara Kaczmarek-Szałkow przekazała w Dzień Dobry TVN jeszcze inną informację dotyczącą zdrowia Polaków. Przez naukowców została zaobserwowana pozytywna tendencja obniżenia poziomu zachorowań na demencję oraz Alzheimera.
- Zazwyczaj narzekamy, że coraz więcej mamy chorób cywilizacyjnych, a jest jedna, która cofa się wraz z kolejnymi pokoleniami. Co dekadę stwierdza się coraz mniej demencji i choroby Alzheimera. (...) Chodzi o to, że powiększają się nasze mózgi i powierzchnia kory mózgowej, a im większy mózg, tym większe rezerwy do regeneracji i ochrony przed uszkodzeniami - wyjaśniła dziennikarka TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Gorąco w studiu DDTVN. Czy 15-latki powinny uzyskać dostęp do tabletki "dzień po"?
- Darmowe środki antykoncepcyjne na koncercie Olivii Rodrigo. Nie wszystkim się to spodobało
- Zaszła w ciążę chwilę po porodzie. "Twoja historia sprawia, że czuję się lepiej"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jarosław Antoniak/MWmedia.pl