prezydent

  prezydent

  W ubiegłym roku pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie egzaminów maturalnych o ponad miesiąc. W 2021 roku matura odbywa się w planowanym terminie. Kiedy odbędą się poszczególne egzaminy?

  O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

  Joe Biden 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Frekwencja w czasie uroczystości będzie mocno ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Świadkami ma być kilkaset osób, a nie - jak w poprzednich latach - setki tysięcy. Jak wyglądają kulisy tego tak ważnego dla Amerykanów wydarzenia? O tym opowiedział nam Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

  W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 zakazującego aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną w całej Polsce trwają protesty w akcie sprzeciwu. Orzeczenie to zrywa kompromis istniejący od 1993 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tej sytuacji i poinformował o złożeniu do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Co będzie w niej zawarte?

  Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów prezydenckich w I turze z 99,78 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 64,4 procent. Andrzej Duda zdobył 43,67 procent, a Rafał Trzaskowski 30,34 procent poparcia. Oznacza to, że urzędujący prezydent i kandydat Koalicji Obywatelskiej zmierzą się w drugiej turze.

  Wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7:00 do 21:00. Jak należy prawidłowo oddać głos? Jak wygląda karta do głosowania? Poznaj niezbędne informacje, jak głosować w wyborach prezydenckich 2020.

  W studiu Dzień Dobry TVN, o raporcie ekspertów na temat katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy z Piotrem Świerczkiem - reporterem magazynu „Czarno na białym” TVN24: "Jeśli oddzielimy fakty, dowody od świata polityki, to wszystko staje się przejrzyste".

  Po przemówieniu, które Oprah Winfrey wygłosiła podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów, rozgorzała dyskusja o tym, czy zamierza ona wejść do polityki i wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich w USA. Sądząc po komentarzach, miałaby duże szanse na wygraną. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy Radosława Sikorskiego: "Ona podobne pieniądze zarobiła, tyle że uczciwie, a nie na praniu brudnych pieniędzy. No i jest sympatyczniejsza, nie jest kompromitująca".

  Poprosiliśmy Piotra Kraśko o podsumowanie w programie Dzień Dobry Wakacje wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Jak dziennikarz ocenia tę wizytę? - W Warszawie przemawiał jako człowiek, który ma pełną świadomość, że - będąc przywódcą Stanów Zjednoczonych - jest przywódcą sporej części wolnego świata. Ameryka w żaden sposób nie może się od tego świata odwrócić - mówił programie Piotr Kraśko. Zobaczcie, co jeszcze powiedział na temat Donalda Trumpa.

  Według prowadzącej Dzień Dobry TVN Doroty Wellman, Marcin Prokop powinien wystartować w najbliższych wyborach prezydenckich. Jakie zalety Marcina dałyby mu szansę na wygraną? Czy Marcin rozważy start w wyborach? Głosowalibyście na niego? :)

  Niedawno Instytut Pamięci Narodowej przedstawił ustalenia biegłych, według których Lech Wałęsa współpracował z SB. Połączyliśmy się z Jarosławem Wałęsą, aby zapytać, jak jego ojciec zareagował na informacje IPN-u.

  Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych i aktywnych polityków w Polsce. Realizuje się jako prezydent Słupska, dostaje też propozycje by kandydować na stanowisko prezydenta Warszawy, a nawet by wziąć udział w krajowych wyborach prezydenckich w roku 2020! W autobiograficznej książce "Pod Prąd" opowiada m.in. o trudnych relacjach z rodzicami i o tym, czy warto było iść drogą, którą sobie wytyczył.

  Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych pełna jest dramatycznych zwrotów. Ostatnie sondaże pokazują, że różnica między Donaldem Trumpem i Hilary Clinton jest niewielka. Kto, zdaniem naszych gości - Manueli Gretkowskiej i Katarzyny Sławińskiej wygra wybory? Czy Ameryka jest gotowa na kobietę prezydenta?

  Dziennikarz Andrzej Stankiewicz w Przeglądzie prasy zwrócił uwagę na artykuły o: aferze korupcyjnej, której bohaterem jest były prezydent Brazylii, żółtej kartce dla Angeli Merkel i wątpliwym sposobie Prezydenta Andrzeja Dudy na zdobywanie elektoratu. Zobaczcie, co siostra Krystyny Pawłowicz powiedziała bratu Jacka Kurskiego.

  W domu Czesława Kiszczaka znaleziono teczki tajnego współpracownika służy bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek", mające potwierdzać współpracę Lecha Wałęsy z SB. Jak do tych dokumentów odnosi się sam zainteresowany? Czy to koniec wielkiej legendy, czy pieczołowicie skonstruowana mistyfikacja? Gościem w naszym studiu była Katarzyna Kolenda-Zaleska, która towarzyszyła Lechowi Wałęsie w momencie, w którym IPN udostępnił dokumenty. Jak dziś czuje się "elektryk, który obalił komunizm"?

  Magdalena Ogórek, była kandydatka na urząd prezydenta RP, w czasie rozmowy w Dzień Dobry TVN porównała się do Hillary Clinton. Co łączy obie Panie? Co Magdalena Ogórek sądzi o uzyskanym wyniku? Jakie ma plany na najbliższe miesiące? Z jakich powodów odcina się od partii, z ramienia której startowała w wyborach? Czy ma żal do Leszka Millera?

  Co myślicie o propozycji Doroty, by Marcin Prokop został prezydentem? :) A może uważacie, że Dorota Wellman lepiej sprawdziłaby się na tym stanowisku? Piszcie! :)