prezydent

  prezydent

  Na polskim rynku niebawem ukaże się książka pt. "Zełenski. Poza scenariuszem" o prezydencie, który w ostatnich miesiącach jest na ustach całego świata. W Dzień Dobry TVN o tej publikacji opowiedział jej autor, ukraiński pisarz i dziennikarz, Serhij Rudenko. Rozmawiała z nim Bianka Zalewska.

  20 czerwca ogłoszono nowym świętem państwowym. Jest to Dzień Powstań Śląskich. W tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy. Święto ten powstało z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.  Czy jest to dzień wolny od pracy?

  "Nie przywyknijcie do naszego cierpienia".

  "To zapisze go na kartach historii".

  Internetowi oszuści wymyślili nowy sposób, by wyłudzić pieniądze. Oferują 300 zł dla osób w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi, ale w rzeczywistości jest to sposób, by pozyskać dane do kont bankowych. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed tym procederem.

  "Przebywa w izolacji".

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Co oznacza to w praktyce?

  Andrzej Duda podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy LEX TVN. Prezydent zorganizował konferencję prasową, podczas której przekazał opinii publicznej, co postanowił.

  "Musimy protestować i zróbmy to".

  "Jeśli kochacie wolność, podpisujecie ten apel".

  Liczba głosów pod petycją wciąż rośnie.

  W obronie wolnych mediów manifestują też gwiazdy.

  "Nie ma wolności bez wolnych mediów"

  "Ta praca opiera się na tradycji".

  Prezydent RP podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w wybranych miejscowościach przy granicy z Białorusią. Co to oznacza w praktyce? Jakie swobody obywatelskie zostaną ograniczone? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzielił prof. dr hab. Marek Chmaj prawnik, politolog, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

  W Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęcone przygotowaniom do nowego roku szkolnego w kontekście kolejnej fali koronawirusa. Przy okazji, prezydent Andrzej Duda wypowiedział się także w sprawie ewentualnego obowiązku szczepienia przeciw COVID-19.

  Ukraina świętuje 30 lat niepodległości. W radosnych nastrojach na ulicę wyszli mieszkańcy, a na oficjalnych obchodach pojawili się prezydenci wielu europejskich państw. Obecny był także Prezydent RP, Andrzej Duda.

  W ubiegłym roku pandemia koronawirusa wymusiła przełożenie egzaminów maturalnych o ponad miesiąc. W 2021 roku matura odbywa się w planowanym terminie. Kiedy odbędą się poszczególne egzaminy?

  Rafał Trzaskowski trafił do szpitala. Prezydent Warszawy opublikował w mediach społecznościowych post, za pośrednictwem którego poinformował o swoim stanie zdrowia.

  Kilka dni temu Lech Wałęsa przeszedł poważną operację związaną z rozrusznikiem serca. Jak aktualnie się czuje? O tym prezydent opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  WOŚP kojarzy nam się z pomocą i szczęściem. Po prostu z pięknymi chwilami, kiedy wszyscy jesteśmy razem i dzielimy się dobrem, ale… dwa lata temu radość ta - w Gdańsku - została przerwana. Podczas finału Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony nożem.

  Joe Biden zamieszkał w Białym Domu. Razem z nim przeprowadziły się także jego ukochane czworonogi, Champ i Major. Jak się okazuje, zwierzęta w siedzibie prezydenta USA to stuletnia tradycja.

  O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

  Joe Biden 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Frekwencja w czasie uroczystości będzie mocno ograniczona ze względu na pandemię koronawirusa. Świadkami ma być kilkaset osób, a nie - jak w poprzednich latach - setki tysięcy. Jak wyglądają kulisy tego tak ważnego dla Amerykanów wydarzenia? O tym opowiedział nam Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

  Kinga Duda nie jest już doradcą społecznym prezydenta Andrzeja Dudy. Jak poinformował w rozmowie z PAP-em rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, rezygnacja ma związek z nowymi planami zawodowymi córki prezydenta. Kinga Duda stanowisko piastowała od sierpnia 2020 roku.

  Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą szczególnie ciężkie nawet dla prezydenta najpotężniejszego państwa na świecie. Donald Trump oficjalnie przegrał wybory i choć sam nie może się z tym pogodzić, to będzie musiał wyprowadzić się z Białego Domu. Co go czeka? W Dzień Dobry TVN mówiła o tym amerykanistka dr Renata Nowaczewska.

  Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej. To niezwykłe wyróżnienie dla polskiej reżyserki, znanej i docenianej na świecie. Już 12 grudnia poznamy zwycięzców "europejskich Oskarów". Kto otrzyma nagrodę EFA? O tym przekonamy się o godzinie 20:00 na antenie TVN Fabuła.

  Agnieszka Holland będzie kierowała Europejską Akademią Filmową (EFA). Słynna polska reżyserka zastąpi dotychczasowego prezydenta, słynnego niemieckiego filmowca Wima Wendersa.

  Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych za nami. To bez wątpienia był czas wielu emocji, a one są także nieodzownym elementem filmowego świata. Anna Wendzikowska przygotowała propozycję filmów ukazujących amerykańską politykę.

  W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 zakazującego aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną w całej Polsce trwają protesty w akcie sprzeciwu. Orzeczenie to zrywa kompromis istniejący od 1993 roku. Prezydent Andrzej Duda w piątek wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tej sytuacji i poinformował o złożeniu do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny. Co będzie w niej zawarte?