Urząd Stanu Cywilnego

  Urząd Stanu Cywilnego

  10 stycznia w całej Polsce imieniny obchodzą: Agaton, Egidia, Kolumba, Marcjan, Mojmir, Nikanor, Nikanora. W tym roku rodzice byli jeszcze bardziej kreatywni. Wśród pomysłów na imiona dla dzieci pojawiały się propozycje m.in. Sosnowiec czy Toshiba. Jakie imiona najczęściej nadawane były maluchom w 2020 roku? O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą i przewodniczącą Rady Języka Polskiego oraz zawodową tancerką o nietypowym imieniu Szeherezadą Kondratowicz.

  Prezydent miasta Słupsk Robert Biedroń nie ukrywa, że uwielbia udzielać ślubów. Młode pary ustawiające się w kolejce do ślubu u Biedronia również nie ukrywają, że "Pan Prezydent jest zawsze ozdobą każdej uroczystości". Na czym polega magia słupskiego Urzędu Stanu Cywilnego? I dlaczego ludzie są gotowi na to, by czekać pół roku i przejechać nawet 650 kilometrów tylko po to, by jeden z najważniejszych dni w życiu spędzić właśnie w Słupsku?

  Nie każdy lubi to jak się nazywa. Zdarzają się również rodzice, którzy chcą nadać swoim dzieciom nietuzinkowe imiona. Kiedy urzędnik może powiedzieć "Stop!" naszej fantazji? W jakich wypadkach można zmienić nazwisko? Kto może przyjąć nazwisko historyczne, jak np. Sienkiewicz? I ile kosztuje taka zabawa? Z jaką instytucją konsultują się urzędnicy w przypadkach, co do których mają wątpliwości? W Dzień Dobry TVN Marzena Stempin, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Miasta Stołecznego Warszawy, rozwiała wszelkie wątpliwości i odpowiedziała na trudne pytania w tej kwestii.

  Z gośćmi Dzień Dobry TVN: ekspertem Ministerstwa Zdrowia ds. niepłodności prof. Waldemarem Kuczyńskim oraz prezeską stowarzyszenia "Nasz bocian" Anną Krawczak porozmawialiśmy na temat kontrowersji, jakie budzi nowa ustawa o zapłodnieniu in vitro. Czy to prawda, że w Urzędzie Stanu Cywilnego trzeba będzie zgłosić, że nasze dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro? Dlaczego niebiologiczny ojciec będzie zobowiązany składać oświadczenie woli? Czy faktycznie nowelizacja ta stygmatyzuje? Jakie wątpliwości budzi? Zobaczcie, jakie przepisy wejdą w życie niebawem!

  Wiele młodych par marzy o uroczystości zaślubin poza murami urzędu stanu cywilnego. Ustawodawca poszedł im na rękę. Od 1 marca - bez podawania istotnych powodów - można wziąć ślub cywilny w innym miejscu niż tylko urząd stanu cywilnego. Wybrane miejsce musi się jednak kojarzyć z dostojeństwem. Co to oznacza? Ile taki ślub będzie kosztował? Jakie formalności trzeba załatwić, jeśli planujemy ślub na plaży we Włoszech? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: organizatorkę ślubów Małgorzatę Bugajską i adwokata Lukę Szaranowicza.