Rodzice pewnego malucha postanowili nadać mu bardzo oryginalne imię. Okazuje się, że w polskiej literaturze oznacza ono "błazna". Urząd Stanu Cywilnego w Będzinie nie zgodził się na nazwanie tak dziecka. Podał bardzo jasny powód.
Nietypowe imię dla dziecka
Czasami zdarza się, że rodzice chcą nadać swojemu dziecku bardzo nieszablonowe imię. Starają się, żeby było ono niepowtarzalne i oryginalne. Niestety w wielu przypadkach te propozycje są niezgodne z zasadami pisowni lub rodzice nie mają świadomości, co ono w rzeczywistości oznacza. Tak zdarzyło się w Będzinie.
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej, lub mają charakter ośmieszający - napisano w odpowiedzi na wniosek rodziców.
Para chciała nazwać swoje dziecko imieniem, które oznacza "błazna". Rodzice nie wiedzieli, że Sowizdrzał pojawia się w polskiej literaturze właśnie w tym znaczeniu.
Sowizdrzał - znaczenie w polskiej literaturze
Urząd Stanu Cywilnego w Będzinie postanowił zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego, bo rodzice nie chcieli zgodzić się z odmową. Opinia dotycząca imienia Sowizdrzał była jasna i nie pozostawiała złudzeń. W imieniu Rady odpisał prof. dr hab. Mariusz Rutkowski:
"Informujemy, że proponowana zmiana imienia na Sowizdrzał nie spotyka się z akceptacją Rady Języka Polskiego. Swoje stanowisko Rada uzasadnia następująco: 1/ forma ta nie występuje w słowniku imion w Polsce używanych; 2/ forma Sowizdrzał występuje w literaturze, jest określeniem wędrownego prześmiewcy, błazna, rozpowszechnionym szczególnie w literaturze i kulturze niemieckiej (oryginalnie w postaci: "Till Eulenspiegel", z obocznymi wariantami flamandzkimi i niderlandzkimi). W kulturze polskiej występuje w wersji "Dyl Sowizdrzał", z czego bierze się potoczne określenie "sowizdrzał" jako ‘osoba niepoważna, roztrzepana; błazen, dowcipniś, człowiek trzpiotowaty’. Jest postacią literacką na tyle symboliczną, że wyodrębniła się nawet szczególna odmiana literatury nurtu plebejskiego, zwana właśnie literatura sowizdrzalską; 3/ istnienie wyżej wspomnianego znaczenia potocznego powoduje, że funkcjonowanie formy Sowizdrzał jako imienia prawnego może mieć oczywisty walor ośmieszający, co jest sprzeczne z wymogami ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. "Prawo o aktach stanu cywilnego", art. 59.4: "Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający […]"."
Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku
Portal dane.gov.pl publikuje zestawienia najpopularniejszych imion. W 2022 roku w pierwszej trójce męskich znaleźli się Antoni, Jan oraz Aleksander. Co ciekawe, w zeszłym roku podium wyglądało dokładnie tak samo. Czwarte miejsce również pozostaje bez zmian, bo rodzice nadal chętnie nazywają swoich synów Franciszek. Na piąte miejsce z aż trzynastego awansował Nikodem. Spadek na szóste dotyczy imienia Jakub. Na siódmym jest Leon, później Stanisław, Mikołaj, a na dziesiątym Szymon.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Damian Michałowski chwali się scenicznym debiutem 7-letniego syna. "To była oscarowa rola"
- "To nie koniec marzeń o dziecku". Jak leczy się niepłodność?
- Jak nie zmarnować jedzenia po świętach? "Szukamy pomysłów na metamorfozy"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: edziecko.pl, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images