Nietypowe imię dla dziecka
Czasami zdarza się, że rodzice chcą nadać swojemu dziecku bardzo nieszablonowe imię. Starają się, żeby było ono niepowtarzalne i oryginalne. Niestety w wielu przypadkach te propozycje są niezgodne z zasadami pisowni lub rodzice nie mają świadomości, co ono w rzeczywistości oznacza. Tak zdarzyło się w Będzinie.
Magdalena Chorzewska o depresji
- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej, lub mają charakter ośmieszający - napisano w odpowiedzi na wniosek rodziców.
Para chciała nazwać swoje dziecko imieniem, które oznacza "błazna". Rodzice nie wiedzieli, że Sowizdrzał pojawia się w polskiej literaturze właśnie w tym znaczeniu.
Sowizdrzał - znaczenie w polskiej literaturze
Urząd Stanu Cywilnego w Będzinie postanowił zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego, bo rodzice nie chcieli zgodzić się z odmową. Opinia dotycząca imienia Sowizdrzał była jasna i nie pozostawiała złudzeń. W imieniu Rady odpisał prof. dr hab. Mariusz Rutkowski:
"Informujemy, że proponowana zmiana imienia na Sowizdrzał nie spotyka się z akceptacją Rady Języka Polskiego. Swoje stanowisko Rada uzasadnia następująco: 1/ forma ta nie występuje w słowniku imion w Polsce używanych; 2/ forma Sowizdrzał występuje w literaturze, jest określeniem wędrownego prześmiewcy, błazna, rozpowszechnionym szczególnie w literaturze i kulturze niemieckiej (oryginalnie w postaci: "Till Eulenspiegel", z obocznymi wariantami flamandzkimi i niderlandzkimi). W kulturze polskiej występuje w wersji "Dyl Sowizdrzał", z czego bierze się potoczne określenie "sowizdrzał" jako ‘osoba niepoważna, roztrzepana; błazen, dowcipniś, człowiek trzpiotowaty’. Jest postacią literacką na tyle symboliczną, że wyodrębniła się nawet szczególna odmiana literatury nurtu plebejskiego, zwana właśnie literatura sowizdrzalską; 3/ istnienie wyżej wspomnianego znaczenia potocznego powoduje, że funkcjonowanie formy Sowizdrzał jako imienia prawnego może mieć oczywisty walor ośmieszający, co jest sprzeczne z wymogami ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. "Prawo o aktach stanu cywilnego", art. 59.4: "Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający […]"."
Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku
Portal dane.gov.pl publikuje zestawienia najpopularniejszych imion. W 2022 roku w pierwszej trójce męskich znaleźli się Antoni, Jan oraz Aleksander. Co ciekawe, w zeszłym roku podium wyglądało dokładnie tak samo. Czwarte miejsce również pozostaje bez zmian, bo rodzice nadal chętnie nazywają swoich synów Franciszek. Na piąte miejsce z aż trzynastego awansował Nikodem. Spadek na szóste dotyczy imienia Jakub. Na siódmym jest Leon, później Stanisław, Mikołaj, a na dziesiątym Szymon.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Damian Michałowski chwali się scenicznym debiutem 7-letniego syna. "To była oscarowa rola"
- "To nie koniec marzeń o dziecku". Jak leczy się niepłodność?
- Jak nie zmarnować jedzenia po świętach? "Szukamy pomysłów na metamorfozy"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: edziecko.pl, gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images