Urzędnik może sam wybrać imię dla dziecka. Kiedy ma do tego prawo?

Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jedni imiona dla dzieci mają wybrane od zawsze, jeszcze inni nie mogą się zdecydować do samego końca. Co może zrobić rodzic, który po jakimś czasie zreflektuje się, że jednak chciałby nazywać swoją pociechę inaczej? Na pytanie, jak zmienić imię dla dziecka, opowiedziała w poniedziałkowym wydaniu Dzień Dobry TVN mecenas Eliza Kuna.

Czy da się zmienić imię dla dziecka?

- Rodzice mają 21 dni od urodzenia dziecka na wybór imienia. I wiem, że wielokrotnie nie jest to łatwa decyzja, ale jeśli jej nie podejmą, to kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sam je wybierze. Najczęściej dokonuje wyboru z pośród imion najbardziej popularnych - mówiła mecenas Kuna w Dzień Dobry TVN.

Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?

W ferworze szczęścia z powodu przyjścia na świat malucha nawet ci rodzice, którzy byli pewni swojego wyboru, mogą go w końcu poddać w wątpliwość. Czy można zmienić dziecku imię? Okazuje się, że można. Jak tłumaczy Eliza Kuna do 6 miesięcy można to zmienić w prosty sposób. Wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie w tym samym urzędzie, w którym niemowlę było rejestrowane. W takim przypadku nie trzeba podawać powodu zmiany decyzji.

Jak zmienić dziecku imię?

Dokument powinien być podpisany i przez matkę, i przez ojca. A co w wypadku, jeśli opiekę stanowi tylko jedno z nich?

- Wszystko zależy od tego, jak to zostało uregulowane prawnie - tłumaczyła mecenas Kuna. - Jeśli został wpisany ojciec, który jest mężem matki, albo ojciec, który uznał dziecko, czyli formalnie z punku widzenia prawa jest znany, to potrzebna jest jego zgoda - dodała.

Jeśli tej zgody jednak nie ma, można wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie dotyczące spraw istotnych dla dziecka. Jak tłumaczy adwokat - sąd wtedy może wydać zgodę zastępczą za rodzica.

Co jeśli imię chce zmienić nastolatek? W tym wypadku procedura jest już nieco bardziej skomplikowana.

- Powyżej 13 roku życia stanowisko nastolatka jest brane pod uwagę, ale nadal jest potrzebny wniosek obydwojga rodziców, ponieważ to oni są formalnymi opiekunami prawnymi. Ta procedura nie jest tak automatyczna, jak przez te pierwsze 6 miesięcy życia - wytłumaczyła mecenas.

Matka i ojciec (lub jedno z nich, zgodnie z uregulowaniem prawnym dziecka) składa wniosek, który następnie jest rozpatrywany przez kierownika urzędu. To on podejmuje decyzję na podstawie tego, czy zmiana jest zgodna z prawem i czy jest odpowiednio uzasadniona.

Trzeba też pamiętać o uiszczeniu stosownej opłaty za zmianę imienia w wysokości 37 zł.

Imiona niedozwolone w Polsce

Imię można zmienić właściwie przez całe życie, jednak po 6 miesiącu życia ten wybór trzeba już odpowiednio uargumentować. Musi być też zgodne z polskim prawem. Wyłączone są więc imiona zagraniczne, które nie funkcjonują w naszym kraju lub obraźliwe.

- Nie możemy sobie nadać tytułu szlacheckiego w imieniu, czyli nazwać się "Dama" albo "Lord" - mówiła mecenas Kuna. - Nazwisk uznanych w historii albo w literaturze również nie możemy sami sobie nadać - zaznaczyła.

Podobnie jest z imionami i nazwiskami źle kojarzonymi, które kierownik urzędu również może zavetować.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: fot. Michał Żebrowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana