Porady

Jak zaoszczędzić na zdrowej żywności? Dzięki tym trikom zapłacisz kilkaset złotych mniej

Porady

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY na zdrowej żywności
OszczędzaMY na zdrowej żywnościDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Robiąc mądre zakupy i wybierając tańsze zamienniki zdrowych produktów, w ciągu miesiąca możemy wydać mniej od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. W cyklu OszczędzaMY udowodnił to dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek.

OszczędzaMy na zdrowej żywności

Po wyjściu ze sklepu spożywczego nietrudno zauważyć, że - z uwagi na rosnącą inflację - za te same zakupy płacimy znacznie więcej, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Na szczęście są sposoby, aby zaoszczędzić i to nawet na zdrowej żywności ekologicznej, która zazwyczaj jest znacznie droższa od produktów konwencjonalnych. Jednym z nich jest wybór tańszych zamienników dostępnych niemal w każdym sklepie.

Jak zaoszczędzić na zdrowej żywności?

Zdaniem Michała Wrzoska znacznie "tańsze są produkty, które nie są pokrojone", dlatego lepiej sięgać na przykład po wędlinę w kawałku, niż tę w plasterkach. 100 g tej pierwszej kosztuje 3,99 zł, natomiast drugiej - 5,47 zł. - Mamy tu już prawie 1,50 zł oszczędności - powiedział ekspert.

Tak jak z wędlinami, podobnie będzie z serem. Za 100 g mozzarelli w kawałku zapłacimy 2,39 zł, a za 100 g startej - 2,99 zł. Jeśli wybierzemy pierwszy wariant, to zaoszczędzimy 0,60 zł.

Jak wyjaśnił dietetyk, to, że "produkt jest droższy, nie oznacza, że jest lepszy". - Ta bułka orkiszowa kosztuje 1,57 zł, a ma gorszy skład, niż ta grahamka. Grahamka kosztuje 0,75 zł, a ma więcej błonnika, więcej mąki pełnoziarnistej i da nam więcej uczucia sytości - wyjaśnił dr Michał Wrzosek.

Kolejnym przykładem jest ryż. Warto wiedzieć, że ten w torebkach (0,89 zł za 100 g) jest droższy od tego w zbiorczym opakowaniu, które notabene jest bardziej ekologiczne dla naszej planety (0,45 zł za 100 g). Jeżeli więc sięgniemy po drugi wariant, to zapłacimy dwa razy mniej.

Michał Wrzosek wskazał także, ile można zaoszczędzić na makaronie, piersi z kurczaka, rybach, dżemie oraz czekoladzie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości