Żadne dziecko w Polsce nie miało takiego imienia. Niedawno nadano je po raz pierwszy

Chcieli nadać dziecku nietypowe imię. Urzędniczka zwróciła się do Rady Języka Polskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Andrzej – imię czy charakter?
Andrzej – imię czy charakter?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)

Kierowniczka USC z Lubomierza, słysząc nietypowe imię, jakie chciano nadać dziecku, była zakłopotana. O pomoc zwróciła się do Rady Języka Polskiego. - Jest jednostkowe i unikalne - podkreślił prof. Mariusz Rutkowski. Czy wkrótce stanie się hitem?

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Część rodziców nadaje je np. po babci czy dziadku, inni są fanami krótkich lub tradycyjnych form, a są i tacy, którzy wspinają się na wyżyny kreatywności. W rejestrze najrzadziej nadawanych imion na przestrzeni lat, sporządzonym przez serwis gov.pl, znajdują się m.in. Izasław, Waldomierz, Domosław, Mutsa, Manasi. Teraz to zestawienie będzie można uzupełnić o kolejne.

Lubomierz. Chcieli dać dziecku imię, którego nie ma w rejestrze

Do Urzędu Stanu Cywilnego w Lubomierzu zgłosili się rodzice, którzy chcieli nazwać swoje dziecko Rodmir. Takie imię nie pojawiło się dotąd w rejestrach, więc kierowniczka zwróciła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię.

- Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego - odpowiedział prof. Mariusz Rutkowski.

Rodmir - imię akceptowane przez Radę Języka Polskiego

Jak wyjaśnił profesor, pod względem formy Rodmir nawiązuje do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni "-mir", "pokój".

- Imię takie, mimo że jednostkowe i unikalne, będzie z łatwością kojarzone z tym właśnie wzorcem imienniczym, nie będzie przysparzać żadnych kłopotów w codziennym użyciu na poziomie systemu językowego. Nie ma więc żadnych językowych przeszkód, aby je zaakceptować - argumentował ekspert.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości