Najpierw był Olgierd, a później Yoda. Czy w Polsce łatwo jest zmienić imię?

Najpierw był Olgierd, a później Yoda. Czy w Polsce łatwo jest zmienić imię?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Andrzej – imię czy charakter?
Andrzej – imię czy charakter?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Imieniem posługujemy się na co dzień. Podajemy je w pracy, w banku, w urzędzie, ale również znajduje się w naszych dokumentach. Jednak co jeśli imię pierwsze lub drugie nam nie odpowiada? Czy wniosek o zmianę może zostać odrzucony? Na te pytania opowiedział w Dzień Dobry TVN prawnik Jacek Kosiński. Z kolei dziennikarz Wojciech Staszewski opowiedział, jak to się stało, że udało mu się nazwać swojego syna Igor Yoda.

Zmiana imienia w urzędzie stanu cywilnego

9-letni Igor, syn dziennikarza Wojciecha Staszewskiego, kiedyś miał na drugie imię Olgierd. Jednak rodzice postanowili je zmienić na Yoda. Chłopiec przyznał, że choć lubi to oryginalne drugie imię, to jednak rzadko się nim posługuje.

- Jak ktoś się zainteresuje, to często mi nie wierzą, więc wtedy trzeba wpisać w Internet, no i dopiero wtedy potrafią uwierzyć. Ale nie mam z tym problemu. Lubię to imię, jestem fanem "Gwiezdnych wojen" - przyznał Igor Yoda.

Wojciech Staszewski opowiedział o pewnych problemach, jakie napotkał w urzędzie, gdy chciał zarejestrować syna.

- Pani powiedziała, że kierowniczki nie ma, więc z Yodą nie przejdzie i musimy poczekać do jutra. Ja nie chciałem czekać, chciałem mieć natychmiast tę rejestrację. Igor został na początku Igorem Olgierdem. Okazało się jednak, że to drugie imię jest kompletnie martwe, a imię Yoda zaczęło funkcjonować. Stwierdziliśmy w końcu z żoną, że czas to usankcjonować. Zwróciłem się do urzędu stanu cywilnego z takim podaniem. Urząd rozpatrzył, ale z małym problemikiem po drodze. Rada Języka Polskiego się wypowiedziała, że to jest jednak imię, które może być ośmieszające dla dziecka i że może jednak by takiego nie nadawać. Ja napisałem swoje kontrargumenty i pani urzędniczka uznała, że będzie Yoda - wyjaśnił Wojciech Staszewski.

Czy w Polsce istnieje lista imion zakazanych?

- Nie, absolutnie taka lista nie istnieje. Polskie prawo jest bardzo liberalne w tym zakresie - powiedział prawnik Jacek Kosiński. - Są oczywiście pewne wytyczne, których należy przestrzegać. Imię nie może być obraźliwe czy nieprzyzwoite, nie może być ośmieszające, nie powinno także być nadane w formie zdrobniałej. Powinno, co do zasady, wskazywać na płeć dziecka, choć nie jest to zasada absolutna - wskazał ekspert.

Elon Musk niedawno ogłosił, że po raz kolejny został ojcem. Swoje najmłodsze dziecko nazwał Tau Techno Mechanicus. Czy tego rodzaju imię mogłoby się pojawić w Polsce?

- Trudno powiedzieć, natomiast pierwsza moja obawa jest taka, że człowiek nie może mieć w Polsce więcej niż dwóch imion - zauważył prawnik. - Tak jak już powiedziałem, polskie prawo jest bardzo liberalne. Sądy próbują to w jakikolwiek sposób interpretować, ale jest to trudne. Sąd w jednej ze spraw powiedział, że generalnie imię powinno być zgodne z duchem języka i nie powinno być rażąco sztuczne, cokolwiek to znaczy - dodał Kosiński.

Zmiana imienia w Polsce

Są sytuacje, gdy wniosek o zmianę imienia - pierwszego lub drugiego - może zostać odrzucony.

- O ile przy nadawaniu imienia, a jest to przymiot władzy rodzicielskiej i mamy większą swobodę, o tyle przy zmianie imienia, czy to dla dziecka czy dla dorosłego, istnieje jeszcze jedna przesłanka. Muszą być ważne powody i jest to ocenne. Organ, czyli kierownik urzędu stanu cywilnego będzie oceniał, czy zaszły takie powody. Niestety, w orzecznictwie mamy takie przykłady, że sam fakt, że ktoś nie lubi swojego imienia, to nie jest przesłanka. Przesłanką może być to, że inne imię jest używane. Jeżeli ktoś rzeczywiście od wielu lat używa innego imienia, to to jest przesłanka - przyznał prawnik.

Jeśli w jednym urzędzie spotkamy się z odmową zmiany imienia, to czy możemy złożyć wniosek w innym miejscu?

- Tak, absolutnie. Tu taka ciekawostka, że prawo w tym zakresie mówi, że wniosek o zmianę imienia można złożyć do dowolnego kierownika urzędu stanu cywilnego. Oznacza to, że jeżeli jeden kierownik nie będzie przychylny, to możemy złożyć do drugiego. Tylko tutaj jest jedna bardzo ważna rzecz. Jest tzw. rzecz osądzona. Jeżeli już gdzieś, ktoś nam odmówił zmiany, to teoretycznie, nawet jeśli złożymy wniosek do drugiego urzędnika, to taka decyzja może być obarczona wadą nieważności. Tutaj jest bardzo ważna porada, należy troszeczkę zmienić wniosek. Ten stan faktyczny, który jest oceniany, dotyczy tych ważnych powodów. Jeżeli mamy teraz inne ważne powody, to teoretycznie mamy zmianę stanu faktycznego -

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości