Była żona chciała, by sam opłacił komunię ich dziecka. Jak powinien wyglądać podział kosztów?

Tekst akapitu - 2024-05-06T191306
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile włożyć do komunijnej koperty?
Ile włożyć do komunijnej koperty?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii?
Prezentownik komunijny 2022
Prezentownik komunijny 2022
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Dress code na komunię
Dress code na komunię
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Przygotowania do komunii świętej – co parafia, to obyczaj
Rozpoczyna się sezon komunijny, co szczególnie stresuje rodziców dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej. Wielu z nich nadal szuka idealnego lokalu na przyjęcie dla rodziny, zastanawia się kogo na tę uroczystość zaprosić i ile taka impreza będzie kosztować. My zapytaliśmy adwokat Elizę Kunę, jak należy dzielić koszty, jeśli rodzice dziecka są rozwiedzeni.
Jeden rodzic płaci za komunię?

Nad kosztami zorganizowania przyjęcia dla rodziny nie zastanawiała się jednak Marlena, która założyła, że za uroczystość zapłaci jej były mąż i ojciec małego Pawła, Adam. Kobieta zrobiła już rezerwację na 15-osobowe przyjęcie w knajpie, gdzie z rodziny Adama na liście znalazł się tylko on, jego przyjaciel, który został chrzestnym i dziadkowie chłopca. Marlena nie wzięła jednak pod uwagę partnerki mężczyzny, z którą tworzy związek od 5 lat.

- Marlena zadzwoniła do mnie, opisała, jakie atrakcje zaplanowała na przyjęcie, ile będzie osób i ile zostanie zaproszonych z mojej rodziny. Byłem zdziwiony liczbą atrakcji, które w większości uważałem naprawdę za zbędne. Według mnie naprawdę wystarczyłby obiad w gronie najbliższych, nawet w domu, ale nie zamierzałem znów się kłócić. Gdy usłyszałem, że całość wyniesie 10 tysięcy, byłem w szoku. Jeszcze większy szok pojawił się, gdy była żona zaznaczyła, że będę musiał pokryć wszystkie koszty tej imprezy, bo ona ma teraz inne wydatki, w tym remont sypialni - tłumaczył Adam.

- Oczywiście nie zgodziłem się na to, dlatego, że 5-daniowy poczęstunek w najdroższej restauracji w mieście, waty cukrowe i dmuchane domki, to nie jest najważniejszy wydatek, z którym trzeba się teraz mierzyć. Awantura była okropna, jednak jak widać łatwo wydawać cudze pieniądze, a nie swoje - dodał ojciec 9-letniego Pawła.

Podział kosztów komunii między rodziców

Postanowiliśmy zapytać adwokatkę Elizę Kunę, jak rozwiedzeni rodzice powinny podzielić się kosztami komunii dziecka. Zdaniem ekspertki są dwie możliwości rozliczenia.

- Jest możliwość rozliczenia w postępowaniu alimentacyjnym, a priori, czyli przed komunią zgłoszenie tych kosztów, niemniej sąd uwzględnia tylko tzw. koszty usprawiedliwione, tylko koszty alby, dewocjonaliów i standardowego obiadu przyjętego w danym środowisku - tłumaczyła prawniczka. - Po poniesieniu takich kosztów, jest możliwość żądania zwrotu połowy tych kosztów, jest to tzw. roszczenie regresowe. Przy ustalaniu wysokości roszczenia regresowego w rachubę mogą wchodzić świadczenia rzeczywiście poniesione - wysokość świadczenia regresowego określają świadczenia, które rzeczywiście zostały spełnione przez osobę żądającą ich zwrotu, w przeciwnym razie mogłoby bowiem dojść do bezpodstawnego wzbogacenia tej osoby. Sąd jednak nadal porusza się w ramach kosztów usprawiedliwionych i niebędących przejawem zbytku - dodała adwokat Eliza Kuna.

- Sam rozwód nie ma tu znaczenia, chodzi tylko o rozliczenie między rodzicami. Taka zasada dotyczy zarówno rodziców, którzy się rozstali (w konkubinatach i małżeństwach), a nawet tych, którzy żyją razem, ale nie mogli się w tej kwestii porozumieć. Atrakcje takie jak prezent - będą każdorazowo analizowane przez sąd pod kątem ceny, przydatności i zdrowego rozsądku - podsumowała ekspertka prawna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości