Dramatyczne historie samotnych ojców
Artur został samodzielnym ojcem w 2021 roku. Pewnego dnia jego syn zadzwonił i błagał, żeby wrócił do Polski, bo nie chce już dłużej mieszkać z matką i jej partnerem.
- Mój syn został pobity przez partnera mojej byłej małżonki. Kilka dni spędził w szpitalu i to była jedna z rzeczy, która mocno wstrząsnęła jego światem. (...) Trzeba było wszystko zaczynać od zera. Poszliśmy do psychologa. (...) Ja się staram, bo bardzo dużo rozmawiamy, ale mężczyzna nie jest w stanie w stu procentach zastąpić kobiety - powiedział.
Kolejny bohater naszego materiału, Michał w pewnym momencie zaczął rozumieć, że mieszka z osobą zaburzoną. To była główna przyczyna rozstania z matką jego dwóch córek.
- Córki nie spełniały kompletnie oczekiwań nałożonych przez matkę, ja zresztą też. Życie pod pręgierzem wiecznie niewystarczających doprowadziło do sytuacji złamania psychicznego. Ten związek trzeba było przerwać. Córka niestety kwalifikowała się wtedy do szpitala psychiatrycznego - powiedział.
Z kolei Adrian i jego żona postanowili się rozstać, gdy ich syn miał cztery lata. W trakcie rozwodu zasądzono, że dziecko zostanie z nim.
- Najtrudniejszym okresem było, to gdy syn dopiero dowiadywał się i musiał zrozumieć, dlaczego tata nie jest z mamą. Był też utrudniony kontakt dziecka z matką. Nie do końca chciał spędzać, ile w moim odczuciu powinien spędzać z matką. Nie chciał po prostu. Korzystałem z pomocy, terapii, też nie wiedziałem, jak się z tym zmierzyć - stwierdził Adrian.
Wychowanie dziecka bez matki
Bardzo ważne jest, aby w trudnych chwilach mężczyźni nie bali się sięgać po pomoc rodziny, grup wsparcia, a także doświadczonego psychoterapeuty.
- Liczba samodzielnych ojców jest znacznie niższa niż samodzielnych mam. Na terapię bardzo rzadko przychodzą mężczyźni, którzy samotnie wychowują dzieci. Zdarza się to, bo miałam kilka przypadków. Jednak są to mężczyźni, których żony zmarły - powiedziała Aneta Pisz, psychoterapeutka.
- To, co jest bardzo istotne, to życie w takiej prawdzie, że on jako mężczyzna musi sobie jasno powiedzieć: "ja nie zastąpię tej mamy", ale też jest istotą to, żeby wierzyli, że są dobrymi ojcami, że mogą być dobrymi przewodnikami - dodała ekspertka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tego Barbara Kurdej-Szatan boi się najbardziej. Kiedy kończy się troska, a zaczyna nadopiekuńczość?
- Kiedy nakazy rodziców mogą skończyć się traumą w dorosłym życiu? "Nie jestem już w stanie tego robić"
- "Pełna chata". Jak wychować jedenaścioro dzieci?
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Katarzyna Ciesielska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN