Dlaczego rozstali się ze swoimi partnerkami? Czy w XXI wieku w Polsce ciężko być samotnym ojcem?
Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad rodziną.
"Dlaczego każą mi to znów przechodzić?"
W Dzień Dobry TVN wspominaliśmy karierę artystki, a także pochyliliśmy się nad jej życiem prywatnym, w którym nie brakowało traumatycznych wydarzeń.
Babcia 7-latka: "Widocznie widzowie tego oczekiwali".
10-letni Kacper pojawił się na komisariacie w klapkach i podartej piżamie. Policjanci byli wstrząśnięci, kiedy opowiedział, w jaki sposób maltretował go ojczym. Jedną z kar było podnoszenie za uszy. W domu chłopiec zostawił pożegnalny list. - Mamo, żałuję, że mnie urodziłaś, żałuję, że z wami jestem. Ojczym usłyszał wyrok pięciu lat więzienia, ale się odwołał. Sprawa wróciła do sądu.
"Stan dzieci jest ciężki".
Syn Anny wielokrotnie oglądał ją posiniaczoną i przerażoną agresją partnera. Pewnego dnia 17-letni Krystian postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Razem z dwójką znajomych miał pojechać do konkubenta matki. Doszło do rozlewu krwi. - Skala obrażeń, jakie doznał pokrzywdzony, wskazuje na bardzo wysoki poziom agresji w działaniu - podkreśla policja.
Monika Wawrzyńczak jako 2,5-letnie dziecko została brutalnie pobita przez ojca. Dziś ma 17 lat, porusza się na wózku inwalidzkim i zmaga się z problemami neurologicznymi. Wkrótce osiągnie pełnoletniość i będzie musiała opuścić zakład opiekuńczo-leczniczy. Na szczęście na jej drodze stanęli wyjątkowi ludzie.
18 czerwca odbyła się uroczysta gala rozdania nagród XII edycji konkursu "Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku". Wśród nagrodzonych znalazła się dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nam opowiedziała, jak trafiła do fundacyjnej drużyny, a także o wyzwaniach i koniecznych zmianach, które poprawią bezpieczeństwo dzieci.
Od siedmiu lat rodzice walczą o dziecko i wyrywają sobie syna z rąk. Oboje mają swoją wersję wydarzeń i przypisują winę drugiej stronie. 9-latek podobno boi się matki i wolałby pozostać z ojcem, ale sąd wydał inną decyzję.
3-letnia Hania z Kłodzka, noworodek ze Szczecina, 3-letnia Zuzia z Poznania. O maltretowaniu dziecka dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy umiera w tragicznych okolicznościach. Sprawcami najczęściej są rodzice i opiekunowie. Uniknięciu podobnych dramatów może pomóc wprowadzenie w Polsce Serious Case Review czy zwiększanie świadomości społecznej, m.in. w takie dni jak Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.
Sąd zadecydował o przyszłości Valerie Bacot, 40-letniej Francuzki. Kobieta w 2016 roku zabiła swojego męża, Daniela Polette, który przez lata zmuszał ją do prostytucji. Wyrok sądu w Chalon-sur-Saône zamyka proces maltretowanej kobiety.
Mała Hania umierała w cierpieniach. Prokuratorzy ustalili, że dziewczynka była bita i maltretowana psychicznie niemal od początku swojego życia. Do tych zdarzeń dochodziło również wtedy, gdy rodzina była pod opieką kuratorki. Dlaczego nikt nic nie zauważył? Sprawą zajęli się reporterzy magazynu UWAGA! TVN.
W niedzielę, 16 maja, w parafii św. Jerzego w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie) odbyła się msza z okazji pierwszej komunii świętej. To właśnie na niej, w czasie kazania, dzieci dowiedziały się, że klapsy są tylko po to, żeby rodzic mógł dobrze wychować pociechę.
Agnieszka Sienkiewicz w dniu Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci poruszyła w mediach społecznościowych ważny temat. Aktorka pod opublikowanym zdjęciem przyznała, nie każdy maluch na świecie ma bezpieczne i spokojne dzieciństwo. My możemy jednak dołożyć cegiełkę, by zapewnić im lepsze życie.
30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych i Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Mimo że spora grupa rodziców odcina się od takich metod wychowawczych, to problem nie zniknął. Dlaczego dorośli podnoszą ręce na swoje dzieci? Co generuje przemoc wobec dziecka? Jak inaczej i lepiej można wychować młodego człowieka? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Zawadką, autorem książek z zakresu rozwoju osobistego i ekspertem rozwoju mentalnego młodych ludzi.
37-letni mieszkaniec Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) przykuł swoją 12-letnią córkę łańcuchem do drewnianej podłogi. Prokuratura postawiła mu zarzut pozbawienia wolności dziewczynki.
Ciągłe wyzwiska, upokorzenia i agresja. 21-letni Bartłomiej i jego o trzy lata starsza siostra przetrwali dramat dzieciństwa i teraz próbują budować swoje dorosłe, samodzielne życie. - Nie potrafię wskazać niczego, co zawdzięczam mamie – wyznaje 21-latek. Dramat rodziny przedstawili reporterzy programu Uwaga! TVN.
Matka umieściła 3-letnie dziecko pod prysznicem z zimną wodą po tym, gdy posikało się w łóżeczku. Dziewczynka przebywała pod wodą 5 minut. Nieprzytomna trafiła do szpitala. Niestety, mimo reanimacji nie udało się jej uratować. Kobieta i jej konkubent usłyszeli początkowo zarzuty znęcania się, które zmieniono po sekcji zwłok dziewczynki. Opiekunowie dziecka będą odpowiadać za zabójstwo i znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem.
Dane GUS-u pokazują, że liczba rozwodów w Polsce ciągle rośnie. W przeciągu ostatnich 20 lat liczba składanych pozwów wzrosła dwukrotnie. Dlaczego coraz częściej decydujemy się zakończyć związek? Czy przyczyniła się do tego pandemia? Ile par korzysta z fachowej pomocy i próbuje ratować swoją relację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Elizą Kuną, prawniczką i Joanną Godecką, psychoterapeutką.
Sytuacja izolacji potęguje przemoc domową. Zamknięcie w czterech ścianach i przebywanie ze sobą cały czas sprzyjają utrzymaniu tajemnicy, narastaniu frustracji i bezradności. Katarzyna Grochola otwarcie mówi o swoich trudnych doświadczeniach życiowych. Pisarka była w związku z partnerem, który przez trzy lata stosował wobec niej przemoc. Teraz wspiera kobiety, które są w podobnej sytuacji.
Nikt nie reagował na gehennę dziewczynki, jednak sprawa wyszła na jaw. Matka, jej partner oraz ojciec dziewczynki zostali aresztowani. Postawiono im zarzutu znęcania się nad dzieckiem. 6-latka przebywa obecnie w rodzinie zastępczej.
Portal Gazeta.pl dotarł do treści raportu "Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie", który został wykonany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według badania, niemal co piąty badany doświadczył jakiekolwiek rodzaju przemocy wiele razy w ciągu całego swojego życia, a 28 proc. - kilka razy.
Przemocy domowej doświadcza około 800 tys. Polek, a blisko 100 tys. rodzin ma założoną Niebieską Kartę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kierownika Pogotowia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatę Durdę, aby zapytać, czy procedura Niebieskiej Karty jest rzeczywiście skuteczna?
Pani Karolina była ofiarą przemocy ze strony męża - polityka Rafała Piaseckiego. Rok temu upubliczniła zapis jednej z awantur, do których dochodziło w jej domu. Nagranie było drastyczne. Po 11 latach małżeństwa postanowiła zostawić swojego oprawcę. Spakowała kilka rzeczy i z córeczkami wyprowadziły się z domu. Jak wygląda jej obecna sytuacja? Ktoś jej pomaga? Czy dzieci kontaktują się z ojcem? Panią Karolinę Piasecką gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Na czacie gościliśmy ekspertkę antyprzemocową i pedagoga Joannę Piotrowską. Jakie pytania dotyczące przemocy zgłaszali nasi widzowie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy coraz więcej kobiet szuka pomocy specjalistów, na czym polega przemoc ekonomiczna i jakie zachowanie partnera powinno niepokoić.
Nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy. Kogo najczęściej spotyka i kiedy kontrolowanie finansów przez domownika staje się niebezpieczne i zamienia się w przemoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Praw Kobiet, a także Magdalenę Chorzewską, psychoterapeutkę.
Kai Schoenhals przerywa milczenie! W Dzień Dobry TVN, po raz pierwszy publicznie, wypowiada się na temat swojego związku i rozwodu z aktorką Katarzyną Figurą. Przypomnijmy, że aktorka oskarżyła swojego męża m.in.: o przemoc i znęcanie się nad nią i dziećmi. Czy wojna, która trwa między małżonkami od kilku lat, wreszcie się zakończy? Czy Kai Schoenhals kiedykolwiek bił żonę i podniósł rękę na swoje dzieci? Czy zamierza wywieźć swoje córki do USA? Dlaczego Katarzyna Figura uniemożliwia mu spotkania z córkami, na które zgodził się sąd? Co skłoniło Katarzynę Figurę do składania, zdaniem Kaia Schoenhalsa, fałszywych oskarżeń?