przemoc w rodzinie

  przemoc w rodzinie

  Syn Anny wielokrotnie oglądał ją posiniaczoną i przerażoną agresją partnera. Pewnego dnia 17-letni Krystian postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Razem z dwójką znajomych miał pojechać do konkubenta matki. Doszło do rozlewu krwi. - Skala obrażeń, jakie doznał pokrzywdzony, wskazuje na bardzo wysoki poziom agresji w działaniu - podkreśla policja.

  18 czerwca odbyła się uroczysta gala rozdania nagród XII edycji konkursu "Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku". Wśród nagrodzonych znalazła się dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Nam opowiedziała, jak trafiła do fundacyjnej drużyny, a także o wyzwaniach i koniecznych zmianach, które poprawią bezpieczeństwo dzieci.

  3-letnia Hania z Kłodzka, noworodek ze Szczecina, 3-letnia Zuzia z Poznania. O maltretowaniu dziecka dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy umiera w tragicznych okolicznościach. Sprawcami najczęściej są rodzice i opiekunowie. Uniknięciu podobnych dramatów może pomóc wprowadzenie w Polsce Serious Case Review czy zwiększanie świadomości społecznej, m.in. w takie dni jak Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.

  30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych i Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Mimo że spora grupa rodziców odcina się od takich metod wychowawczych, to problem nie zniknął. Dlaczego dorośli podnoszą ręce na swoje dzieci? Co generuje przemoc wobec dziecka? Jak inaczej i lepiej można wychować młodego człowieka? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Zawadką, autorem książek z zakresu rozwoju osobistego i ekspertem rozwoju mentalnego młodych ludzi.

  Matka umieściła 3-letnie dziecko pod prysznicem z zimną wodą po tym, gdy posikało się w łóżeczku. Dziewczynka przebywała pod wodą 5 minut. Nieprzytomna trafiła do szpitala. Niestety, mimo reanimacji nie udało się jej uratować. Kobieta i jej konkubent usłyszeli początkowo zarzuty znęcania się, które zmieniono po sekcji zwłok dziewczynki. Opiekunowie dziecka będą odpowiadać za zabójstwo i znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem.

  Dane GUS-u pokazują, że liczba rozwodów w Polsce ciągle rośnie. W przeciągu ostatnich 20 lat liczba składanych pozwów wzrosła dwukrotnie. Dlaczego coraz częściej decydujemy się zakończyć związek? Czy przyczyniła się do tego pandemia? Ile par korzysta z fachowej pomocy i próbuje ratować swoją relację? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Elizą Kuną, prawniczką i Joanną Godecką, psychoterapeutką.

  Sytuacja izolacji potęguje przemoc domową. Zamknięcie w czterech ścianach i przebywanie ze sobą cały czas sprzyjają utrzymaniu tajemnicy, narastaniu frustracji i bezradności. Katarzyna Grochola otwarcie mówi o swoich trudnych doświadczeniach życiowych. Pisarka była w związku z partnerem, który przez trzy lata stosował wobec niej przemoc. Teraz wspiera kobiety, które są w podobnej sytuacji.

  Przemocy domowej doświadcza około 800 tys. Polek, a blisko 100 tys. rodzin ma założoną Niebieską Kartę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kierownika Pogotowia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Renatę Durdę, aby zapytać, czy procedura Niebieskiej Karty jest rzeczywiście skuteczna?

  Pani Karolina była ofiarą przemocy ze strony męża - polityka Rafała Piaseckiego. Rok temu upubliczniła zapis jednej z awantur, do których dochodziło w jej domu. Nagranie było drastyczne. Po 11 latach małżeństwa postanowiła zostawić swojego oprawcę. Spakowała kilka rzeczy i z córeczkami wyprowadziły się z domu. Jak wygląda jej obecna sytuacja? Ktoś jej pomaga? Czy dzieci kontaktują się z ojcem? Panią Karolinę Piasecką gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Na czacie gościliśmy ekspertkę antyprzemocową i pedagoga Joannę Piotrowską. Jakie pytania dotyczące przemocy zgłaszali nasi widzowie? Od gościa Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy coraz więcej kobiet szuka pomocy specjalistów, na czym polega przemoc ekonomiczna i jakie zachowanie partnera powinno niepokoić.

  Nie pozostawia siniaków ani blizn, choć jest równie dotkliwa. Doświadczamy jej wtedy, kiedy jedna ze stron wykorzystuje środki finansowe do tego, by kontrolować swojego partnera. Ograniczanie dostępu do wspólnego konta, przymuszanie do brania kredytu, lub zakaz wykonywania pracy. Kogo najczęściej spotyka i kiedy kontrolowanie finansów przez domownika staje się niebezpieczne i zamienia się w przemoc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Urszulę Nowakowską z Centrum Praw Kobiet, a także Magdalenę Chorzewską, psychoterapeutkę.

  Kai Schoenhals przerywa milczenie! W Dzień Dobry TVN, po raz pierwszy publicznie, wypowiada się na temat swojego związku i rozwodu z aktorką Katarzyną Figurą. Przypomnijmy, że aktorka oskarżyła swojego męża m.in.: o przemoc i znęcanie się nad nią i dziećmi. Czy wojna, która trwa między małżonkami od kilku lat, wreszcie się zakończy? Czy Kai Schoenhals kiedykolwiek bił żonę i podniósł rękę na swoje dzieci? Czy zamierza wywieźć swoje córki do USA? Dlaczego Katarzyna Figura uniemożliwia mu spotkania z córkami, na które zgodził się sąd? Co skłoniło Katarzynę Figurę do składania, zdaniem Kaia Schoenhalsa, fałszywych oskarżeń?

  Jak reagujemy, gdy jesteśmy świadkami przemocy? Kto wykazuje się większą odwagą w takiej sytuacji - kobiety czy mężczyźni? O przemocy i o reakcjach ludzi na nią rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Urszulą Nowakowską z Centrum Praw Kobiet oraz socjologiem dr. Markiem Troszyński z Collegium Civitas.