Stosowała przemoc wobec własnej matki: "Popychała i wyzywała". Stanowcza reakcja policji

Seniorka
Sopot. 44-latka popychała i wyzywała własną matkę
Źródło: Coldsnowstorm/Getty Images
W jednym z sopockich lokali 44-latka popychała i wyzywała własną matkę. Sprawą zajęła się tamtejsza policja. - Dzielnicowy rejonu po ocenie sytuacji w rodzinie wydał wobec kobiety nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania - przekazano w komunikacie.

Dalsza część tekstu pod wideo:

DD_20231002_Przemoc_REP_ok
Jak reagować na przemoc domową?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Sopot. 44-latka popychała i wyzywała własną matkę

Do zdarzenia doszło we wtorek, 3 grudnia w Sopocie.

- Dzielnicowi zostali skierowani do jednego z mieszkań, gdzie agresywna kobieta miała popychać matkę. Na miejscu mundurowi potwierdzili zgłoszenie i ustalili, że córka nie pierwszy raz stosuje przemoc wobec matki poprzez popychanie czy wyzywanie - przekazała w komunikacie tamtejsza policja.

Funkcjonariusze przesłuchali osobę zgłaszającą przemoc domową i sporządzili Niebieską Kartę. - Dzielnicowy rejonu po ocenie sytuacji w rodzinie wydał wobec 44-letniej kobiety nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do mieszkania oraz jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni, zakaz zbliżania się do matki na odległość nie mniejszą niż 100 metrów oraz zakaz kontaktowania się z nią - poinformowały służby.

Ustawa antyprzemocowa - uprawnienia

Jak przypomina tvn24.pl, zgodnie z ustawą antyprzemocową, która zaczęła obowiązywać od listopada 2020 roku, sprawca przemocy, który stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, po wydaniu nakazu przez policjantów, musi bezzwłocznie opuścić mieszkanie oraz otrzymuje zakaz zbliżania się do niego. Uprawnienia do wydania nakazu zostały przyznane policji oraz Żandarmerii Wojskowej.

Policjant ma prawo wydać nakaz i zakaz:

  • podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
  • w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz i zakaz przysługuje prawo:

  • zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;
  • jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;
  • złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz i zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

  • do wskazania policji deklarowanego miejsca swego pobytu,
  • w miarę możliwości numeru telefonu,
  • informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

Przemoc domowa - gdzie szukać pomocy?

Przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

"Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji pomocowych. Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie 'Niebieska Linia' telefon 800-12-00-02, czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900" - czytamy na sopot.policja.gov.pl.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości