Jakie są oczekiwania wobec współczesnych mężczyzn? "Jeżeli nie zarobi, to rodzina będzie klepać biedę"

Jakie są oczekiwania wobec współczesnych mężczyzn?
Męskość na przestrzeni lat - jak zmieniły się oczekiwania wobec mężczyzn?
Źródło: TVN Style

W dyskusji publicznej często poruszany jest temat tzw. kryzysu męskości. Jednak czym tak właściwie jest męskość w dzisiejszych czasach? Jak tę kwestię postrzegają sami panowie? Zobacz reportaż Karola Cichonia w programie TVN Style "Co słychać?".

Męskość na przestrzeni lat

Tysiące mężczyzn z różnych zakątków Polski wzięło udział w badaniu, na podstawie którego powstał raport "Looking at the Men. Mężczyźni o mężczyznach".

- Po pierwsze okazało się, że słowo męskość straciło swoje znaczenie. Właściwie nie wiadomo, czym jest męskość obecnie. Zaczął to być rozproszony kod kulturowy - powiedziała socjolożka Dorota Peretiakowicz.

To, jak zmienia się postrzeganie męskości, doskonale pokazują filmy. Postać grana przez Bogusława Lindę w "Psach" dawniej wydawała się absolutnie męska. Teraz taki mężczyzna niekoniecznie sprawia wrażenie atrakcyjnego. W "Dniu świra" widzimy już zupełnie inną męskość. Główny bohater jest pogubiony, a jego tragikomiczny bezsens życia dopada wszystkich widzów.

- Myślę, że zmieniło się to, że kiedyś mężczyzna wiedział, czego się od niego wymaga, jakie są zasady, według których powinien postępować i które z tych zasad prowadzą go do sukcesu. Mężczyźni nie chcą już poświęcać pracy większości swojego życia. Chcą poświęcić swój czas na to, żeby być z rodziną, żeby być postrzeganym jako element tej rodziny, który jest niezbędny do tego, żeby rodzina była szczęśliwa - wskazała socjolożka.

Utrzymanie rodziny

Jak wskazuje badanie, mężczyźni czują na sobie odpowiedzialność za utrzymanie rodziny i jej dobrobyt.

- 40 parę procent mężczyzn w Polsce twierdzi, że jeżeli nie zarobi, to ich rodzina będzie klepać biedę. To jest wielka odpowiedzialność. W momencie, kiedy mówimy o równouprawnieniu, wśród kobiet ten odsetek wynosi kilka procent - powiedziała Peretiakowicz.

Skoro męskość stała się kodem rozproszonym, to każda para musi indywidualnie ustalić, czego od siebie oczekuje. Badania pokazały, że jedna piąta mężczyzn ucieka do świata online, ponieważ świat gier ma jasno określone zasady, których brakuje w prawdziwym życiu.

- Wobec tego, jeżeli chcemy, żeby mężczyźni się zaangażowali w to, co się teraz dzieje, musimy mieć zasady, które są niezmienne i musimy wypracować je razem, żeby rzeczywiście dojść do celu, który sobie wyznaczymy - podsumowała socjolożka w programie "Co słychać?".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości