Od kilku lat toczą się dyskusje na temat kryzysu męskości. Redakcja Noizz stworzyła kampanię, która spróbowała odpowiedzieć na pytanie, czym on się przejawia. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Michał Bachowski, jeden z pomysłodawców akcji oraz Sebastian Stankiewicz, aktor.
"Czy męskość jest w kryzysie?"
To pytanie zadała sobie redakcja Noizz.pl, która razem z polskimi mężczyznami szukała odpowiedzi.
- To jest przewrotny tytuł naszego reportażu i całej kampanii. (...) Chcemy pokazać, że męskość może być różna. Chcemy zachęcić społeczeństwo i mężczyzn do wyzbycia się stereotypów dotyczących męskości. (...) Męskość powinna wiązać się z akceptacją własnego ciała i w ogóle akceptacją siebie niezależnie od tego, jacy jesteśmy - tłumaczył Michał Bachowski, jeden z pomysłodawców kampanii "Kryzys męskości?", dyrektor kreatywny Noizz.pl.
Utarte schematy
Tak jak wobec kobiet są oczekiwania, że powinna urodzić dziecko, być perfekcyjną panią domu. Tak samo mężczyznom narzuca się pewne konstrukty myślowe na temat ich ról w społeczeństwie.
- Czuję, że kultura ode mnie tego żąda. Nigdy nie zagrałem i prawdopodobnie nie zagram w reklamie, gdzie jest piękny i przystojny mężczyzna, obok piękna kobieta, z tyłu dwójka pięknych dzieci. (...) Wziąłem udział w tej kampanii, ponieważ trafia ona do mojego serca i ma sens, ale cały czas mierzę się, z tym że powinienem być Tarzanem - przyznał Sebastian Stankiewicz, aktor.
Z kolei Michał Bachowski wystąpił w kampanii, by oznajmić, że nie każdy mężczyzna musi być fanem piłki nożnej. - To chodzi o sporty związane ze współzawodnictwem. Przeżyłem to w szkole podstawowej, dzieciństwie, kiedy to było bardzo nam wtłaczane na WF-ie, że przecież chłopaki to muszą grać w piłkę, muszą się interesować piłką. A jak nie, to może są jacyś dziwni... Na lata zniechęciło mnie to trochę do uprawiania sportu. Dopiero przed 30-stką uświadomiłem sobie, że sport może być fajny tylko akurat dla mnie może niezwiązany z tym współzawodnictwem, tylko bieganie, jazda na rowerze. Dopiero wtedy się do tego przekonałem - tłumaczył.
Każdy inaczej definiuje męskość. Kampania otwiera głowy i zaprasza do dyskusji. - Bardzo mi się to podoba, że od lat siłę mają kobiety i wydaje mi się, że to też zadziałało na facetów. W tych współczesnych czasach zastanawiamy się, jacy my powinniśmy być. Z tym chcieliśmy trochę podyskutować. (...) Bądźmy sobą, bo to nie powoduje napięć - zaapelował Sebastian Stankiewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Pierwszy Polak nagrodzony Orderem Australii. "Mam dwa doktoraty, sześć magisteriów"
- "Mama na obrotach" pracuje na TikToku. "Idzie za to przeżyć"
- Zaczynacie się od siebie oddalać, a wasza relacja nie wygląda jak dawniej? Uważaj na "Czterech Jeźdźców Apokalipsy"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/East News