Związki i seks

Zaczynacie się od siebie oddalać, a wasza relacja nie wygląda jak dawniej? Uważaj na "Czterech Jeźdźców Apokalipsy"

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Krok do bliskości w związku
Krok do bliskości w związkuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Praca, kredyty, obowiązki, dzieci, a gdzie miejsce na miłość i bliskość? Gdy faza ślepego zakochania znika, pojawiają się pierwsze spięcia. Zza różowych okularów zaczynamy dostrzegać wady partnera i oddalamy się od siebie. Jakie błędy popełniamy i co zrobić, by odbudować bliskość? O tym rozmawialiśmy z Sylwią Sitkowską, psychoterapeutką, autorką książki "Odbuduj bliskość w związku".

Dlaczego pary oddalają się od siebie?

Miłość, zauroczenie, ciepłe słówka i namiętność. Znacie to uczucie? Następnie przychodzą pierwsze kłótnie, ciche dni i nieumiejętna komunikacja. To sprawia, że choć kochamy, nie czujemy się w naszych związkach szczęśliwi. Z całych sił pragniemy, by było jak dawniej. Jednak doświadczenia i przykre sytuacje, jakie zdążyliśmy już zapisać na naszych związkowych kartach, nie są takie proste do przekreślenia. Czy to w ogóle możliwe, by wrócić do czasów, gdy czulimy się jak bohaterowie romantycznego filmu?

Na czym polega otwarty związek?
Na czym polega otwarty związek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdaniem terapeutki musimy zrozumieć przede wszystkim to, że miłość ma różne oblicza na różnych etapach związku. Jest to nieuniknione. Związek przechodzi różne fazy. Pierwsza mija, ale po niej jest pięć kolejnych, w których można znaleźć satysfakcję z bycia razem.

- Hormony, które utrzymują nas na autopilocie, kiedy się poznamy, nagle przestają działać. Badania profesora Wojciszke pokazują, że związek w innej fazie niż ta początkowa, też może dawać bardzo duo satysfakcji – powiedziała Sylwia Sitkowska.

Zwróciła przy tym uwagę na cztery filary, o których w swoich badaniach mówił John Gottman. - Na bazie wielu czynników stwierdził, że jest w stanie powiedzieć, która para się rozstanie. On teorię tę nazywa "Czterema Jeźdźcami Apokalipsy". Są to: krytyka, pogarda, defensywność i zamykanie się w sobie. Jeżeli my popracujemy nad tym, to koniec wcale nie musi nastąpić – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Ćwiczenia na poprawę relacji

Sylwia Sitkowska w swojej książce zaproponowała sprawdzone ćwiczenia, które pomagają parze odbudować więź i relacje.

- Ćwiczenie na dziś – weźcie album ze starych czasów i przez 10 min pozwólcie sobie na oglądanie zdjęć. Jest to pierwszy krok do tego, żeby trochę łaskawiej spojrzeć na partnera, powspominać dobre chwile - tłumaczyła.

Ćwiczenie: Mój wkład w konflikt w związku

Proszę partnerów, aby przypomnieli sobie kłótnie. Wykasowali partnera. Popatrzyli wyłącznie na siebie - co mówią, jaką mają mowę ciała, gestykulację wyraz twarzy. Proszę, aby powiedzieli, czy to jest komunikat, który służy pojednaniu. To obrazuje, że mamy bardzo duży wkład w to, że w związku się nie układa.

Ćwiczenie: Jak się nie dać ponieść złości?

Jak się nie dać wkręcić w złość? To wymaga pracy własnej. Niekoniecznie tutaj chodzi o pracę z partnerem, ale pracę nad sobą, aby rozpoznawać, kiedy jestem: poirytowana, zdenerwowana, wściekła, a kiedy jestem w furii.

Ćwiczenie: Kroki do  odbudowania bliskości

Spędzanie ze sobą czasu taki sposób, który jest przyjemny dla obu stron. Kolejna rzecz to lista rzeczy, które lubi druga osoba. Każdy pisze listę rzeczy, które lubi, jak robi druga osoba. Wieszamy ją np. na lodówce. Spontanicznie, nie mówiąc drugiej osobie, raz dziennie wybieramy jakąś rzecz z tej listy i robimy przyjemność partnerowi.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości