Pierwszy Polak nagrodzony Orderem Australii. "Mam dwa doktoraty, sześć magisteriów"

Autor:
Adam
Barabasz
Pierwszy w historii Polak uhonorowany orderem Australii
Pierwszy w historii Polak uhonorowany orderem AustraliiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Bart Kołodziejczyk ma na swoim koncie sześć tytułów magistra, jeden inżyniera i dwa doktoraty. Założył trzy firmy i tyle samo organizacji pozarządowych. Za swoją działalność naukową został odznaczony przez królową Elżbietę II.

Kim jest Bartłomiej Kołodziejczyk

Dr Bartłomiej Kołodziejczyk jest ekspertem z zakresu energii wodorowej, utalentowanym wynalazcą dążącym do wyprodukowania wodoru nazywanego paliwem przyszłości. - Rozszczepia się wodę w procesie elektrolizy i to rozszczepienie wody jest bardzo dobrym pomysłem na przechowywanie energii - tłumaczy. - Na dzień dzisiejszy możemy przechowywać energię w postaci baterii, albo w postaci wodorowej - wyjaśnił w rozmowie z Marcinem Sawickim.

Przyznany mu order to najwyższe i jedyne odznaczenie (zarówno cywilne, jak i wojskowe) oraz trzecie w kolejności starszeństwa odznaczenie państwowe Australii.

Na badania nad wodorem poświęcił 13 lat, z czego ostatnie 11 w Australii. Opracował szereg katalizatorów do produkcji wodoru, membran, stworzył trzy różne typy katalizatorów. Obecnie pracuje nad nowym typem baterii bazującej na wodorze.

Zielona technologia

W swojej pracy skupia się na poszukiwaniu ekologicznych rozwiązań oraz pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. - Jedna z technologii, którą opracowałem wraz ze swoim zespołem, pozwala na przetworzenie rud żelaza przy użyciu technologii elektrochemicznej i umożliwia produkcję zielonego żelaza, a później zielonej stali. Szacuje się, że przemysł stalowy na całym świecie jest odpowiedzialny za 8 proc. emisji dwutlenku węgla. Używając energii odnawialnej i nowych metod, możemy zmniejszyć jego wydzielanie do atmosfery.

Bartłomiej Kołodziejczyk przygodę z nauką rozpoczynał na Politechnice Rzeszowskiej. - Uniwersytety w Polsce są bardzo nisko w rankingach międzynarodowych, ale myślę, że większość mojej wiedzy zdobyłem dzięki studiom w Polsce. Tak jak wspominałem, mam dwa doktoraty, sześć magisteriów, ale tak naprawdę myślę, że studia w Polsce były dla mnie najtrudniejsze i najwięcej mi dały - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości