Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych. Paniczny strach przed ciążą najczęściej związany jest z wyobrażeniem samego porodu i bardzo trudno nad nim zapanować. W takim przypadku potrzebne jest profesjonalne leczenie.
Strach przed ciążą towarzyszy każdej kobiecie. To zupełnie normalne zjawisko, które występuje u każdej osoby podejmującej współżycie i u tej, która dowiaduje się, że jest w ciąży. Strach przed ciążą u młodych kobiet wynika przede wszystkim z ich sytuacji społecznej, nieustabilizowanego życia prywatnego, obaw o karierę zawodową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których paniczny strach przed ciążą i porodem ma inne podłoże.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Ciążowe tematy dla młodej mamy
Strach przed ciążą i różne jego oblicza
Strach przed ciążą towarzyszy każdej kobiecie. Zarówno tej, która mimo bycia w relacji intymnej z partnerem nie planuje jeszcze zakładania rodziny, jak i tej, która marzy o dziecku. W pierwszym i drugim przypadku strach przed ciążą dotyczy nie tylko potencjalnej reakcji partnera, ale także wielu innych kwestii.
Kobiety martwią się o swoją przyszłość zawodową i utrzymanie pracy. Obecny Kodeks pracy chroni oczywiście kobiety w ciąży, natomiast nieustannie powtarzane historie o zwolnieniu kobiety zaraz po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie napawają optymizmem. Strach przed ciążą jest również w dużej mierze związany z pytaniem o to, czy kilkanaście miesięcy zawieszonej aktywności zawodowej nie wpłynie na rozwój kariery przyszłej mamy.
Choć wiele kobiet nie przyznaje się do tego, wiele obawia się o swoją sylwetkę. To częsta przyczyna strachu przed ciążą. Jest to szczególnie widoczne w przypadku kobiet, które bardzo dbają o swoje ciało – strach przed ciążą związany jest w ich przypadku z przekonaniem o nadmiernym przyroście wagi w ciąży. Kult ciała nie sprzyja akceptacji zmieniających się w ciąży kształtów.
I choć obecnie coraz więcej gwiazd pokazuje się w stanie błogosławionym, promując macierzyństwo, problem powrotu do formy pozostaje. Celebrytki bowiem już po miesiącu wyglądają w obiektywie rewelacyjnie. To nie napawa optymizmem kobiety, które z niechcianymi kilogramami muszą się zmagać nieco dłużej.
Czy strach przed ciążą może wywołać jej objawy?
Strach przed ciążą może prowadzić do tzw. ciąży urojonej. Jest to jedna z jej głównych przyczyn. Mówi się także o ciąży histerycznej. To zaburzenie psychiczne, które wiąże się z lękiem i stresem przed możliwością poczęcia. U kobiety cierpiącej na ciążę urojoną pojawiają się charakterystyczne dla ciąży objawy, czyli nudności, wymioty, wzrost masy ciała, ból piersi, a czasem nawet laktacja.
Strach przed ciążą, a spóźniający się okres
Czy strach przed ciążą może opóźnić okres? Oczywiście, że tak i zdarza się to dość często, szczególnie w przypadku kobiet, którym towarzyszy lęk przed niechcianą ciążą. Okres może spóźniać się od kilku do kilkunastu dni i jego brak nie zawsze oznacza ciążę. Brak miesiączki może być między innymi wynikiem stresu, jak również zaburzeń hormonalnych. Dużo schorzeń ogólnoustrojowych zresztą wpływa na regularność miesiączkowania.
Paniczny strach przed ciążą – objawy
Paniczny strach przed ciążą i/lub porodem (tokofobia) to zupełnie inny rodzaj zaburzenia. Może on dotykać zarówno kobiety, które po raz pierwszy zaszły w ciążę (tokofobia pierwotna), jak i te, u których lęk wynika z traumatycznego przebiegu wcześniejszej (tokofobia wtórna). W przypadku tokofobii mówi się już nie o strachu, ale o lęku, który wynika z zaburzenia hormonalnych mechanizmów obronnych przed stresem. Tokofobia objawia się uporczywymi, męczącymi myślami dotyczącymi porodu, które wzmacniają odczuwany już lęk. Objawy strachu przed ciążą:
- myśli o ciąży paraliżują kobietę i uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie tak w domu, jak i w pracy;
- paniczny lęk przed ciążą uniemożliwia sen i wypoczynek;
- strach przed ciążą wzmaga lub osłabia apetyt przez dłuższy czas;
- obniża się nastrój ciężarnej i utrzymuje się on bez żadnych wyraźnych przyczyn;
- ciężarna ma poczucie osamotnienia i braku zrozumienia ze strony najbliższych.
Strach przed ciążą – fobia
Paniczny lęk przed ciążą to nadal temat tabu. Kobiety nie chcą się do niego przyznawać, natomiast wykryty w późnym stadium ciąży jest nie do opanowania. Zdarza się, że zgłaszają się z nim do lekarza dopiero w momencie, gdy lęk przed porodem jest na tyle silny, że cesarskie cięcie wydaje się jedynym rozwiązaniem. I choć nawet paniczny strach przed ciążą lub porodem nie daje medycznych podstaw do tego zabiegu, wydaje się być on jedynym, słusznym wyjściem z tej sytuacji.
Przyczyny panicznego strachu przed ciążą
Objawy strachu przed ciążą niewiele mówią o jego potencjalnych przyczynach. Z badań i rozmów z pacjentkami wynika jednak, że:
- do tokofobii dochodzi często w przypadku nieplanowanej ciąży (często u młodej dziewczyny);
- rozwojowi lęku sprzyja trudna sytuacja prywatna, rodzinna, finansowa;
- strach przed ciążą po poronieniach jest często podstawą rozwoju tokofobii wtórnej;
- w grupie ryzyka znajdują się kobiety cierpiące na depresję, stany lękowe, PTSD (zespół stresu pourazowego);
- skłonności do tokofobii wykazują ofiary przemocy fizycznej lub molestowania.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kobiety o procesie równouprawnienia. "Mamy schematy w głowach i stereotypy, którymi się często kierujemy"
- Lekarze utrzymali ciążę przez 15 tygodni od odpłynięcia wód płodowych. Taka próba nie zawsze się udaje
- Ukraińska dziewczynka w strachu przed gwałtem. "Była nauczona mówić, że jest chłopcem"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images