Boi się wyjść z mieszkania, bo sąsiad puszcza psy luzem. "Opiekunowie są nieodpowiedzialni i pozbawieni empatii"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci i pies pod jednym dachem
Dzieci i pies pod jednym dachem
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek
Mówi się, że pies jest najlepszym i najwierniejszym przyjacielem człowieka. Przytoczone stwierdzenie ma wiele wspólnego z prawdą, jednak nie należy zapominać, że kochane przez nas czworonogi to przede wszystkim działające instynktownie zwierzęta, które - dla bezpieczeństwa ich samych oraz obecnych wokół ludzi - powinny być objęte stałą kontrolą. Dlaczego właściciele pupili popełniają duży błąd, wyprowadzając je na spacer bez smyczy? Ofiarami takiego zachowania są między innymi osoby cierpiące na kynofobię.

Psy, które paraliżują osiedle

Martyna to czytelniczka dziendobry.tvn.pl, która dostosowuje codzienny rytm dnia do psów sąsiada. Dzięki wnikliwej obserwacji jest w stanie przewidzieć, o których godzinach uciążliwy lokator tego samego bloku wyjdzie na spacer ze swoimi hałaśliwymi, nieposłusznymi i luźno puszczonymi pupilami. Zamknięte osiedle, na którym mieszka 27-latka, składa się wyłącznie z dwóch ogrodzonych budynków, placu zabaw, małego parkingu i alejki (prowadzącej od klatek schodowych do furtki), po której porusza się sąsiad. Mężczyzna podczas przechadzki obiera własny kierunek, a czworonogi biegną na przekór w drugą stronę i nie reagują na uciążliwe dla społeczności donośne wołania: "Luna, Luna!".

Każdy, kto chce w tym czasie opuścić blok, musi więc przejść tuż obok tych niesfornych stworzeń i z pewnością nie zostanie przez nie niezauważony. Te szczekające na wszystko i wszystkich czworonogi nie przepuszczą okazji, by zaatakować każdego, kto tylko pojawi się w ich polu widzenia. Dla Martyny, która od dziecka cierpi na dogofobię, czyli strach przed psami, wizja spotkania z pupilami sąsiada jest przerażająca.

- Gdy wychodzę z mieszkania, zawsze nasłuchuję, czy nie ma ich na klatce lub przed blokiem. Jeżeli są, zostaję i czekam, aż zakończą swój spacer. Czasami sypią mi się przez to plany, ale nie jestem w stanie znieść tego, jak bez żadnego nadzoru biegną w moją stronę, bo od razu przechodzę atak paniki i odczuwam zalewającą mój organizm falę gorąca. Doświadczyłam tego kiedyś w windzie. Skoczyły na mnie, gdy miałam owiniętą bandażami nogę i właśnie jechałam do chirurga. Rozmowa z właścicielem nie przyniosła żadnego skutku. Mężczyzna nazwał mnie w kłótni wariatką - opowiada 27-latka.

Dogofobia - czym jest, jak się objawia?

Zachowanie psów sąsiada naszej czytelniczki mogłoby wzbudzić dyskomfort u każdego funkcjonującego w tej przestrzeni człowieka, czego potwierdzeniem są skargi innych lokatorów. Dla osoby, która dodatkowo boryka się z dogofobią, nieprzyjemności związane z takim niekontrolowanym kontaktem z czworonogami są odczuwane kilkukrotnie intensywniej.

- Dogofobia, inaczej zwana kynofobią, jest zaburzeniem lękowym. Objawia się paniką i silnym lękiem na widok psa, w wyniku kontaktu z nim lub na skutek oglądania filmów oraz zdjęć z czworonogami. Strach może wywołać nawet odgłos szczekania czy samo wyobrażenie sobie psa. Tak silne, nieprzyjemne emocje utrudniają codzienne funkcjonowanie, bo kontakt z psami, z uwagi na ich dużą popularność, jest niemożliwy do uniknięcia - tłumaczy w rozmowie z dziendobry.tvn.pl psycholog Magdalena Chorzewska.

Według ekspertki dogofobia ma najczęściej swoje źródło w bolesnych doświadczeniach z udziałem psa - ugryzieniach, zaatakowaniach lub w byciu świadkiem takiej sytuacji. - Nie pomoże tu mówienie: "Proszę się nie bać, Pompek jest łagodny". Lęk szybko wzrośnie i będzie to bardzo nieprzyjemne - podkreśla specjalistka. Jak dodaje, bardzo ważną kwestią jest szerzenie wiedzy na temat fobii i uświadamianie właścicieli, że pilnowanie pupili powinno być ich obowiązkiem.

- Warto mieć to na uwadze, że nie każdy człowiek w kontakcie z psem czuje radość - wskazuje psycholożka.

Czy pies powinien chodzić bez smyczy? Opinia behawiorysty

Spuszczanie psów podczas spacerów to częsty temat rozgorzałych dyskusji pomiędzy broniącymi wolności swoich czworonogów właścicielami a osobami, dla których nagła, niespodziewana i niekontrolowana styczność ze zwierzęciem może być niekomfortowa. Poprosiliśmy więc o komentarz w sprawie eksperta - behawiorystę i dietetyka weterynaryjnego Miłosza Plocha.

- Zacznijmy od tego, że pies zawsze powinien chodzić na smyczy. Ze smyczy możemy spuszczać psy, które jesteśmy w stanie przywołać, czyli na nasze wezwanie NATYCHMIAST wrócą do nas. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, (bo pewności nigdy nie ma), że zwierzak nie wpadnie pod samochód, że nie zaatakuje innego psa albo człowieka. Jeśli nasz pies na to nie reaguje albo nie reaguje natychmiast po komendzie, a dopiero po jakimś innym swoim działaniu, to nie ma mowy, żeby sobie puszczać takiego pieska. Dalej go kochamy, ale po prostu nie puszczamy. To proste. Nie, to nie jest dla psa kara. To jest po prostu nasza odpowiedzialność jako opiekunów zwierzęcia - wyjaśnia ekspert.

- Jestem zdania, że pies w mieście powinien chodzić na smyczy na spacerach. Właściciele zwierząt bardzo często tego nie robią. Dlaczego? Nie wiem. Chcę wierzyć, że z dobrych pobudek, myśląc, że robią dla psa dobrze. Jest to oczywiście kompletne niezrozumienie - zaznacza nasz rozmówca.

Pies na smyczy może nadal mieć taką samą frajdę ze spaceru jak puszczony. Pies na smyczy nie cierpi, nie dzieje mu się krzywda! Paradoksalnie, czasem może mu to dawać nawet poczucie bezpieczeństwa
- uświadamia Miłosz Ploch.

Behawiorysta sam wielokrotnie był świadkiem, jak nieupilnowane czworonogi wbiegały na ulicę pod samochód lub podchodziły do innych psów, które sobie tego nie życzyły. - Źle odczytują sygnały ostrzegawcze. Pal licho, jeśli właściciel go od razu przywoła i pies sobie pójdzie. Ale często tak się nie dzieje i wtedy drugi pies, który jest na smyczy, się denerwuje, bo nie ma możliwości dowolnej kontroli, a ma ją ten podbiegający. I znowu - dlaczego Ci opiekunowie psów są tak nieodpowiedzialni i pozbawieni empatii? Także nie wiem - zastanawia się ekspert.

Wiem natomiast, że mam na to wręcz alergię. Jestem pod tym względem nawet ortodoksem w środowisku. Uważam, że pies bezpieczny to pies na smyczy! 
podkreśla stanowczo specjalista.

Właściciele psów bez wyobraźni. Przepisy o wyprowadzaniu czworonogów na smyczy

Smycz, tak jak zaznacza w swoich wypowiedział behawiorysta Miłosz Ploch, może być dla psa gwarantem bezpieczeństwa i narzędziem, które uchroni go przed zagrożeniem. Niektórzy posiadacze czworonogów nie biorą pod uwagę faktu, że nie są w stanie przeczuć wszystkich zachowań swojego zwierzaka.

Jak często zdarza się, że właściciele nie potrafią przewidzieć zachowania swojego zwierzęcia? Bardzo często! Z moich obserwacji wynika, że jest to właściwie jeden z głównych problemów. Nie agresja zwierząt, a właśnie brak wyobraźni właścicieli
- akcentuje specjalista.

- Nie dalej jak wczoraj, z jednej z ulic w centrum Warszawy, praktycznie w ostatniej chwili zabrałem psa, który rozkosznie sobie biegał i prawie wpadł pod samochód. Kiedy odnalazłem właścicieli w pobliskim burger barze, kompletnie się tym nie przejęli. Odpowiedzieli tylko: "Zwykle nie odchodzi" i dalej jedli burgery. No, ale odszedł. Pies to pies, a to oznacza, że ma prawo kierować się instynktem - pobiec za kimś, badać nowe tereny, być ciekawskim, pójść za jakimś zapachem czy w końcu przestraszyć się czegoś i uciec - wylicza rozmówca dziendobry.tvn.pl.

Do innej niebezpiecznej sytuacji, o której opowiedział nam behawiorysta, doszło zaledwie kilka dni temu. W wydarzeniu brał również udział pupil eksperta. - Do mojego małego kundelka na smyczy podbiegł wielki dog. Oczywiście bez smyczy. Faktycznie, był dość grzeczny, raczej ciekawy, ale jego wielkość, głównie wysokość, wystraszyła nie tylko mojego adopciaka z wieloma traumami, ale nawet... mnie! Kiedy zwróciłem uwagę właścicielowi, który był po drugiej stronie ulicy i oczywiście rozmawiał przez telefon, dowiedziałem się, że "czepiam się, bo nic nie zrobił", a poza tym "on lubi tak sobie pobiegać" - relacjonuje Miłosz Ploch.

Co zrobić, by pies nie zbliżał się do obcych ludzi i zwierząt? Wyszkolenie czworonoga pod kątem posłuszności jest możliwe chociażby podczas specjalnych kursów i konsultacji z behawiorystą. - Trzeba poświęcić trochę czasu, mieć trochę cierpliwości i zawsze warto zaczynać w wieku szczenięcym. Ale dobra wiadomość jest taka, że tego akurat psy uczą się chętnie i szybko - uspokaja.

Warto również pamiętać o obowiązujących w miastach przepisach, które zabraniają spuszczania zwierząt ze smyczy. - To fakt, są rzadko egzekwowane. Może za rzadko. I uwaga: mówię to jako wielki miłośnik psów - zaznacza Miłosz Ploch.

Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia również w kagańcach i pod opieką osób, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli
- brzmi jedno z wydanych w Warszawie rozporządzeń.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley, alexei_tm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Iga Świątek o swojej słynnej czerwonej sukni z Meksyku. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Iga Świątek o swojej słynnej czerwonej sukni z Meksyku. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Odkrywamy gabinet Mariusza Szczygła. O czym będzie jego kolejna książka? "Ten obraz stanie się okładką"

Odkrywamy gabinet Mariusza Szczygła. O czym będzie jego kolejna książka? "Ten obraz stanie się okładką"

Nie żyje popularny amerykański aktor. Syn żegna Ryana O'Neala

Nie żyje popularny amerykański aktor. Syn żegna Ryana O'Neala

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
Materiał promocyjny

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas