Wyjście na spacer z psem może być wielką przyjemnością lub wielkim utrapieniem. Niektóre czworonogi szczekają lub zaczepiają inne psy. Co z tym zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Radek Ekwiński, behawiorysta.
Co zrobić, kiedy pies szczeka na inne psy?
Gawryś ma ok. 4-5 lat i jest psem najprawdopodobniej po wypadku komunikacyjnym. Zwierzak jest bardzo przyjazny i czeka na kochający dom (osoby, które chciałaby go adoptować, powinny skontaktować się ze schroniskiem na Paluchu). Jednak Gawryś - podobnie, jak wiele innych czworonogów - reaguje szczekaniem na inne psy. - Od urodzenia, przez siedem, osiem miesięcy jego światem są tylko i wyłącznie psy. Potem kiedy układ nerwowy jest gotowy na to, żeby wyjść od przodu i chłonąć, [...], trafia do do domu i wręcz trafia do domu, gdzie otaczają go tylko ludzie i zabraniamy mu kontaktować się z innymi psami, bo kwarantanna, bo szczepienia. Czasem ten proces jest wydłużony, niestety aż do kilku miesięcy - powiedział w Dzień Dobry TVN Radek Ekwiński, behawiorysta.
W ocenie specjalisty powinniśmy zadbać o to, aby zwierzak miał kontakt z innymi psami. - Musimy pamiętać jak najszybciej o psich przedszkolach, o kontaktowaniu się - pod kontrolą odpowiedzialnego trenera, albo innego właściciela - z przyjaznymi psami - dodał.
Jeśli nasz pupil "zapomniał", że jest psem, nie uda się rozwiązać tego problemu bez wskazania przyczyny problemu. - Pies na spacerze widząc inne psy, może ujadać i rzucać się na nie, ponieważ się ich boi i stara się je odstraszyć. Może być psem stricte agresywnym, dominacyjnym i rzuca wyzwanie tym innym psom i nie ma to nic wspólnego z lękiem. Może być także psem, który zachowuje się w ten sposób, ponieważ wydaje mu się, że nas broni, czyli swoją rodzinę, swoją grupę - tłumaczył nasz rozmówca.
Jak postępować z psem, który "ciągnie" na spacerze?
Warto dodać, że są też psy, np. zaliczane do ras tropiących, które bardzo "ciągną" podczas spaceru. Są zainteresowane absolutnie wszystkim i wszystko muszą powąchać. - Tutaj musimy popracować [...] nad takim podstawowym posłuszeństwem, po to, żeby on wiedział na każdym spacerze, że zostanie zwolniony i ty weźmiesz z nim udział - na długiej smyczy - w tej zabawie węchowej, ale do tego momentu i po tym momencie to ty jesteś przewodnikiem, ty wydajesz komendę i opłaca mu się tę komendę respektować, bo wspólnie stanowicie fajny zespół - tłumaczył behawiorysta.
W jaki sposób psiak może na tym skorzystać? Dowiecie się dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koty też chodzą do biblioteki. Pracownice wypożyczalni: "Wszystkie zwierzęta kochamy"
- Wilk wpadł w watahę dzików i zaczęła się pogoń. Fotopułapka uchwyciła, co stało się później
- Psy na wózkach w szkołach. "Niepełnosprawność to jest nasz, ludzki problem, nie psi"