Problem lęku przed prowadzeniem pojazdu zdarza się często. Niektórzy czują strach, jeszcze zanim wsiądą do samochodu, ale są w stanie jeździć, inni, choć zrobili prawo jazdy, wkładają je do szuflady i nie wyjmują przez wiele lat, a czasem nawet przez całe życie. Czy strach przed jazdą samochodem da się pokonać?
Chociaż strach przed jazdą samochodem może niektórych paraliżować, to jednak jest dla nich dobra wiadomość: każdy może pozbyć się strachu przed prowadzeniem samochodu. Jedni potrzebują na to więcej czasu, inni tylko wyszlifowania kilku elementów. Najważniejsze jest jednak to, że lęk można pokonać!
Problemy natury psychologicznej
Problemy natury psychologicznej
Strach przed jazdą samochodem może mieć różne przyczyny
Ludzie najczęściej odczuwają strach przed rzeczami nieznanymi. W szkole dzieci bardziej boją się klasówki z matematyki, kiedy nie opanowały dostatecznie materiału. W dorosłym życiu ludzie boją się pierwszego dnia w pracy, bo nie wiedzą, co ich tam czeka. Odczuwa się lęk przed tym, co należy wykonać po raz pierwszy, lub przed tym, co nie zostało opanowane w zadowalającym stopniu. Podobnie jest z jazdą samochodem: możesz odczuwać strach przed jazdą samochodem w ogóle, tzn. jeszcze przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy. Możesz również odczuwać strach przed prowadzeniem samochodu już po skończonym kursie, a nawet zdanym egzaminie uprawniającym do poruszania się samemu po drodze. W pierwszym przypadku lęk może spowodować, że w ogóle nie spróbujesz nauczyć się jeździć, w drugim doprowadzić do zaniechania prowadzenia samochodu, pomimo posiadanych uprawnień.
Dlaczego takie sytuacje w ogóle mają miejsce? Oto najczęstsze powody:
- niska samoocena – wmówiłeś sobie lub wmówiono Ci, że nie będziesz dobrym kierowcą, bo: powoli się uczysz, nie masz odpowiedniego refleksu, jesteś nerwowy lub zbyt flegmatyczny;
- strach przed wyzwaniami – nie chcesz wychodzić z tzw. strefy komfortu. Zdajesz sobie sprawę, że posiadanie prawa jazdy pozytywnie wpłynęłoby na Twoje życie, ale obawiasz się wyzwania i rezygnujesz;
- brak dostatecznego opanowania umiejętności prowadzenia samochodu – może Ci się wydawać, że pomimo zdania egzaminu nie masz dobrze opanowanej umiejętności jazdy. Często jest to spowodowane małą pewnością siebie albo chęcią dążenia do perfekcji;
- brak możliwości jazdy samochodem – zdarzają się sytuacje, w których po zdanym egzaminie nie można przez dłuższy czas korzystać z samochodu. Często po dłuższej przerwie występuje naturalny strach przed jazdą samochodem samemu;
- wypadek – strach przed jazdą samochodem po wypadku zdarza się u części kierowców, którzy przeżyli poważne zdarzenie drogowe. Najczęściej opór przed ponownym odpaleniem silnika pojawia się u osób z krótkim stażem.
Jak przełamać strach przed jazdą samochodem?
Po pierwsze – odpowiednie nastawienie. Nikt nie rodzi się dobrym kierowcą. Bez względu na to, jakie cechy charakteru posiadasz i co mówią o tobie inni, możesz być doskonałym kierowcą. Istotne jest jednak to, abyś naprawdę chciał nauczyć się jeździć i nie był do tego przymuszany.
Po drugie – zaryzykuj. Jeżeli boisz się nawet rozpoczęcia nauki jazdy samochodem, ale bardzo tego chcesz, powinieneś zaryzykować. Czasem nie ma innego wyjścia!
Po trzecie – nabierz pewności w jeździe: wykup godziny dodatkowe. Jeżeli po kursie, a nawet po egzaminie, nie czujesz się pewnie za kółkiem, wykup jazdy dodatkowe. Trzydzieści godzin kursu to za mało, by czuć się pewnie na drodze.
Strach strachowi nierówny
Pamiętaj, że są różne rodzaje strachu. Niektóre nie są łatwe do wytłumaczenia, często wydają się przesadzone i nie można ich racjonalnie wytłumaczyć. Mowa o fobiach. Zdarzają się fobie związane z samochodami – są to przypadki bardzo rzadkie, ale jednak należy mieć świadomość, że istnieją. Przykładami takich fobii są:
- amaksofobia – strach przed jazdą samochodem,
- insistofobia – strach przed parkowaniem samochodu,
- motorfobia – strach przed samochodami w ogóle.
O fobii mogą świadczyć fizyczne dolegliwości
Do najczęstszych fizycznych objawów związanych z fobią można zaliczyć:
- osłabienie,
- drgawki,
- kołatanie serca,
- mdłości,
- ból brzucha,
- wymioty,
- omdlenia,
- zwężenie pola widzenia.
Jeżeli czujesz ogromny strach, który nie pozwala na żadne działanie, lęk przed samochodem lub przed konkretną czynnością, którą musisz wykonać, możesz przypuszczać, że jest to fobia. Wtedy najlepiej udać się do specjalisty – psychiatry lub terapeuty. Fobie tego typu zdarzają się jednak bardzo rzadko! Najczęściej jest to strach, który można pokonać, pracując nad sobą i udoskonalając technikę jazdy.
Zobacz także:
- Jak poprawić pracę naszego mózgu? "Ważne jest, by samemu stawiać sobie wyzwania"
- Czy można stosować kary i zakazy w związku? "Są rzeczy, których nie potrafimy znieść"
- Jak działa na nas deadline? "Może nas troszeczkę wypalić albo osłabić"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Tetra Images/Getty Images