Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to ogromna grupa pacjentów wciąż zbyt późno zgłasza się do specjalisty. Co gorsza, część nie chce przyjmować leków z obawy, że zmienią one ich osobowość lub strukturę mózgu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak leczy się depresję i jak ją rozpoznać? Zapytaliśmy o to psychiatrę Klemens.
Psychiatra rozwiewa wątpliwości.
"Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera".
"Nie uratują świata, ale mogą uratować jednostki".
Problemy Pawła Kąkola zaczęły się już w okresie nastoletnim. Mężczyzna przez wiele lat poszukiwał specjalisty, który pomógłby mu uporać się z utrudniającymi normalne funkcjonowanie zaburzeniami. Rozwiązania sugerowane przez kolejnych lekarzy nie przynosiły pożądanych efektów. Na szczęście jednemu z ekspertów w końcu udało się postawić trafną diagnozę.
Amelia Gruszczyńska na początku 2015 roku zachorowała na depresję. Minione wakacje spędziła w szpitalu psychiatrycznym. Jakie były pierwsze symptomy choroby? Dlaczego dziewczynka zachorowała? Kiedy Amelia stanęła na nogi, postanowiła słabość przekuć w siłę. Zorganizowała specjalną akcję. Na czym ona polega? Amelia opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobry TVN. Z problemem depresji borykają się coraz młodsi ludzie. Choroba dotyka nawet dzieci poniżej 10. roku życia. Z czego to wynika? Zapytaliśmy o to Annę Zielińską, psychiatrę dzieci i młodzieży.
Depresja to choroba XXI wieku, która dotyka każdego, bez względu na płeć, wiek i status społeczny. Statystycznie częściej chorują kobiety, ale wynik ten może być zafałszowany, ponieważ mężczyznom jest się trudniej przyznać do depresji. Dlaczego? Czy osobom, które są świadome depresji i mówią o tym na głos, łatwiej walczyć z tą chorobą? Jakie są objawy depresji u mężczyzn? Czy są jakieś sposoby, aby uciec depresji? Jakie są typy depresji? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli psychiatra i terapeuta dr n. med. Magdalena Namysłowska oraz poeta, pisarz Tomasz Jastrun.